• Reklam

AK Partili Göksoy'dan Belediyeye Sert Eleştiriler!

Kartal Belediyesi Temmuz Ayı Meclis Oturumu 1.Başkan Vekili Yılmaz Tuncer başkanlığında toplandı. Pandemi sonrasının 2. oturumunda Kartal Belediye Meclisi bir hayli tartışmalı geçti. Komisyonların seçimi sonrasında, denetim komisyonunun üyelerinden AK Partili Haydar Göksoy’un denetim raporu muhalefet şerhini okuması ile mecliste sular ısındı. Göksoy’a cevabı ise CHP’li Önder Turmuş verdi. Detaylar haberimizde…

AK Partili Göksoy'dan Belediyeye Sert Eleştiriler!
09 Temmuz 2020 - 20:12 - Güncelleme: 09 Temmuz 2020 - 21:24

AK Partili Göksoy’dan İYİ Partili İbrahim Yıldırım Ateş’e Cevap!

AK Partili üye Haydar Göksoy: “Konuşmasına İYİ Partili İbrahim Yıldırım Ateş’e cevap vererek başladı. Göksoy: Kopyala yapıştır, yazılar ile altlığı olmadan konularda gelip konuşursak hiçbir şey anlayamayız.  Önce teşekkür edeceksin, sonra eleştireceksin.  Dünyayı kasıp kavuran bir virüs karşısında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bütün yetkili organları muhteşem bir çalışma yapmıştır.  Başta Sağlık Bakanımız ve çalışanlarına sonsuz minnet duyuyoruz.  Bu vakayı yaşayan biri olarak söylemeliyim ki; ilk üç gün çok zor geçiyor.  Üç günden sonrası daha da kötü geçiyor.  Bakın her gün iki doktor arıyor.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sağlık yatırımlarının karşılığını artı yönde almıştır.  İYİ Parti’nin genel başkan yardımcıları aylarca Sağlık Bakanını ve çalışmalarını övecek, meclis üyesi ise eline sıkıştırılmış bir kâğıt ile gelecek burada eleştiri yapacak. Bu olmaz.
 


“Organizasyon Yapısındaki Keyfi Değişiklikler Başlıca Zarar!”

Denetim komisyonu üyesi olan Haydar Göksoy, muhalefet şerhini sözlü olarak bildireceğini söyleyerek konuşmasına devam etti.   Göksoy: “Yasal ve yapısal sorunlardan bahsedeceğim.  Belediye başkanlarına kaç tane yardımcı atanacağı yasalarca belirlenmiştir.  Kartal Belediyesi’nde keyfi atamalar sonucu geçen 11 senede açık bütçe vermesinin ve zarar artırıcı faaliyetler olarak birinci nedenin bu olduğunu gördük.

2009’da 19 müdürlük, 6 başkan yardımcılığı olan organizasyon şeması, bazı değişiklikler ile 32 müdürlük ve 11 başkan yardımcılığına dönüştü.  Bu kadar değişikliğinde işletmecilik açısından uygunluğunu sizlere sunuyorum”

Sayın başkan gider yerleri dikkate alınarak hazırlanan tabloya göre tespitlerimiz yani yapısal sorunların organizasyon şemasındaki aksaklıkları faaliyet sonuçlarına etkin aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Burada tek tek okumayacağım. Bütün müdürlüklerin ödenek ve kesin giderleri ve oranları yer almaktadır. Yani 2019 yılının öngörülen bütçesinin 615 milyondan 396 milyon gerçekleşmiş olması da Kartal Belediyesi’nin nasıl bir durumda olduğunu aslında bize gösteriyor. Hemen yanı başımızdaki belediyeleri örnek aldığımız zaman % 80’ler, %85’ler. Gerçekleşen hesaplara bakıldığında maalesef biz 11 yıldır % 60’ı geçemiyoruz.

Tabloya bakıldığında müdürlüklere ayrılan ödeneklerin dağılımında iş yükü ve buna bağlı olarak geçmiş yıl gerçekleşmeleri ile önceki 6 aylık gerçekleşmeleri dikkate alınmadan yapıldığı anlaşılmaktadır. Dolayısıyla bazı müdürlüklerde ödenekler % 14'ü bulurken bazı müdürlüklerde de % 95 seviyesinde kullanıldığı görülmektedir kıymetli meclis üyelerim sonuçta devletin 218 milyonluk ödeme zayi olmuş ve yine 2019 faaliyet sonucunda da 76 milyon 650 bin Türk lirası aleyhte gider farkı ile kapatarak toplam zarar hanesine bu dönemde de 77 milyon Türk lirası yazılmıştır. Çok net söyleyebiliriz ki; bu sonuç kamu yönetim bilincine sahip olmayan belediye anlayışının sonucudur.
 


“Cevizli Kent Meydanı’nı yine bitiremeyecekler!”

Gider bütçesi gerçekleşme durumunun tespitini yaptık ve sizlere bunu paylaşacağım. Burada en çok göze batan ve Sayın Özlem Hanım'ın yere göre sığdıramadığı sosyal hizmetler giderinden başlayacağız.

Mal ve hizmet alımları içinde; bina, araç, makine, kira giderleri ile taşeron giderleri saf giderlerdir. Faiz gideri olarak gösterilen 18 milyon 722 bin liralık gider de 2019 yılının borçlanmaları ile ve borç artışıyla geçtiğini göstermektedir. Bakın bütçe tahminimiz bile %50 aşılmıştır. Cari transferler de 8 milyon 900 bin TL'lik gidenin tamamı bile bütçemize göre %2 buçuğa tekabül etmektedir. Halbuki 2009 yılında %10’larda iken bugün 2.30 düşmesinin sebebini de geçmiş dönem belediye başkanı açıklamıştır; “İnsanların refah seviyesine ulaştığı bir ülkedeyiz” demişti.

Sermaye gideri gayrimenkul sermaye üretim giderleri 26 milyon 951 bin Türk lirasına kadardır bu da gösteriyor ki; Uğur Mumcu Kent Meydanı gibi 10 yıldır devam eden işlerde ise sadece kazı çalışmasından ibarettir.

Yere göre sığdıramadığınız Cevizli Kent Meydanı, Gümüşpınar Mahallesi Kapalı Pazar Alanı, Soğanlık Sanat ve Kültür Merkezi, Yukarı Mahalle Sanat ve Kültür Evi yapım işlerinin neden bitirilemediği, sermaye giderlerindeki gerçekleşmeden anlaşılmaktadır. Yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği olmasaydı çevre düzenlemesi bile yapamazdınız.

Burada geçmiş dönem olan meclis üyeliği yapan arkadaşlarım bilir. 2014 yılından bu yana her konuşmamızda şu anda başkan olan Gökhan Yüksel, kürsüye çıkıp; “bu sene Cevizli Kent Meydan bitecek” diyordu. Şimdi kendisini göreceğiz. 2024 yılına kadar o meydan bitirilemeyecek.

“10 Yılda 402 Milyon Zarar”

Gelir bütçesi uygulama sonuçlarına baktığımız zaman, ekonomik sınıflandırmaya göre; 2019 yılına ait tablo hakkındaki tespitlerimiz var. Bakım 2019 bütçe ödeneğinde öngörülen vergi gelirleri 252 milyon 737 bin lirayken gerçekleşme oranı 136 milyon TL. Teşebbüs ve mülkiyetlerde 80 milyon öngörülürken 43 milyonda kalmamız kati suretle bizi şaşırtmıştır.

Bakın sermaye gelirleri beklenen 101 milyon TL öngörülürken gerçekleşen 3 milyon 700 bin Türk Lirası. Yine baktığımız zaman toplam 615 milyon 2019 ödeneğimiz 320 milyonla gerçekleşmiştir.  Kartal Belediyesi’nin 2019 yılındaki zararı 77 milyon Türk lirasıdır.

2008 yılında artı bakiye bir hesapla devri almıştık ya almıştınız ya belediyeyi. 2009 yılı itibarıyla bakın açık 13 milyon.  2010 yılında 19 milyon açık veriyoruz. 2011 yılında 12 milyon açık veriyoruz. Ondan sonraki yıl 34 milyon, sonraki yıl 20milyon, sonraki yıl 40 milyon, ondan sonraki yıl 49 milyon, geçen sene 85 milyon liradır. Yeni yönetim ile birlikte 6 milyona düşmüş. 77 milyon bir açık vererek; Kartal Belediyesi’nin uğratıldığı 10 yıldaki zarar 402 milyon Türk lirası.

Kabaca geçmiş yıllar faaliyet sonuçlarına baktığımız zaman yıllık faaliyet zararı 402 milyon. 11 yıllık faaliyet zararı 402 milyon 11 yıllık faiz giderleri 71 milyon toplam 473 milyon TL olduğunu görünce borcumuzun kaynağının ve sebebini anlamış olursunuz.
 
“İhaleleri de İnceledik!”

Sayın başkan kıymetli meclis üyelerim şimdi sizlere not almış olduğum yanlışlıklar eksikler de kamu zararı doğuran işlerden kısaca bahsedip bitireceğim.  İncelediğimiz dosyalarda gözde ihaleleri Kartursaş’a yapılması. Kartursaş’ın yaklaşık 36 dosyadan 12 milyon TL ihale alması. Asıl şaşırdığımız konu da bu şirketlerin hala zarar yapıyor olması.

Yıllarca Ada tesisleri neyinize dedik?  Kısmet olursa faaliyeti sunduğumuz zaman iştiraklerin faaliyet raporu hezeyan. Kartal Belediyesi oteli alıyor. Kirası 2 bin 500 TL’den alıyor. İştiraklere 1000 TL'ye kiraya veriyor.
 


“Kartal Belediyesi’nin Harcamaları Sorgulanmalıdır!”

Kartal Belediyesi’nin harcamalarının arttırılması da sorgulamalıdır. Özel kalem harcamaları her sene olduğu gibi yine artış gösterip 10 milyon 766 bin TL olarak gerçekleştirilmiştir. Geçmiş dönem başkanın temsil ve ağırlama adı altında yeme, içme, gezme olarak yaptığı harcamalarda aşikârdır. 31 Mart 2019 tarihi sonrası gösteriyor ki; böyle geldi, böyle gidecek. İstanbul'un en başarılı belediye başkan anketinde 4. Olan Gökhan Yüksel beni şaşırtmıştı. 4 ayda Gökhan Yüksel ne yaptı, nasıl İstanbul'un 4. Başarılı belediye başkanı oldu? Sonra baktık ki; Araştırma şirketine 93 bin TL'lik bir anket çalışması yapmış. Hemen ardından da dördüncü en başarılı Belediye Başkanı unvanını almıştır.

“Konserlere Harcanan Paralara Üzülüyorum”

Doğrudan temin usulü olarak Kartal'da konserler veriliyor. Öykü Gürman konserine Kartal Belediyesi'nin ödediği para 150 bin Türk lirası, Onur Akın konserine ödenen miktar 78 bin TL.

Mahallelerde yaz etkinliği adı altında yirmi beş günlük mısır ve pamuk şekeri dağıtımına 335 bin Türk lirası para ödemiştir. Şubat ayı konseri, belgesel film hizmeti için ödenen para 76 milyon TL, Hamsi Şenliği organizasyon bedeli 236 bin Türk lirası, Ramazan ayı etkinlikleri organizasyon bedeli 346 bin Türk lirasıdır. Bir piknik organizasyonuna sadece verilen para 40 bin TL. Dünya çevre günü etkinliği hizmet alımı 85 bin Türk lirasıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum