• Reklam

Albayrak İstifa İçin Babasından İzin Mi Aldı?

Araştırmacı Yazar Erol Mütercimler, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası üzerine kendi sosyal medya kanalından yaptığı açıklamalar ile gündeme bomba gibi düşen kulis iddialarını anlattı.

Albayrak İstifa İçin Babasından İzin Mi Aldı?
10 Kasım 2020 - 12:07

Yazar, araştırmacı ve televizyon programcılığının yanı sıra akademisyen kimliği de olan Erol Mütercimler, kendi kanalından yaptığı yayında; kulis iddialarını belirtti.  Ankara ve Trabzon kulisleri olarak ikiye ayırdığı iddiaları şöyle sıraladı;

Ankara ve Trabzon kaynaklı edindiğim kulis bilgilerini aktarıyorum;

Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığı’na atanması konusunda, Bakan Albayrak’ın kendisine danışılmamasının bardağı taşıran son damla olduğu ifade ediliyor.  Özellikle son bir haftadır, Ağbal’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği brifinglerde ekonomiden sorumlu bakan olmasına rağmen Albayrak’ın Beştepe’ye davet edilmemesi krizin patlamasına neden oluyor.

Bir diğer yorum;

 

 

 

Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği brifinginde Merkez Bankası rezervlerinde eksiye düşülmesi konusunda yapılan yanlışları anlatıyor.  Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Albayrak’ı telefon ile arayarak bilgi istiyor.  Albayrak, makama gelmek istediğini söylemesine rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu kabul etmiyor. Albayrak, Naci Ağbal’ın makamında brifing verdiğini öğreniyor ve Beştepe’ye gidiyor. Toplantısının tamamlamış Naci Ağbal ile burada karşılaşan Albayrak ile çok sert tartışma geçiyor.  Hatta Berat Albayrak ifade edildiğine göre; Naci Ağbal’ın üzerine yürüyor. Cumhurbaşkan’ın korumaları olayın büyümesini engelliyor. Bu olay Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yansıyor. Tayyip Bey, külliyeye gelmiş Albayrak’ın kendisi ile görüşmesini kabul etmiyor. Bakan Albayrak, kızgın, üzgün ve çaresiz bir şekilde külliyeden ayrılıyor. (Bu iddiaları sıralarken Mütercimler; bunların teyit edilmemiş bilgi olduğunun altını çizerek; kulis bilgisi olduğunu vurguluyor.) Buraya kadar olan Ankara kulisleridir.  Bundan sonraki edinilen bilgiler ise Trabzon kulisleridir.
 

 


Buraya kadar olan Ankara kulisleridir.  Bundan sonraki edinilen bilgiler ise Trabzon kulisleridir.

Külliyeden ayrılan Berat Albayrak, telefon ile babası Sadık Albayrak ile görüşüyor. Gelişmeleri kendisine anlatıyor.  Hafta sonu Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığı’na atanması üzerine istifa kararı alıyor. Berat Albayrak istifa etmeden önce babasının iznini istiyor.  Babası Sadık Albayrak, telefon ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arıyor ve ulaşamıyor. Oğluna istifa iznini veriyor.  Trabzon’daki kaynakların Albayrak’ın yakın akrabaları olduğu iddia ediliyor. Bu kaynaklar; istifa kararında Berat Albayrak’ın kendi inisiyatifinin olmayacağını, babası Sadık Albayrak’ın tavrı olabileceğini ifade ediyorlar.  İstifa dilekçesinde geçen; “at izi it izine karıştı” ifadesi ile “sonumuzu hayreylesin” sözlerinin ise ipleri koparmaya yönelik olduğu iddia ediliyor.” Dedi.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum