Binlerce yıllık eşsiz lezzet: Kilis zeytinyağı

  Erken hasatta soğuk sıkım yöntemi uygulandığında yoğun aroması, baharatlı tadı ve kokusu ile eşsiz bir lezzete ulaşan Kilis Yağlık Zeytini için tanıtım günü düzenlendi.

  Binlerce yıllık eşsiz lezzet: Kilis zeytinyağı
  18 Ekim 2020 - 00:00

  Yapılan kazılarda 4500 yıllık zeytin çekirdeklerinin çıktığı Oylum Höyük’te düzenlenen tanıtım gününde Kanada’dan Katar’a birçok ülkeye ihraç edilmeye başlanan Kilis Yağlık Zeytini’nin kadim tarihi, lezzeti ve kalitesi anlatıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle gerçekleştirilen etkinlikte başarılı zeytinyağı üreticilerine ödüller verildi ve zeytin hasadı yapıldı.

  9 BİN TONLUK ÜRETİM

  Zeytinin anavatanı olan Doğu Akdeniz’de yer alan Kilis, toplam 266 bin dekarlık alanda zeytin üretimi yapıyor. 3 milyon 500 binin üzerinde, meyve veren zeytin ağacı bulunan ilde, yıllık üretim miktarı 9 bin 146 ton olarak gerçekleşiyor. İlde gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda bölgede zeytin üretiminin geçmişi binlerce yıl öncesine gidiyor. Yüksek yağ oranı ve lezzetiyle dikkatleri çeken Kilis Zeytini, son yıllarda ekonomik değeriyle de ön plana çıkıyor.

  PANELLER DÜZENLENDİ

  Kilis’in önemli bir markası haline gelen zeytin ve zeytinyağının tanıtımı için bir etkinlik düzenlendi. Kilis Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Günü, Oylum Höyük Bazilikası’nda gerçekleştirildi. Yapılan arkeolojik kazılarda 4500 yıllık zeytin çekirdeklerinin bulunduğu höyükte gerçekleştirilen tanıtımda “Zeytin ve Zeytinyağının Tarihsel Yolculuğu ve Kilis’te Gelişimi” ile “Kalite, Verimlilik Markalaşma, Pazarlama Perspektifinden Zeytinyağı” başlıklarıyla iki panel düzenlendi.

   

  Binlerce yıllık eşsiz lezzet: Kilis zeytinyağı
   

   

  ZEYTİN HASADI YAPILDI

  Tanıtım günüde Dr. Ender Saraç, “Zeytin ve Zeytinyağı ile Sağlıklı Yaşam Reçetesi” sunumu gerçekleştirdi. Zeytinyağı tadımı yapılan etkinlikte başarılı zeytinyağı üreticilerine ödülleri verildi. Masmana Zeytinyağları’ndan Ali Hayta, Kilis Organik Zeytinyağı Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Polat, Anatolian Gold’dan Mustafa Özenen, ödül kazanan isimler oldu. Etkinlik, zeytin hasadı ile sona erdi.

  GENLERİ ARAŞTIRILIYOR

  Tanıtım gününde bir konuşma yapan Kilis Valisi Recep Soytürk, etkinliğin yapıldığı Oylum Höyük’te 4500 yıllık zeytin çekirdekleri bulunduğu belirterek “Şu an bu çekirdeklerin Kilis Yağlık Zeytini ile aynı genlerden gelip gelmediğini araştırıyoruz. Çekirdeklerin üzerinde gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar devam ediyor. Aynı genlerden geldiğini ispat etmemiz haline zeytin ve zeytinyağımız bir adım daha öne çıkacak.” dedi.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum