CHP'de herkes Ali Aluç'tan nasibini aldı!

CHP'de Kartal İlçe Başkanlığı adaylığı talebini geri çektiğini hafta içi açıklayan Ali Aluç, olağan genel kurulda yaşadıklarını özetledi ve yaşanan gelişmelere tepki gösterdi.

CHP'de herkes Ali Aluç'tan nasibini aldı!
12 Ocak 2020 - 19:05 - Güncelleme: 12 Ocak 2020 - 22:06

Ali Aluç, genel kurulda yaptığı konuşmada hem adaylardan Efendi Argunşah'a hem Özkan Özdemir'e yüklendi. Belediye Başkanı Gökhan Yüksel'i eleştirdi. Ankara'ya da selam yolladı.

Konuşması sık sık alkışlar ile kesilen Ali Aluç, kongrede oy kullanmayacağını da açıkladı.

İşte o konuşma:

"Savaşsız, sömürüsüz, sınırsız barış dolu bir dünya özlemi ile hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Bir çift mavi göze benim bir borcum var. Cumhuriyet'imiz sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.

Dün eleştirdiklerini bugün yapıyorlar!
Eğer haksızlığı engellemeye gücünüz yoksa haksızlık karşısında direnç oluşturmak zorundasınız. 
Örnek mi? Bir önceki kongrede ne dedik. Haksızlık yapıyor. Belediyenin elindeki gücünü kullanıyor dedik mi? Dedik. Bu haksızlık dedik mi? Dedik.
Ancak dün kendilerine yapıldığında buna haksızlık diyenler bugün bunu başkalarına yaptığında kendilerine hak görenleri şiddetle kınıyorum.

Adaletsizlik bir felakettir. Adaletin olmadığı yerde haklının değil kuvvetlinin adaleti doğar. Biz kuvvetlinin yanında olmadık olmayacağız.

Delegelere özgür irade eleştirisi
Bazı delege arkadaşlarımız ile konuştuk. Beraber yürüyorduk. Bize imzalarınız vereceksiniz değil mi dedik. Sevgili Aluç şu abimizle görüş. Evet derse sana imza verelim. Nerede kaldı senin özgür iraden? Nerede kaldı seni delege yapan üyenin oy hakkı? Ben irademi bir başkasının eline bırakmadım bırakmayacağım.

Argunşah'a: "Onu zaten belediye adaylaştırdı!"
Sayın Argunşah basına beyanat verdi dedi ki ben belediye başkan adayına gidenlerden değilim. Kendisini yürekten kutluyorum. Doğru söyledi. Çünkü onun belediyeye gitmesine gerek yoktu. Zaten orası adaylaştırdı.

Belediye Başkanımıza dedim ki sokakta adınızı kirletiyorlar. Buna müsaade etmeyin. Çünkü benim örgütümün her değeri sokakta kirlenirse, örgütüm kirlenir. Ben buna karşı dururum.

Özdemir'e: "Aday olmamalıydı!"
Sevgili Özkan Özdemir benimle oylaşmaya girdi. Kurulan masada yapılan oylaşmada kaybetti. Daha sonra kalkıp tekrar aday olmasını doğru bir duruş olarak görmüyorum.
Karlıktepe Delegeleri size sesleniyorum. Size düşen onurlu duruş oradan çıkan aday kimse onun arkasında durmaktı.

İki aday arkadaşıma da söylüyorum. Sayın Divan not alın lütfen Ali Aluç hiçbir adayın listesinde olmayacaktır.

Ankara'da bu işin içinde demek ki!
Siz adam kayırmacılıkla işi ile aşı ile bir şeyi yapma şansını yakalayamazsınız. Bunlar örgütü sokakta tartışılır hale getirir.

Diyorlar ki bilmiyor mu haksızlığı hukuksuzluğu. Ankara demedi mi belediye başkanları bu işin dışında olsun. Ankara'da bu işin içinde demek ki...

Hakkındaki habere: "417 delegeyi de takip edin!"
Bir basın mensubu arkadaşımız demiş ki "Ali Aluç'un ailesini takip edin, Ali bey Efendi Argunşah ile anlaştı, kardeşi şirkete girebilir." Ben bu arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Onurlu ve doğru bir tespittir. Takip edin lütfen. 417 delegeyi takip edin lütfen. Kiminin belediye meclis üyeliklerinden başkan yardımcılıklarına, kiminin şirket yönetimlerine, kiminin iş ve aş ile ödüllendirileceğini takip edin."

Keşke burada ülkenin ve dünyanın sorunlarını konuşabilseydik.

Sevgili delege arkadaşım ya sandığa özgür iradeni yansıt ya kimliğini bırak. ben oy kullanmayacağım. Saygılar sunuyorum."