İtalya'da Tarihi Dava!

İtalya’da 1986-92 Palermo duruşmalarından beri görülen en büyük mafya davası bugün başlıyor. Bu kapsamda, Ndrangheta adlı suç örgütüne dahil olduğu öne sürülen yüzlerce iş insanı, siyasetçi, polis ve devlet memuru; cinayet, yolsuzlukluk ve kara para haklama suçlarından yargılanacak.

İtalya'da Tarihi Dava!
13 Ocak 2021 - 14:51

İtalya'nın Ndrangheta adlı en güçlü mafyasının yüzlerce şüpheli üyesi, bugün  adaletin karşısına çıkıyor. Aralarında siyasetçilerin, devlet memurlarını, polis ve iş insanlarının bulunduğu sanıkların yargılanmasının ise iki yıldan fazla sürmesi bekleniyor. Toplamda 355 sanık, 900'den tanık ve 400 avukatın yanı sıra,  'omerta' adı verilen  sessizlik yemini çiğnemeye hazır 58 devlet tanığı davaya dahil oldu. 

BABASI VE AMCASININ ALEYHİNDE TANIKLIK EDECEK

Bununla birlikte, “Rinascita” "Yeniden Doğuş" adı verilen duruşmalarda  tüm gözler, polis korumasını kabul ettikten sonra mafyanın sırlarını ifşa eden patron Luni Mancuso'nun oğlu Emanuele Mancuso'nun üzerinde olacak. Mancuso, hem babası hem de amcasının aleyhine tanıklık etmeyi daha önce kabul etti.  İtalyan yetkililer tarafından, ayrıca Calabria bölgesindeki  Lamezia Terme kentinde, sanıkları tutmak için kafeslerle çevrilen yüksek güvenlikli bin kişilik bir mahkeme salonu inşa edildi. Ancak, corona virüsle ilgili kısıtlamalar nedeniyle sanıkların çoğu ilk duruşmalara cezaevinden video bağlantısı yoluyla katılacak. Mahkemede bulunanlar maske takacak ve birbirinden en az 2 metre mesafe bırakarak kafeslerde oturacak. 

Diğer taraftan, yetkililer sanıkların neredeyse tamamının 2016 yılında başlayan ve İtalya'nın en az 11 bölgesini kapsayan uzun bir soruşturmanın ardından Aralık 2019'da tutuklandığını açıkladı.  Ağırlıklı olarak 'Ndrangheta’nın Mancuso klanı tarafından kontrol edilen bir Calabria’daki baskınlara yaklaşık 2 bin 500 asker ve polisin katıldığı bildirildi. Mafyaya yardım etmekle suçlanan eski bir senatör, bir polis şefi, yerel meclis üyeleri ve iş insanları da Almanya, İsviçre ve Bulgaristan'da tutuklandı. 

Soruşturmayı yöneten savcı Nicola Gratteri, Guardian’a yaptığı açıklamada, söz konusu davanın, Sicilyalı savcıların 475 kişiyi içeriye tıktığı 1986-92 Palermo duruşmalarından bu yana suç örgütlerine karşı en büyük operasyon olduğunu söyledi. 

Diğer taraftan, Gratteri'nin ekibi savcılığın iddialarını desteklemek için 24 bin telefonun dinlendiğini söyledi.  

Toronto'daki York Üniversitesi'ndeki Nathanson Suç ve Güvenlik Merkezi'nin danışma kurulu üyesi ve Ndrangheta çete örgütü uzmanı Antonio Nicaso, yaklaşmakta olan davanın önemini vurgulayarak,  "Beklentiler yüksek ve İtalyan yetkililerin bunun  Ndrangheta'ya karşı mücadelede bir kilometre taşı olacağını umdukları açık" dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum