Karlıktepe'de "Tek Kaydıraklı Park"

Kentleri yaşatan meydanları ve nefes alınabilecek parklarıdır. Özellikle pandemi döneminde daha çok ihtiyaç duyduğumuz parkların ve yeşil alanların kentlerde daha fazla olmasını istemek artık lüks değil anakentlerin en önemli ihtiyaçları arasında.

Karlıktepe'de "Tek Kaydıraklı Park"
12 Mayıs 2021 - 16:33 - Güncelleme: 12 Mayıs 2021 - 16:50

 

 

Özel Haber
Yaprak Kaplan

Kartal Şanslı Kent!

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kartal, hem denizi hem ormanı olan şanslı ilçeler arasında yer alıyor. Sahilin yanı sıra Aydos ormanları da vatandaşların nefes almasına olanak sağlıyor. Pandemi ile birlikte ortaya çıkan yeşil alan ve temiz hava ihtiyacı kentleri zorlarken Kartal’da boş bulunan her alan çocuklar ve ailelerin faydalanabileceği parklar haline getiriliyor.

Bürokratik Engeller Vatandaş İle Hizmet Arasına Giriyor!

Tabi ki vatandaşın bu ihtiyacını karşılamak için atılan adımlar bazen bürokratik engellere de takılabiliyor. İşte böyle bir yeşil alan da Karlıktepe Mahallesi Yıldız Caddesi üzerinde bulunuyor. Kartal Belediyesi bu alanı kamulaştırma sorunu çözülene kadar, çocukların eğleneceği hale getirebilmek için küçük çaplı bir şekilde kullanıma açmış. Kamulaştırma sorunun çözülmesi için en önemli ihtiyaç tabi ki para… İktidar belediyeleri kamulaştırma sorunlarını genel idareden aldıkları destek ya da ilçelerindeki cami, okul gibi belediye üzerinde görünen arsaları ilgili bakanlıklara satışını yaprak çözebilirken muhalefet belediyeleri bu imkânlardan faydalanamıyor. Bu sebeple belediye bütçesinden bu yatırımlara para harcamaları gerekiyor.  Mevcut durumda hükümet bile devletin borçlarını çevirmekte zorlanırken genel idareden aldığı pay kuşa çevrilen belediyelerin bu sorunu tek başına çözmesi adeta mucizelere bağlı görünüyor. Tüm bunlara Kartal Belediyesi bu alanının kamulaştırılması için gereken kaynağı oluşturmaya hazır gibi görünüyor. Ancak vatandaş sabırsız. Bir an evvel önce parkın daha işlevsel hale getirilerek kullanıma açılması bekleniyor.

Park Bahçeler Müdürü Karacan: “Planımız, Projemiz Hazır”

Vatandaştan gelen talepler üzerine Yıldız Caddesi üzerinde bulunan alana gittik ve yerinde inceledik. Konu ile ilgili olarak bilgisine başvurduğumuz Kartal Belediyesi Park Bahçeler Müdürü Deniz Karacan; “Bu alanın kamulaştırma sorunu çözülmek üzere. Spor tesisli çok güzel bir park yapmak istiyoruz. Planı, projesi hazır. Kamulaştırma sorunu çözüme ulaştığında bizler de kolları sıvayacağız. Tabi ki elimizde olan işlerin sırasına göre.  Şuan da Kartal’da mevcut olan parklarımızın bakımlarını yapıyoruz. 17 Mayıs’ta tam kapanma sonrasında, vatandaşlarımızın sosyal mesafeli ve temkinli olabileceği en önemli alanlar parklar hazırlanıyor.  Bu alan için tam tarih veremem ama 2022 yılında kesinlikle orada vatandaşlarımızın memnun kalacağı bir parkımız olacak, diyebilirim” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum