MHP İlçe Başkanı Özüpek: "Haksız Eleştirmeyiz. Önce Raporu Göreceğiz"

  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kartal İlçe Başkanlığı basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıya; MHP Kartal İlçe Başkanı H. Metin Özüpek, Kartal Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Ergin Gödekdağ, Yaşar Cevdet Kahraman, İlçe Sekreteri Zübeyir Kurt ve Yönetim Kurulu Üyesi Aykut Basınlı katılım gösterdi.

  MHP İlçe Başkanı Özüpek: "Haksız Eleştirmeyiz. Önce Raporu Göreceğiz"
  12 Ekim 2020 - 01:47 - Güncelleme: 12 Ekim 2020 - 09:43

  MHP Kartal İlçe Başkanı H. Metin Özüpek, toplantıya ülke gündemi, ittifaklar ve dış ilişkileri değerlendirerek başladı. Yerel siyasi gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Özüpek; “Eleştiri yapılması için doğru noktalardan ve verilerden gidilmelidir. Pandemi sürecini de göz önüne alarak değerlendirmemizi yapıyoruz. 19 Ekim’de yapılacak olan Kartal Belediye Meclis Toplantısı’ndan sonra gerekli eleştiriyi ve değerlendirmeyi yapacağız” dedi.

  “Şimdi seçim olsa %60 oy oranı ile Cumhur İttifakı İstanbul’u alır” diyen Özüpek geçtiğimiz günlerde İYİ Parti Kartal İlçe Başkanlığının yaptığı toplantının  sorulması üzerine ise; basından okuduğum kadarı ile “siyasi değil, ticari kaygılar gözetilmiş” dedi.

  Başkan Özüpek şöyle konuştu; “Yaptığımız ilçe ve il kongrelerimizi tamamladıktan sonra basın mensupları ile bir araya gelip bilgi alışverişinde bulunmak istedik. Hemen pandemi süreci öncesinde ilçe binamızı taşıdık. Konferans ve toplantı salonu yaptık. Ancak araya giren Covid-19 ve başlayan pandemi süresi nedeni ile sizleri teşkilatımızda ağırlayamadık.

  “Yangınlardan Terör Örgütü Sorumludur!”

  Hatay ve çevresi, Osmaniye, Gaziantep gibi şehirlerimizde yerleşim yerlerine çok yakın olan ormanlık alanlarımızda yangınlar çıktı. Birçok vatandaşımız bulundukları semtleri terk etmek zorunda kaldı evleri, araçları zarar gören vatandaşlarımız var. Yurt dışında yayın yapan haber sitelerinde, sosyal paylaşım sitelerinde gördüğümüz kadarı ile bu yangınları PKK resmen kabul etmese de propagandalarını yapıyorlar. “Bizim ateşimiz etrafınızda yayıldı” gibi çıkışları oluyor. Bunları incelerseniz zaten hepiniz görürsünüz.  Dolayısı ile bu yangınlardan terör örgütünün sorunlu olduğunu düşünüyorum. Allah memleketimizi daha büyük acılardan korusun. Yine yakın sınırımızda Azerbaycan’a hiç beklenmedik şekilde Ermenistan tarafından saldırı yapıldı. Haklı ve doğal olarak Azerbaycan devleti karşılık verdi. Biz hem MHP olarak hem Türk Milleti olarak Azerbaycan vatandaşlarımızın yanındayız. Azerbaycan’ın yanında olmak, destek vermek, yetiştiğimiz ideolojinin ve bulunduğumuz siyasi partinin de en büyük etkenlerinden biridir.  Umarız sonunda Azerbaycan’ın kendi haklı toprakları onlara teslim edilir ve savaş da böylelikle son bulur.

  “Seçim Bitti. Ancak Siyaset Bitmedi”

  2016’daki hain FETÖ kalkışmasından sonra MHP Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin de ön görüleri ile bir ittifak kuruldu. Cumhur İttifakı ile Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi üzerine de bazı çalışmalar ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ayakta kalabilmesi, daha güçlü bir şekilde tek başlı bir sistem ile daha rahat hareket edebilmesi açısından Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi desteklenmiş oldu. Bu yeni model ile birlikte memleket daha yeni bir akışa girmiş oldu. Tabi bu süreci eleştiren de destekleyen de oldu. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı yarışı gerçekleşti. Kartal’da da bu yarışa Cumhur İttifakı olarak MHP’nin de doğasına ve yapısına uygun olarak elimizden geldiği kadar seçimde mücadele verdik. Sonuçta Millet İttifakı bünyesinde Cumhuriyet Halk Partili (CHP) aday Gökhan Yüksel kazandı. Siyaset bitmedi tabi ki. Bizler Kartal’da yaşıyoruz. İlçemizin sorunları, geleceği üzerine istişarelerde bulunmak ve çözüm önerileri üretmek için çalışmalar yapıyoruz. Yerel siyasette birçok gelişmeler oluyor. Bunları yakından takip ediyoruz. Meclis üyelerimiz ile çalışmalarımız oluyor.

  Başkan Özüpek, açıklamaları sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  “Haksız Eleştirmeyiz. Önce Raporu Göreceğiz”

  “500 Günü Değerlendirir misiniz? Sorusuna Özüpek; “Aslında 500 günü belediye değerlendirmelidir. Çünkü biz muhalefetiz. Bu ay meclis toplantısında bir değerlendirme olacaktı. Ancak ayın 19’a bırakıldı. Bizler de performans raporunu görüp ona göre eleştiri ve değerlendirme yapacağız. Biliyorsunuz ki eleştiri yapılırken doğru noktalardan, verilerden gidilmelidir. Gökhan Bey, seçimiz kazandı ancak. Peşinden de pandemi süreci yaşandı. Covid-19 ile verilen bir mücadele varken; rasgele belediyeyi eleştirmek, şunlar eksik, bunlar tamam değil demek gibi bir şey mümkün değil. Olumsuzluklar var mı? Derseniz. Var. Bunların hepsi dosya dosya biz de var. Ama geçirdiğimiz pandemi sürecini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Neticede belediyeyi kazanmadan önce verdikleri vaatler var. Madalyonun öbür yüzünde de sözü verilmiş ancak uygulamaya geçilmemiş birçok konu var.

  “İBB Olmasaydı, Kartal Belediyesi Ne Yapardı? Kaygısını Taşıyoruz”

  Yine dikkatimizi çeken bir husus daha var. Büyükşehir belediyesini Millet İttifakı almamış olsaydı eğer; Kartal’da çalışıldığına dair de hiçbir şey göremeyecektik belki de. Bu konuda da kaygılıyız. Kartal Belediyesi olarak net ve açıkça şunu yapıyoruz dedikleri bir çalışma yok ortada. Büyükşehir Belediyesi’nin lojistik desteğini alarak yapılan çalışmalar var.  Vatandaş yararına yapıldığı için bu çalışmalar tabi ki iyidir.  Ancak sorguladığımız konu Kartal Belediyesi ne yapıyor?  Çalışmaları neler ve ne aşamadalar? Dediğimizde, sizlere daha net ve açık cevap verebilmek için onların da sunumunu görmek istiyoruz” cevabını verdi.

  “İstanbullu Beklediğini Alamadı!”

  Yapılan bir anket sonucunun değerlendirilmesi konusunda ise; “Bugün İstanbul’da bir seçim yapılsa %60 ortalama ile Cumhur İttifakı’nın kazanacağını düşünüyorum. İstanbullu beklediğini alamadı. Sizler de görüyorsunuz ki; ticari taksiler, minibüsler her gün İBB önünde protesto yapıyorlar. Herkese bir söz verildi, vaatler verildi. Şimdi her gün bir eylem yapılıyor. Bu insan0lar oy verdiler. “Her Şey Çok Güzel Olacak” rüzgârı bitti. Hatta Ekrem Bey şimdi kendi partilileri içinde bile eleştirilir oldu.
  Gazeteci Yazar Vural Dağtekin’in; Öncelikle toplantıyı Kartal’da yaptığınız için ilçemizin esnafları adına size teşekkür ediyorum. Belediye Başkanı ilk seçildiği günlerde bazı eleştirileriniz oldu. Ancak sonra arada bir sessizlik dönemi oldu. Sayın belediye başkanı ile hiç görüştünüz mü? MHP’nin Kartal tabanından size gelen taleplerini, önerilerini, şikayetlerini ve isteklerini ilettiniz mi? Yani kurumsal bir ilişki kurdunuz mu?” sorusuna ise; “On beş gün dönüş olmayınca, ilçe sekreterimiz aracılığı ile MHP olarak bir randevu talebimiz olmadığını ve geri dönüş yapılmamasını istedik” dedi.

  “Kartal’da Siyaset üstü Bir Diyalog Var. Esnafımız Herkese Kapısını Açar”

  Başkan Özüpek şöyle yanıt verdi; “Öncelikle Kartallıyız. Biz burada yaşıyoruz, burada siyaset yapıyoruz. Kartal dışında bu toplantıyı yapmamız fizik kurallarına aykırı. Tabi ilçemizin esnafına kazandıracağız, tabi toplantılarımızı ilçemizde yapacağız. Şunu da çok iyi biliyorum ki; hangi partiden olursa olsun, CHP, MHP, AK Parti  vs. Kartal’da hangi esnafı arasak toplantı yapmak için yer buluruz. İlçemizde her görüş her fikir var. Ancak bizler selamlaşıp, sohbet edip, birlikte paylaşımlarda bulunabilen insanlarız. Her esnafımız da bizlere kapısını açar. Kartal’da siyaset üstü bir diyalog var”

  “Belediye Başkanı ile Bir Diyaloğumuz Yok!”

  Başkan Özüpek, “Gökhan Yüksel, belediye başkanı olmadan önce beşerî ilişkilerimiz gayet iyiydi. Lakin belediye başkanı olduktan sonra, biz kendisine usulen MHP olarak, hayırlı olsun demek için nezaket ziyareti talebinde bulunduk. On beş gün dönüş olmayınca, ilçe sekreterimiz aracılığı ile MHP olarak bir randevu talebimiz olmadığını ve geri dönüş yapılmamasını istedik. X bir derneği, sendikayı veya bir vatandaşın randevu talebini birkaç gün sonra yerine getiriyorlar ve içinden bir başka siyasi hareket çımasına karşın 25 bin oy alan bir siyasi partinin başkanına ve teşkilatına yüz çeviriyorsanız bu siyasi ahlak açısından da pek doğru karşılanmaz. Yanlış algılanır. Biz de doğal olarak, bir talebimiz yoktur, dönüş yapılması, dedikten sonra; özel kalemden aranmaya başlandık. Kurulan cümleler zaten hoş değildi; yanlışlık olmuş, gözden kaçmış gibi ciddiyetten uzak söylemlerdi. MHP gözden kaçırılacak bir siyasi parti değil, MHP 25 bin oy alabilir ancak özgün ağırlığını herkeste bu millette gayet iyi biliyor. Dolayısı ile belediye başkanı ile bir diyaloğumuz yok” dedi.

  “Siyasi Değil Ticari Kaygılar Gözetilmiş!”

  “İyi Parti Kartal İlçe Başkanlığı geçen hafta bir basın toplantısı yaptı. İlçe başkanının satır aralarından okuduğum kadarı ile sanki Kartal’daki Millet İttifakı’nda bir sorun olduğunu ima etmeye çalıştı. Şunu merak ediyorum. Kartal Belediye Meclisi’nden hem Millet hem Cumhur İttifakı olarak muhalefet yapılıyor mu? Millet İttifakı’nda bir sorun olduğu ortada. Peki siz siyasi olarak bunu artı değer olarak kendi hanenize yazdırmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna ise; “Anmış olduğunuz siyasi parti nasıl bir düzen içinde ki; il başkanları başka bir şey söylüyor. İlçe başkanları başka bir şey söylüyor. MHP lidere, düzene, hiyerarşiye uyan bir harekettir. Biz de liderin dediği kesinlikle tartışılmaz. Ama bu partide genel başkanları bir şey diyor, ilçe başkanları ayrı bir şey diyor. İttifaklarını eleştiriyorlar. Yani ilginç. Bir de yazılı olarak okuduğum kadarı ile o toplantıda; Millet İttifakı’nı eleştirirken ticari kaygılar gözetilmiş sanki. Siyaset yaparken karşılığında ihale falan beklenmez. Meclis üyeleri toplantıda yoktu. Belediye ile ilgili olan durumlarda, vatandaşın taleplerinde bizler direk olarak meclisteki temsilcilerimiz meclis üyelerimiz üzerinden iletişimi sağlıyoruz. Olması gereken de budur zaten. Ama orada meclis üyelerinin toplantıda bulunmaması; acaba meclis üyeleri onların dediği gibi istediklerini alıyor da onlar mı partileri adına istediklerini alamıyorlar? Bu onların vereceği bir cevap. Ama öyle bir izlenim uyandırdıkları da ortada.” Yanıtını verdi.
   
   

  YORUMLAR

  • 0 Yorum