• Reklam

Önder Turmuş'tan Göksoy'a Net Cevaplar!

AK Partili Haydar Göksoy’un Kartal Belediye Meclisi’nde yaptığı ağır eleştirilere cevabı yine meclis kürsüsünden CHP’li üye Önder Turmuş cevap verdi. Turmuş’un yaptığı açıklamada; Haydar Göksoy’un yanı başınızdaki belediyeleri örnek alın demesine gönderme olarak, Pendik Belediyesi’nden ve Tuzla Belediyesi’nden örnekler verdi.

Önder Turmuş'tan Göksoy'a Net Cevaplar!
09 Temmuz 2020 - 21:11 - Güncelleme: 09 Temmuz 2020 - 21:13

Önder Turmuş konuşmasına, maske dağıtımını eleştirerek başladı. Turmuş: “Pazartesi günü Elif Bulut Gezen; pandemi sürecinde başarılı bir şekilde mücadele ettiğimizden bahsetti. Onun dışında Amerika'ya Almanya'ya tıbbi araç gereç, maske yardımında bulunduğumuzu söyledi. Ben 12 senedir çalışıyorum. Aldığım maaşın %30’u vergi olarak kesiliyor. Onun dışında harcadıklarımın %18'i vergi olarak alınıyor. Bunun dışında ek vergilerde var.  Artık onları da saymıyorum. Bu vergilerin karşılığı olarak bir maske alacaktım.  Bekledim bekledim alamadım. Keşke Amerikan vatandaşı olsaydım da o maskeyi konuşabilseydim.

"AK Parti 63 milyon borç bıraktı"

Haydar Göksoy, konuşmasında 2009 yılında belediyeyi kasada para ile bıraktıklarını söylemiş. Evet bankada artı para bıraktınız ama kamulaştırmasız el atmalardan da 63 milyon TL borç bıraktınız. Bize komşu ilçeleri örnek gösterdiler. Benim aklıma Pendik geldi. Bu ilçenin bizden farkı; Kartal’da arsa satışı yok ama Pnedik’te var. 2015 yılındaki arsa satışı 87 milyon,  2016 yılındaki arsa satışı 64 milyon, 2017 yılındaki arsa satışı 67 milyon,  2018 yılında 68 milyon, 2019 yılında 58 milyon TL’dir.  2019 yılında satılan arsalar hep özel şirketlere gidiyor. Bin 7 metrekare arsa 792 bin liraya satılmış. Ramazanoğlu Mahallesi'nde 1407 metrekare arsa 19 milyon 110 bine satılmış.

"Pendik'e sesleniyorum. Kartal AK Parti sizden rahatsız!"

İncelediğimiz dosyalarda en belirgin şey pazarlık usulü işlerin KARTANSAŞ ve KARTURSAŞ’a verilmesi. Bütçe gelirlerinin üçte birinin belediye şirketlerine almasından bahsedildi.  Bu rakam düşündüğünüzde yüksek gibi geliyor. Bu rakamın için ne kadar boş olduğunu yine Pendik’e gidip baktığınızda anlayabiliyorsunuz. Pendik Belediyesi’nde 2019'da 11 ihaleye 19 milyon 545 bin TL  PENYAPSAN 6 yerle 79 milyon yani size şöyle ifade ediyorum; belediyelere yapılan toplam 208 milyon ihalenin 100 milyonu PENYAPSAN’a gidiyor. Yani biz de burada üçte birine laf ediyorlar. Pendik'te belediye şirketlerine ihalelerin %47'sini almış. Ben buradan Pendik Belediye başkanına sesleniyorum; Kartal AK Parti Meclis Üyeleri bu durumdan çok rahatsız. Oturun. Bir görüşün. Bir ortak yol bulun. Gerçekten çok rahatsızlar bunu bilmenizi isterim.

"En büyük anket 31 Mart 2019'daydı"

Şimdi gelelim en başarılı anket çalışmasına; bu rakamında içinin ne kadar boş olduğunu tekrar ifade edeceğim size.  Sonar yapmış bu anketi. Ankete ödenen rakam 93 bin lira.  Karşılaştırma yapmak için yine birkaç belediyeye baktım. Ak Partili Konya Belediyesi bir yıl içinde 1 milyon 22 bin liralık anket yaptırmış.  Balıkesir Belediyesi 999 milyon borcu olmasına rağmen ankete 284 bin lira vermiş. Türkiye’nin en borçlu Belediyesi olan Kocaeli Belediyesi 220 bin lira veriş ankete.  Düşündükleri aslında şu 93 bin TL’lik anketin sonucu manipüle edilerek; anket sonucunda 4. sırada çıktığını belirtiyorlar.  Kartal’da yapılmış en büyük anket 31 Mart’ta gerçekleştirildi. %51,17 ile halk cevabını vermiştir.

"Yaz etkinlikleri tek değil, onlarca işten oluşuyor."

Yaz tatili etkinlikleri ile ilgili 286 bin liralık bir dosyadan bahsedildi.  Bu yaz tatili etkinlikleri organizasyonlarının içi hiç boş değil. Günde 500 taneden 12 bin 500 kişilik popcorn, günde 500 taneden 25 binde 12 bin 500 kişilik pamuk şeker, 25 adet çocuk atölyesi, 25 adet atölye çocuklar için kum boyama, taş boyama bunları sıralarım. Bunun gibi on on beş tane daha etkinlik var.  Benim iki tane çocuğum var.  Ben çocuklarımı en az 10 kere götürmüşümdür. Bunun değeri para ile ölçülmez.  Samimiyet ile söylüyorum; çocuğunuzu oraya götürürseniz anlarsınız.

"Şubat Ayında 5 sanatçıya ödeme yapıldı"

Şubat Ayı etkinlikleri için ödenen para 76 bin lira demişler. 76 bin liranın içerisinde birkaç sanatçı var. Serap Yağız konseri var, 20 bin lira.  Murat Seçkin konseri var 7 bin lira. Türk Halk Müziği Koro Konseri var 15 bin TL.  Berhan Arısoy konseri 10 bin TL.  daha sonra bu sanatçıların ağırlandı, bir yemek verildi. Yani sadece Şubat ayı deyip geçmemek lazım.  Yazlık sinema etkinliğine geleyim; yazlık sinema 98 bin liralık bir rakamdan bahsedildi.  Bunun içerisinde olanları da ben sayayım sizlere; 5 adet A kalite sinema kiralama.  Biliyorsunuz bunların lisans durumu var. Rakamı biraz da ona göre değişiyor. Ahşap sandalye, ışıklandırma perde, 350 adet sandalye kiralanması var.  252 bin 500 adet gazoz, patlamış mısır, çekirdek gibi harcamalar var.  

"Hamsi Festivali'ni iyi anlatmak lazım."

Gelelim Hamsi Şenliği’ne. 236 bin lira deyip işin içinden çıkarsanız olmaz.  Bu işin içinde neler olduğunu kendileri de gördü aslında.  Toplam 7 bin kilo hamsi. Bunun 4 bin kilosu vatandaşa dağıtıldı. Geriye kalanı ise pişirilerek dağıtıldı.  Bir daire mangal teybini 3 bin 500 kilo pişirecek şekilde mangal temin edildi. 15 bin adet su ve helva dağıtıldı. Folklor gösterisi yapıldı.  Ön grup Ezgi Eyüboğlu, Serkan Aydın, Buğrahan Denizoğlu konser verdi. Vatandaşlarımıza yağmurluk dağıtıldı.

"Ramazan'da günde ortalama 3 mahalledeydik!"

Ramazan ayı etkinlikleri için 346 bin liralık bir rakam söylenmiş. Enerji sistemi, ikramlar, 3 bin 600 adet patlamış mısır, gazoz, çekirdek, meydan etkinlikleri, Orta oyunları, Türk Sanat müziği konserleri, Aşık Mahsuni Şerif Anma, mahalle etkinlikleri var.  Ortalama günde 3 mahallede her akşam böyle bir etkinlik düzenledik. Plastik sandalye, temini ses ve ışık sistemleri var.

"Kartal'a çok diyorsunuz, Tuzla 2,5 katı harcamış!"

Belediyenin faaliyetlerini duyurması için sadece Kasım ayında 112 bin TL ödenmesi. Bunun için de bir araştırma yaptım. Tuzla Belediyesi’nden bir örnek vereceğim. Tuzla bir yıllık ihale açmış 3 milyon 397 bin TL ödemiş. Aylık 283 bin TL.

"AK Parti 13 sene önce bugünün 3-4 misli para vermiş!

Onur Akın konserinden bahsedildi. Konser bedeli 63 bin TL, Öykü Gürman konseri 78 bin TL.  2007 yılında Kartal’ı AK Parti yönetirken bakın konserlere ne kadar para harcanmış?  Keremcem konseri yapılmış bugünkü dolar kuru ile hesaplarsak 44 bin TL yapıyor.  AK Partili vekil Uğur Işılak var. 247 bin TL yapıyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum