Sibirya etkisi kar şöleni Pazar günü başlıyor

Yurdu etkisi altına alması beklenen Sibirya kökenli, soğuk havanın Perşembe gecesi itibarı ile İstanbul'da da zaman zaman karla karışık yağmur ve kar yağışına yol açacağı son günlerin en fazla takip edilen konusu olurken, asıl kar ve soğuğun Pazar günü itibarı ile kendini göstereceği belirtiliyor.

Sibirya etkisi kar şöleni Pazar günü başlıyor
12 Ocak 2021 - 12:35 - Güncelleme: 12 Ocak 2021 - 13:17

İstanbul 2012 yılı Ocak ayından bu yana ciddi örtü yapan bir kar yağışı ile buluşmadı.
Bu durum her geçen yıl barajların doluluk oranlarına yansırken, son ay içinde baraj doluluğu yüzde 20'nin de altına düşerek adeta "su alarmı" verilmesine yol açmıştı.
.
Ancak son yapılan gözlemlere göre başta Marmara Bölgesi ve İstanbul olma üzere tüm ülkede yoğun yağışların olacağı bir döneme giriyoruz.
.
Yağışlar 3 aşama ile İstanbul'da da çok etkili olacak. Bu yağışların takvimi ise şöyle oluşuyor.
.
Bugünden Perşembe'ye yağmur...
İstanbul bugün öğleden sonra başlayacak olan yağmur ile randevusunda barajlarının yüzünü gülecek.
.
Şehrin önce batısı, akşam saatlerinde ise doğusunda ciddi yağmur geçişleri olacak. Öyle ki bazı anlarda m2'ye 75 kg. yağış düşecek. Özellikle Anadolu Yakası'nda gece 01:00 ile 07:00 arasında beklenen yağışın sel ve taşkınlara yol açması bekleniyor. Buna göre tüm vatandaşlar dikkatli olmalı.
.
Bu yağışlar zaman zaman hafifleyerek Perşembe günü akşam saatlerine kadar devam edecek.
.
Perşembe Gecesi Balkanlar'dan geliyor!
Megakent İstanbul, Perşembe gecesi Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın yağmura eklenmesi ile havada da olsa kar yağışını görebilecek. Özellikle Cuma günü gün boyunca yükseklerde kar, kıyılarda ise karla karışık yağmur görülecek. Bu yağışların da zaman zaman kuvvetli olması, yüksek kesimlerde ve 3. Havalimanı ile kentin Trakya'ya yakın kesimlerinde tipi şeklinde olması öngörülüyor. Ancak bu yağışların kentte önemli bir örtü yapması beklenmiyor.

Cumartesi gecesi Sibirya geliyor!
İstanbul Cumartesi gece yarısından itibaren Sibirya menşeli soğukların etkisine giriyor.
Halk arasında Zemheri Soğukları denilen cinstenbir havanın hakim olması beklenen bu dönem yaklaşık 5 gün sürecek. 
.
Pazar sabah saatlerinden başlayarak Salı günü dahil yoğun kar yağışı İstanbul'da zaman zaman etkili olacak. Cumartesi gecesi özellikle kentin yüksek kesimlerinde sıcaklığın, yağışın kesildiği anlarda -5 dereceye kadar düşebileceği öngörülüyor.
.
Bu hava olayları esnasında kentte güneş açan anlarda bile hava sıcaklığının 3-4 dereceyi geçemeyeceğini, bunun da çok kısa süreli olacağını ekleyelim.
.
Barajlara ciddi katkı sunacak!
Uzmanlar bu yağışların ve beraberindeki soğuk havanın etkisi ile istanbul Barajlarına doping etkisi yapğacağını, doluluk oranının geçen zamandaki kuraklığı telafi edercesine oldukça hızlı yükseleceğini de belirtiyorlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları