Uğur Mumculu Kadınlar'dan "El Emeği Pazarı"

Kartal Uğur Mumcu Mahallesi’nde ikamet eden kadınların bir araya gelerek mahallenin muhtarı Soner Eker’in girişimi ile düzenledikleri el emeği pazarının açılışı gerçekleştirildi.

Uğur Mumculu Kadınlar'dan "El Emeği Pazarı"
29 Aralık 2020 - 12:17 - Güncelleme: 29 Aralık 2020 - 12:53
Kartal Belediyesi’nin de desteği ile Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nin bahçesinde açılan Uğur Mumcu Mahallesi Kadın El Emeği Pazarı’nın açılışına; Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Efendi Argunşah, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ve mahalle muhtarlarının yanı sıra; sivil toplum temsilcileri ve mahalle sakinleri katıldı. Ev yemeklerinden, takılara, seramik ürünlerden mayalı ekmeğe pek çok farklı ürünün bulunduğu Pazar, 4 gün boyunca açık olacak.

Uğur Mumcu Mahallesi’nde ikamet eden 20 kadının hazırladıkları ürünler ve el emeği eserler ile katıldığı Uğur Mumcu Mahallesi Kadın El Emeği Pazarı’nın açılış kurdelesini; Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Efendi Argunşah, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Oktay Aksu, Adem Uçar, Ali Apaydın, Bayram Ali Baştan, Cengiz Türkmen ve İmam Aydın’ın yanı sıra ve mahalle sakinleri birlikte kesti.

Siftah Oktay Aksu’dan

Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Aksu kurulan pazarda siftahı yaptı. Her tezgahtan birer ürün alan Aksu; “Ben kadınların toplumun her alanında daha aktif olmalarından yanayım. Çünkü kadının olduğu yerde bereket olur, mutluluk olur, özgürlük ve dayanışma olur. Kadınlar bizlere göre çok daha hassas insanlar. Bu nedenle yapılan bu çalışma çok anlamlı ve değerli. Belediye Başkanımız Sayın Gökhan Yüksel de burada olacaktı ancak toplantısı olması nedeni ile katılım sağlayamadı. En kısa sürede buraya gelecektir.  Kısaca bu organizasyonlar daha düzenli, tertipli bir şekilde yapılmalıdır. Bu tezgahların sabah kurulması, akşam toplanması daha kolay olacak şekilde düzenlenmelidir. Soğuk hava koşullarında ısınma problemlerini de çözecek şekilde alan oluşturulmalıdır. Çünkü burada pandemi koşullarına uyuluyor ancak havalar soğuk. Bir yandan da hasta olmamalarını isteriz. Başkanımız adına gelip katılım sağladık. Belediyemiz her zaman böyle güzel oluşumların yanında olacaktır. Kartal Belediyesi’nin Soğanlık’ta yeni bir park açılışı yapacağını ve bu parkta 20 ahşap kulübenin olacak. Bu alanların da kadınların kullanımına açılacak. Uygun olan diğer mahallelerde de bu çalışma yapılacak” dedi.

Sosyal Medyada Örgütlendiler. Mahalle Bilinci İle Pazar Kurdular!

Sosyal medya ağı Facebook üzerinden “Uğur Mumculular Sayfası” oluşturan Sibel Eroğlu ve Pınar Dünya Göçmen, aslında mahalle ruhunu yeniden canlandırmak istediklerini belirttiler. Eroğlu; “Burası aslında diğer mahallelere göre çok daha farklı. Burada herkes bir birini tanır. Mahallenin yerlisi çok.  İnsanlar bir araya daha çok gelsinler, daha çok birlikte olsunlar istiyoruz.  Bu arada kadınlar da el emeklerini değerlendirsinler diye düşündük. Amacımız aslında kadınları evden çıkartmak. İçeride kapalı kalmalarını istemiyoruz. Biz böyle bir yol bulduk. Belediyenin de böyle bir projesi varmış bize destek oldular” dedi.

Muhtar Eker: “Kadınlarımızın Her Zaman Yanındayız”

Uğurmumcu Mahallesi’nin muhtarı Soner Eker; “Uzun zamandan beri üzerinde çalıştığımız bir organizasyondu. Pandemiden dolayı bir türlü aktif hale getiremedik.  Bugün başlangıcı yaptık. . Kadınlar el emeği, göz nuru ile yaptıkları bütün ürünlerini burada satışa çıkardılar. Umuyoruz burada başarılı bir hizmet olur.  Onlara da faydamız olur diye düşünüyoruz. Normalde 50 kişilik grubumuz var. Mahalle içinde oturan ablalarımızla ilgili. Bu gün yirmisi açıldı. Ama bundan sonraki süreçlerde de bunu aktif hale getirip süreklilik halinde devam ettirmeyi planlıyoruz” dedi.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum