Yakacık Doğum ve Çocuk Hastanesi Yenilendi

Tam 2 yıl Kartal’da ilçe kamuoyunu meşgul eden Yakacık Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi “Kapanıyor” tartışmalarının ardından Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi bünyesine devredildi. 1 Temmuz itibarı ile yeniden ayakta muayene ve yatış ve doğum hizmeti vermeye başlayan hastane, eski günlerinden çok uzakta, Pandemi ortamında bölgenin can simidi olmaya doğru hızla ilerliyor.

Yakacık Doğum ve Çocuk Hastanesi Yenilendi
20 Ocak 2021 - 17:16 - Güncelleme: 20 Ocak 2021 - 17:58
Geçtiğimiz 2 yıl boyunca kapanacak söylentileri ile gündeme gelen, bir ara sağlık hizmetlerini durduran Yakacık Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, alanında Kartal ve yöresinin tercih edilen sağlık kuruluşları arasındaki yerini her geçen gün sağlamlaştırıyor.

YENİDOĞAN ÜNİTESİ FAAL

Doğum ve Çocuk Kliniğini oluşturan yönetim, geçmişte bebeklere yoğun bakım hizmeti verilemeyişini de göz önünde tutarak aynı alana bir de Yenidoğan ünitesi eklemiş. Bu sayede doğum sonrası acil bakım gerektiren bebekler hemen yoğun bakım alanında tedaviye alınabiliyor.

ÇOCUK ACİL VE KADIN DOĞUM ACİL

Yanı sıra hastanenin acil servisi de Çocuk Acil ve Kadın Doğum Acil olarak yeniden düzenlenmiş. Bu düzenlemeler yapılırken günümüzün Pandemi koşulları da unutulmamış.

ÇOCUKLARIN ODALARINA ÇİZGİ KARAKTERLER

Hastanede doğum yapan annelerin yanı sıra, çocuklar da yatabiliyor. Çocuk hastaların yattığı odalar da onların ihtiyaçlarına uygun biçimde dizayn edilmiş. Ayrıca hastane yönetimi bu alanda çocukların hoşlanacağı çizgi karakterlerden oluşan bir oyuncak süslemesi çalışmasına dahi girişmiş.

HASTANE BAHÇESİ RUHUNUZA İYİ GELECEK
Hastanenin sadece sağlık hizmetleri değil, çevre koşulları da iyileştirilmiş. Öyle ki geçmişte çalı, yabani otlar ile sarılmış olan bahçe komple elden geçirilmiş. Bu alanlarda ciddi temizlik yapılırken, girişteki havuz aktif hale getirilmiş. Hatta oradaki yaşama uyum sağlayan bir ördek ailesi de gözlerden kaçmıyor.
Hastaların sağlığı kadar onlara hizmet eden personelin de unutulmadığını eklemeden geçmeyelim. Tamamen yenilenen yemekhanesi, şehir merkezlerinde görmeye alıştığımız lüks kafeteryalara rakip olacak kadar keyifliydi.

POLİKLİNİK MUAYENESİ ARTIK REKOR KIRIYOR

Diğer poliklinik hizmetlerinin de sunulduğu hastane, geçmişte acil yoğunluklu çalışırken, günümüzde artık poliklinik randevusu ile gelenlerin sayısı günlük 1000 kişiyi geçmiş durumda…
EKG, Mamografi, Röntgen ve Laboratuvar hizmetlerinin hızla verildiği hastanede, Doğumhane ile ameliyathaneler artık ayrı katlarda hizmet veriyor. Bebek yoğun bakım hizmetinin yanında yetişkin yoğun bakım hizmeti de veriliyor.
Geçmişte 2 olan dahiliye doktoru sayısı 3 olarak değişmiş. Bu sayede yakın çevreden gelen hastaların oluşturacağı yoğunluğun da önüne geçilmiş…

DR. MEHMET ALTINTAŞ: “BÖLGEMİZE NEFES ALDIRDIK”

Hastanenin yenilenmesi ve hasta kabulü sonrası yaşanan değişimi yerinde gözlerken Başhekim Yardımcısı Dr. Mehmet Altıntaş’tan bilgiler aldık. Altıntaş, süreci şöyle anlattı:
“Bu tesis bize yani Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’ne devir edildikten sonra Başhekimimiz Sayın Prof. Dr. Recep Demirhan’ın talimatı ile burada görev aldım. Çalışma arkadaşlarımın da desteği ile kısa zamanda yol aldığımızı düşünüyorum.
Hastanemiz SİT alanında yer alıyor. Tabii bu çok özel durum, bazı zorluklar da getiriyor. Mesela yapacağınız bir düzenlemede nasıl yol alacağınızı, kanuna aykırı iş yapmadan inşaatı nasıl gerçekleştireceğinizi ölçüp biçmelisiniz. Bu sebeple bazı konularda daha tam oldu diyemeyiz. Ancak çalışıyoruz.
Fakat şunu söyleyeyim. Bu doğası ve konumu ile bölgenin çok özel alanında olmak insana ayrı bir enerji veriyor. Tarihi yansıtan bu alanda sağlık hizmeti vermek, motivasyonunuzu arttırıyor.
İşe de bu enerji ile giriştik. Tabiri caizse tesis hastanemize devredilmeden önce atıl kalmış, kullanılmayan ne kadar alan ve cihaz var ise hepsini değerlendirdik. Bakım gerekiyorsa yaptırdık. Hasta güvenliğini sağlayacak adımları bir bir attık. Önceliğimiz tabii ki budur.
Yatan hasta kapasitemizi yarı yarıya düşürdük. Artık 56 yatağımız var. Bunun sebebi de hastanelerde koğuş sisteminden, tek ve 2 hasta kapasiteli özel oda sistemine geçilmesidir. Bu konuda da uyum sağladık.
Burası bölgenin önemli bir doğum hastanesidir. Üsküdar’da Zeynep Kâmil ne ise bu bölgede de Yakacık geçmişte o işlevi görmüş. Amacımız alanımızda eski ismi de yeniden oturtmak olacak.
Başhekimimiz Sayın Recep Demirhan ile başlangıçta koyduğumuz poliklinik hasta sayımıza hedeflenenden önce ulaştık. Artık hastanemiz acil servisi için değil, poliklinik hasta hizmetleri için de tercih ediliyor. Üstelik bu sayı her gün artıyor.
Bunu neden önemsiyoruz? Çünkü hastanelerde önemli olan hastayı acil servise gidecek hale gelmeden tedavi etmektir. Hasta sizin poliklinik hizmetinize güveniyorsa erkenden gelir tedavi olur. Yok tersi durumda ise acile gider ki bu bizler için istenmeyen bir durumdur. Bunu aşmayı kısa sürede başardık. Artık hastanemiz eski günlerdeki gibi muayene için de tercih edilir hale geliyor.
Tabii ki yapmak istediğimiz çok şey var. Ancak, her şey zamanla olacak. Pandemi sırasında elimizden gelenin en iyisini yaparak ilçeye önemli bir tesisi yeniden kazandırdık. Bundan sonrasında da hedefimiz Yakacık’taki bu hastanenin eskiden olduğu gibi çevre ilçelerin de tercihi olabilmesidir.
Tabii ki hastane özel olunca, özelliklerinin de öne çıkarılması gerekiyor. Bunun için hastanemizin geçmişinden örneklerin olduğu bir tarihi eser odası oluşturduk. Burada geçmişten bu yana kullanılan eşyalarımızı sergiliyoruz.
Personelimizin motivasyonu çok önemlidir. Bu sebeple onların da her ihtiyacını hastane içinde karşılayabilmesini önceliyoruz. Bu alanda da başarılı oluyoruz.
Şimdi 2 yeni hedefimiz var. Birincisi otopark alanına yeni bir poliklinik binası inşa etmek. İkincisi ise tüm alanımızı çevre dokusunu bozmadan rehabilite etmektir. Bu yolda da ilerliyoruz. Tabii ki bu alanda inşaat zor iş. Mevzuat bazı engeller çıkarıyor ama kurumlarımız çok ilgililer. Umuyorum kısa zamanda netice alacağız.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum