Vural DAĞTEKİN

Vural DAĞTEKİN

Gündem

Belediye şirketlerinin yönetim kurulları neden değişmiyor?

30 Ağustos 2019 - 16:18 - Güncelleme: 30 Ağustos 2019 - 21:07

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 28 bağlı şirketi ve 2 iştirak ile İstanbul'u yönetiyor. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu devasa bir mali gücü elinde tutan şirketler genel kurullarını toplamadığı için hala bir denetim şansına sahip değil...

Kartal'da da durum farklı değil. Kartal Belediyesi şirketlerinde de genel kurul toplantısı için karar alınmadı. Tam tersine bu toplantılar normal tarihinde yapılacak şeklinde genel bir görüş hakim. Sadece şirket yönetimlerinde genel müdür ya da yetkili çalışan düzenlemeleri yapıldı ve yapılacak.

Yasaya göre belediye iştiraklerinin yönetimini belirleme hakkı şirket genel kuruluna ait. Genel kurulda ise şirketlerin ortakları pay oranında temsil ediliyor. Belediyeyi temsil yetkisi ise belediye başkanına ait. Son dönemde ortaya atılan yetkinin belediye meclisine ait olduğu yönündeki görüş ise mahkeme kararı ile geçersiz oldu. Fakat istinaf mahkemesi Ankara'da bu konuda bir belirsizlik oluşmasına sebep olunca, konu İstanbul'u da bağlar hale geldi.

Ancak yine de Kartal'da şirket yönetimlerinin belediye meclisine getirilere onaylatılması ve böylece istinaf mahkemesinin aldığı karar doğrultusunda şirketlerin yönünü çizmek mümkün görünüyor. Çünkü Kartal Belediye Meclisi'nde CHP ve ortağı İYİ Parti'nin meclis üyelerinin sayısı bu kararı geçirmek için yeterli.

Buraya kadar anlattıklarımız ile "O zaman neden bekleniyor? Ankara ve İBB Büyükşehir'deki durum uygun değilken Kartal bu işi hemen çözebilecek imkana sahip. Başkan yönetim kurullarını belirlesin. Yola bakılsın" diyenlerin "neden bekleniyor?" sorusuna net cevap vereyim.

Böyle bir karar alınıp şirketlere yönetim atanırsa İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu çok zor duruma düşecek. Basında "CHP'li belediye bile kendi meclisine şirket yönetimlerini onaylatıyor. İmamoğlu neyi bekliyor?" diyerek baskı ortamı yaratacak.

Sonuç olarak şunu söyleyeyim. Kartal'da şirket yönetim kurullarına atanmak isteyen ya da o atamalar üzerinden siyasi oyun kurmak isteyenler İBB ve Ankara süreçlerini beklemek zorundalar. Kimsenin delege, ilçe,il kongresi ya da kurultay hesabı yapmadığı ortada iken bu gibi eleştiriler sadece CHP'yi yıpratıyor. Ucuz siyaset, çıkara bağlı siyaset hatta seçim siyaseti tartışmaları gördük. Ama bari şirket yönetim kurulları siyasetini konuşmayı bırakalım artık.

Herkes bilsin.
İBB'de yönetim kurulları sorunu çözülmeden Kartal'da sonuç yok.
Merak edilmesin.
Gördüğüm kadarı ile Belediye Başkanının o yönetim kurulları üzerinden siyaseti dizayn etme düşüncesi de yok.

Benim anladığım bu.
Artık siz nasıl anlarsanız.

Kalın sağlıcakla...

YORUMLAR

  • 0 Yorum