• Reklam
Vural DAĞTEKİN

Vural DAĞTEKİN

Gündem

CHP Kartal İlçe Başkanı neyi onaylamalı?

27 Aralık 2019 - 13:19

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçelerdeki başkanlarını ve il kongresi delegelerini belirleme sürecine devam ediyor. Takvime göre Ocak ayı içinde bu süreç sona erecek.

Tabii ki ilçe başkan adaylarına baktığımızda partinin ilkeleri kadar, parti yönetiminin duruşunu, başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere CHP'ye yön verenlerin tavrını da özümsemiş olmaları gerektiğini unutmadan analizlerimizi yapmak zorundayız.

İlçede Genel başkanının politikasını onun adına uygulamak, onu temsil etmek görevini üstlenecek olan siyasetin 1 numarası olmaya aday olan kişinin, vekili olduğu kişiyi de sindirmesi çok önemli değil mi?

Diyeceksiniz ki İlçe Başkanı, Genel Başkan kadar örgütün de temsilcisidir. Ne yazık ki buna katılmıyorum!
Öyle olsa geçmişte ve günümüzde örgütünün taleplerini dile getiren, belli konularda temsil ettiği ilçe örgütü üyelerinin hakkını savunan her başkan o koltukta kalıcı olurdu.

Bir gerçek var. O da İlçe Başkanı örgütünden oy alarak seçilir ama seçildiği andan itibaren orada Genel başkan adına görev yapar.

Peki, Kartal başta birçok ilçede aday olan isimler bu kriterlere ne kadar uyuyorlar? Gerçekten temsil edecekleri Genel Başkanlarına ve onun politikalarına gönülden bağlı çalışacaklar mı? Tartışılır.

Şu ana kadar adaylıklarını açıklayan Mustafa Albayrak, Özkan Özdemir, Efendi Argunşah ve Ali Aluç... Belki önümüzdeki günlerde de Veysel Can...

Her birinin düşünceleri kadar yaptıklarını da aktarmak gerekiyor.

Bugünden geleceği görmek mümkün değilse de geçmişe bakıp, gelecek hakkında değerlendirmelerde bulunmak olasıdır.

İlçe başkanı en başta adalet duygusuna sahip olmalıdır. Hak ve hukuk bilmelidir. Şahsi çıkarları ya da tarafı olduğu konularda bile adalet duygusu ile hareket etmelidir. Buna uygun davranış sergileyenlerin adaylığına diyecek lafım yok! Lakin tabii ki benim de bu sürece dair söyleyeceklerim var.

Önümüzdeki günlerde adaylar ile ilgili kapsamlı analizler yayınlayacağım.
Yaptıkları ve yapacaklarını aktarıp, sizlerin takdirine bırakacağım.

Gazetecinin görevi durumu tespit etmek ve takdiri kamuoyuna bırakmaktan ibarettir. Fazlası parti işlerine müdahaleye girer ki buna ne haddim ne isteğim var.

Ancak şimdiden belirteyim. Hak, hukuk ve adaleti kendine göre yorumlayanların, değil partililerine kendilerine bile umut vereceklerine inanmıyorum. 

Yeni senede analizlerimizle birlikte olmak dileği ile...

Kalın sağlıcakla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum