• Reklam
Vural DAĞTEKİN

Vural DAĞTEKİN

Gündem

CHP Kartal'da İlçe Başkanı kim olabilir?

28 Ağustos 2019 - 12:24 - Güncelleme: 28 Ağustos 2019 - 15:15

Nihayet Eylül ayına girdik diyebileceğimiz şu günlerde, üzerimizdeki ölü toprağını da bir kenara serperek analizlere girişelim.

Malumunuz seçim sonrasında siyasete dair bir kaç yazıdan fazla yazamadım. Çünkü siyaseti İBB tartışmaları gölgeledi. Bu gölgenin daha uzun zaman siyaseti şekillendireceğine de kesin gözü ile bakıyorum. Hem AK Parti hem CHP bu konuda tartışmaların en yoğun yaşandığı partiler oluyor. İYİ Parti Olağanüstü Kurultay ile bu baskının dışına çıkmayı başardı.

Partilerden CHP'yi ele alacağım bugün...

Muammer Çelebi...


Eylül ayı ile birlikte mahalle delegelikleri ve tabii ki ilçe başkanlığı için kulisler, toplantılar iyice yoğunlaştı. Seçimi kazanan ilçenin başındaki Muammer Çelebi kuşkusuz aday... Hem de favori...

Ancak, eleştirilerin de odağında ve bunlara cevap vermek konusunda hiç de istekli görünmüyor. "İşimi doğru yaptım. Sonuç aldım." yaklaşımı ile ortaya koyduğu tavır siyasette "Yumuşak Güç" olarak etkinliğini koruyacağını gösteriyor. 

Yumuşak güç söylemim yanlış anlaşılmasın. Çelebi döneminde parti içi tartışmalar nerede ise yok oldu. Eskiden kazan kaynatan isimler dahil bir çok kişi daha uzlaşmacı bir tavır aldılar. Medyaya fazla malzeme verilmedi. Bunda da Muammer Çelebi'nin sakin, yumuşak ama kararlı tavrı etken oldu. Daha adaletli davranması sebebi ile parti içinde nispeten huzurlu bir dönem geçirildiği konusunda da hemen herkes hemfikir.

Metin Ağırman...

Partinin bir önemli ismi de tabii ki Metin Ağırman. Kendisini milletvekili adayı olarak gördük. Kılpayı kaybettiği vekillik yarışı sırasında sergilediği sempatik hali ile de hak tarafından da tanındı. 2009 yılındaki aday adaylığı dışında yerel yönetimlere talip olduğunu da görmedik. Yani hedefi genel siyaset gibi görünüyor. Bu sebeple Kartal'da ilçe başkanlığı onun bu çizgisine en uygun adım olacaktır.

Metin Ağırman'ın bir avantajı da yıllardır mahalle delegeliği ve ilçe başkanlığı süreçlerindeki örgüt içi tecrübesi ve tanınırlığıdır. Hemen hemen tüm ilçe süreçlerinde tarafı olduğu adayın kazanması da bunun ispatı gibi görünüyor. Son süreçte Çelebi'yi destekleyen tarafta yer aldı. Üstelik Belediye Başkanı Gökhan Yüksel'in seçim kampanyasında hem proje lansmanı hem SKM süreçlerinin içinde de aktif olarak bulundu. Bu sebeple o da favori aday olarak öne çıkıyor.

Ali Aluç...

Siyaset sahnesinin genç ama çalışkan ve hırslı ismi olarak öne çıkan Ali Aluç, parti içinde ciddi bir taraftar toplaması ile öne çıkıyor. Bu çalışmalar ilçe başkanlığı getirir mi bilmiyorum. Çünkü o sürecin birçok farklı virajı var ve bu isim henüz o tecrübeye sahip değil. Ancak, genç bir belediye başkanının olduğu yerde, genç bir ilçe başkanı neden olmasın denilebilir.

Aluç özellikle seçim ve seçim sonrası aktif çalışmayı sürdüren, her etkinlikte rastlanan, parti ile ilgili her konuda duyarlı davranan bir siyasetçi olduğu kadar, birçok mahallelede de ismi üzerinde sempati gösterildiğini bildiğim bir kişilik. Üçüncü sıraya yazmam favori olmadığı anlamına gelmez. Malumunuz belediye başkan adaylıklarında da şimdiki Başkan Gökhan Yüksel'e kimse favori demiyordu.

Yani siyaset bu... Her şey olabilir.

Özkan Özdemir...

Partinin genç jenerasyonundan farklı bir kişilik daha...
Özkan Özdemir gerek mahalle çalışmalarında gerek son 2 ilçe başkanlığı seçiminde ortaya koyduğu etkin adam rolü ile bu koltuğa adaylık iddiasını çoktan ortaya koyan isimler arasında yer aldı.

Çelebi'nin aday olduğu dönemde de adaylaşması bekleniyordu ama o zaman Kenan Kaplan'a verdiği destek ile "biraz daha beklerim" mesajı vermişti.

Fakat gerek sahadaki aktif tavrı gerek Belediye Başkanı Gökhan Yüksel'in çalışmalarına gösterdiği ilgi ve katılım onu da adaylaşması muhtemel isimler arasına sokuverdi.

Altınok Öz dönemindeki genç meclis üyeleri kuşağının tamamının da onun adaylığına sıcak baktığı biliniyor. Bu kez daha güçlü şekilde adaylık iddiasını ortaya koyacağını düşünüyorum.

Bir de sürpriz isim var!

Evet... Kartal'da CHP'nin İlçe Başkanlığı için adaylaşması muhtemel kişileri böyle sıraladım. Tabii ki farklı isimler de çıkacaktır. Ancak sahadan edindiğimiz izlenim bu isimlerin yarışa aktif katılacağı yönünde...

Bu isimlere ben de bir yenisini ekleyeyim.

Özgür Nas...

Kartal'da 2009 - 2014 döneminde Karyapsan AŞ'nin başında gördüğümüz, ondan önce 2009 seçimini kazanan CHP Kartal İlçe yönetiminde görev alan, 2019 İBB seçimlerinin kazanılmasında Ekrem İmamoğlu'nun yakınında bulunan İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas'ın adı da son günlerde Kartal ve İstanbul siyasi kulislerinde konuşulmaya başlandı.

Gerek mahalle delegeliği sürecinden başlayarak Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile yürüdüğü yol, gerek Kartal siyasetinin içinde oluşu gerek İstanbul ve Genel Merkez siyasetindeki tanınırlığı sebebi ile  neden olmasın diyorum.

Hem belediyeciliği biliyor hem siyasetin en zorlu süreçlerinin içinde bulunmuş, tahammül eşiği yüksek bir isim olarak Kartal'da kabul görecektir.
Tabii ki öncelik kendi fikrini almakta... Bekleyip göreceğiz.

Kalın sağlıcakla...

YORUMLAR

  • 0 Yorum