• Reklam
Vural DAĞTEKİN

Vural DAĞTEKİN

Gündem

CHP Maltepe'de neler olmuş neler!

22 Ocak 2020 - 18:26 - Güncelleme: 22 Ocak 2020 - 21:19

Cumhuriyet Halk Partisi Kongrelerini yazarken Maltepe'ye parantez açmamak olmaz...
 
Yıllardır süren Ali Kılıç yönetimindeki belediye ile parti örgütünün kavgalarını, onun adamı, bunun adamı tartışmalarını bir kenara koyarsak, kafamda halen yanıtlayamadığım bir soru var ki sanırım asla cevap alamayacağım. 

Nedir? "O kadar önemli ise paylaş" dediğinizi biliyorum. Ancak, cevabını sadece Kemal Kılıçdaroğlu'nun bildiği bir soruyu ortada gezdirmek de çok anlamlı gelmiyor. 

Ama madem ısrar ediyorsunuz sorayım. :)

Sayın Kılıç hangi meziyetleri sebebi ile tekrar aday yapıldı? Yani Sayın Kılıçdaroğlu bu tercihi hangi bilmediğimiz gerekçe ile yaptı? Açıkçası anlam veremiyorum.

Bir belediye başkanı düşünün, partinin tabanı ile nerede ise tüm bağları kopuk. Öyle ki kongrede delegelerin çoğunluğunun listelerde adını dahi istemediği bir duruma gelmiş. Arkasındaki parti desteğini tamamı ile yitirmek üzere ama ısrarla o koltukta oturabiliyor.


Ali Kılıç'tan bahsettiğimi başta da yazmıştım. Maltepe'yi bilmeyenler "yok canım, o kadar da değildir" diye itiraz edebilirler ama belgesi de var. En son yapılan İlçe Başkanlığı ve İl Delegelikleri seçimlerinde yaşananlar, bunun kanıtı olarak orta yerde duruyor.

Belediye Başkanı Ali Kılıç, Savaş Yücel'in listesinden umduğunu bulamayacağını anlayınca son hafta Ali Cengiz Erol listesine destek verdi. Bu listede kendi siyasi arkadaşları da yer aldı. Ancak, ismi diğer listede de olduğundan tartışma olmadı. Seçime geçildi.

MALTEPE BAŞKAN YARDIMCISI, İL YÖNETİCİLERİNE YÜRÜMÜŞ!

Yahya HanSeçimin sonunda oylar eşit çıkınca itirazlar yapıldı. Maltepe Belediye Başkan Yardımcıları (ki aralarında memur olanlar da var) Seçim Kurulu görevlilerinin başına çöreklendi. Sanırsınız Belediye Başkanı ile yardımcıları sahnede toplantı yapacaklar. Nerede ise tam kadro oradalar...

Orada olayı yakından izleyen bir arkadaşımın anlatımı ile özet geçeyim.

Oluşan kaos ortamında itirazlarını yüksek sesle yapanlardan Yahya Han'ın sesinin çok daha gür çıkışı herkesi şaşırttı. İl Başkan Yardımcıları Özgür Nas ve Yusuf Erciyas'ın üzerine yürümesi her şeye tuz biber ekti. Arada "Çık dışarı" sözünü eden Yahya Han'a, Yusuf Erciyas "Ben burada seçimi yönetmek için bulunuyorum asıl sen çık dışarı" dediği de duyuldu. Han'ın "Ben delegeyim" demesi üzerine o hengamede gülenler de oldu. İl yöneticileri dayak yiyecek derken araya girdiler de rezalet önlendi.


Sanırsınız ki Erciyas ve Nas işgal kuvvetleri, Yahya Han ise Maltepe milisi :)

Arkadaş ben bu partinin meclis üyesi, ilçe yöneticisi belirleme şeklini oldum olası eleştiririm. Siyasetin parti tüzüğü esas alınarak yapıldığından habersiz, belediye başkan yardımcılığı koltuğunun siyasette bir karşılığı olmadığını, seçimde her üyenin sıfatlarından azade bir fert olarak davranması ve muamele göreceği bunlara anlatılmaz mı?


KESİN İHRAÇ KESİNLEŞİR Mİ?

Neden sonra merak ettim de araştırdım. "Bu arkadaş nerede ise dövmeye yeltendiği il başkan yardımcıları konusunda bir yaptırım gördü mü?" dedim. Öğrendim ki İl Başkanı Sayın Kaftancıoğlu ve 9 yöneticinin imzası ile disipline verilmiş. "Kesin İhraç" istemi ile sevk edilen dosyada İl Yönetim kurulunun "oy birliği" ile karar aldığını da ekleyeyim.İşte üye hukukuna, partililik saygınlığına ve tüzüğe saygı budur. Nasıl ki bir sade üye yaptığı bir hata ile disipline veriliyor ise bir başkan yardımcısı da "amirine" saygısızlık yapıyorsa gereği yapılmalıdır. 

Buradan CHP İstanbul İl yöneticilerini ayrı ayrı kutluyorum. Muhatabın belediye başkan yardımcısı olmasına bakmayıp "oy birliği" ile karar almaları, seçim başarıları kadar önemlidir. Siyasette "ilke ve disiplin" vurgusu olarak kayıtlara geçmiştir.

Sayın Han'ı tanımam. Ama hiç de saygın bir davranışta bulunmadığı açıktır. Gereği yapılmalıdır.

Peki, parti disiplini açısından böyle bir süreci yaşayan Maltepe Belediyesi'nin Başkanı Ali Kılıç bu konuda ne yapar? Han, partiden ihraç edilip bağımsız kalırsa yine de bu davranışa sahip çıkar mı?

Yine de diyorum çünkü o günden bu yana Yahya Han hakkında bir tasarrufta bulunmadığına göre bu durumu ya tasvip ediyor ya görmezden geliyor. Eğer yukarıdaki iddialar doğru ise her ikisi de yanlıştır. Partisi ile arasını iyice açacak eylemlerdir.

DELEGEYE "İSTİFA ET DE ALİ BAŞKAN DELEGE OLSUN" ÇAĞRISI!

Sahi... Ali Kılıç'ın delege olamadığını bildiren de olmadı değil mi?
Hadi ben bildireyim.

Sayın Kılıç CHP İl Delegesi olmadı. Daha doğrusu olamadı.
Yapılan itirazlara rağmen tüzük maddesi gereği sadece 1 listedeki oyları ile seçilebileceğinden listeye giremedi.

Hayır Savaş Yücel listesini anlarım. O taraftakiler istemiyor. Destek verdiğin  listeden rekor çizik yemek de nedir Ali Başkan?

Yahu adamcağızı o kadar çok çizmişler ki en yakın il delegeliğine ulaşmak için aradan 8 kişiyi çıkarmak gerekiyormuş.

Ha tabii ki bu ihtimali de yoklamışlar.
Adı bende saklı bir belediye üst yöneticisi ve ilçe başkanı epey mesai harcamışlar.

2 delege üzerinde özellikle durulmuş. Hatta birine "Çocuğun bizim belediyede çalışıyor. Ali Başkan listeye girmesi için senin istifa etmen lazım" da demişler.

Yani aba altından sopa göstermişler.

O delege dirayetli durmuş. Yarın kızını bir bahane ile atarlarsa şaşırmam. Lakin elbet bu duruma bir dur diyen olacaktır.


Tabii ki bunlar bir iddia... Sayın Han ve adı zikredilenler de açıklama verirlerse yer veririz.
Ancak isimler bende var ve ekmek üzerinden siyasete de acı bir örnek olarak siyasi kulislerde malzeme olmuş bile...

ALİ KILIÇ KÜÇÜK DÜŞER AMA DELEGE OLAMAZ!

O girişimlerde bulunan arkadaşlara da tüzüğü okumalarını öneririm. Bu yaptıkları ile Ali Kılıç'ı küçük düşürürler ama delege yapamazlar.

Bir Belediye Başkanının adının böylesi iddiaların içerisine düşürülmesi bile zül'dür. Aslında onu körü körüne bu yanlış siyaseti yapmaya teşvik etmektir.

Yardımcın İl Başkan Yardımcılarını dövmeye kalkacak!
Diğer yardımcın senin delege olman için delegeye "istifa et" diyecek.
Sen de bu aradan sıyrılıp il delegesi ve kurultay namzedi olacaksın.
Olmaz olsun öyle başkanlık...


Demesi lazım gelenlerin halen kendilerine çeki düzen vermemeleri çok acı değil mi? 
 

Canan Kaftancıoğlu kazanınca CHP İstanbul'da çok şey değişti. Dirayet geldi.
Ekrem İmamoğlu kazanınca İstanbul'da anlayış değişti. Vatandaşa umut geldi.
Maltepe eski tas eski hamam...

O sebeple Maltepe'de baş değişmedikçe, CHP iddia koyamaz. 
İl Başkanını değiştirseniz, İBB Başkanını değiştirseniz yetmedi Genel Başkanı değiştirseniz nafile...


İlçe Başkanı Ali Cengiz Erol seçildi ama 29 Aralık'tan bu yana İl Başkanlığını ziyaret edemedi. Ya randevu verilmedi (ki bence bu da yanlıştır) ya randevu istenmedi (ki bu da skandaldır.)

Nerede ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan ilçe yönetimleri gelip ilde fotoğraf verecek arkadaşlar... Siz neredesiniz?


CHP Üyelerine tavsiyem memnuniyetlerini bana, kızgınlıklarını Maltepe Belediye Başkanlığı'na bildirsinler. Ben aynayım. Olanı göstermek suç değil herhalde...

Kalın sağlıcakla...

YORUMLAR

  • 0 Yorum