Vural DAĞTEKİN

Vural DAĞTEKİN

Gündem

Kartal'da İmzacılara listelerde yer olmayacak (mı?)!

02 Ocak 2020 - 12:38 - Güncelleme: 03 Ocak 2020 - 00:50

CHP Kartal İlçe Başkanlığı seçimleri sürecinde mahalle delegeliklerinin tamamlanmasının ardından adaylar yola çıktı ve nihai sonuç 12 Ocak Pazar günü alınacak.

Bu sürecin başından bu yana en çok konuşulan konular arasında "İmzacılar" olarak nitelendirilen, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sonrasında partinin gündeminde haftalarca kalan Olağanüstü Kurultay çağrısı yapanların parti yönetimlerinden tasfiyesi 1. sıraya oturdu.

Kartal'da o dönem Kurultay Delegesi olan bugünün mevcut Belediye Başkanı Gökhan Yüksel dışında tüm isimler bu Kurultay'ın toplanması için imza vermişler ve kamuoyunda "İmzacılar" olarak nitelenen isimler arasında yer almışlardı.

Önce Altınok Öz sonra Muammer Çelebi...

Bu isimlerden Belediye Başkanı Altınok Öz aday olamamışken, halen Kartal İlçe Başkanı olan Muammer Çelebi de içinde bulunan koşulların kendisini parti içinde kavgaya sürüklediğini gördüğünü gerekçe göstererek "Kavganın içinde olmam" demiş ve aday olmayacağını açıklamıştı.

Buraya kadar her şey hepimizin malumu...

Şimdilerde ise mahalle delegelerinin konuştukları konu "İmzacıların" hiçbir listeye alınmaması konusunda bir baskı ortamı oluşturulduğu ve buna herkesin riayet etmesi hususunda partinin üst düzey isimlerinden talimat geldiği söylentisi...

Parti yönetiminden böyle bir talimat gelmiş midir bilemem?

Nurettin Sarıbal'ın İmzacılara karşı duruşu ilgi çekiyor.

Ancak CHP'de özellikle 24 Haziran seçimlerinde de milletvekili adayı olarak gördüğümüz isimlerden Sayın Nurettin Sarıbal'ın bu konuda başı çektiğini söyleyebilirim. Konuştuğum birçok delege Sarıbal'ın imzacıların listelere girmemesini, partinin bundan sonraki yoluna onlarsız devam edeceğini belirttiğini ifade ediyorlar.

Bu desteklediği adaya da yansımış ve bazı mahallelerde "imzacılara listemizde yer olmayacak" sözü sarf edilmiş. Önümüzdeki günlerde bu konuda farklı haberlerimizi de okuyabilirsiniz.

Orhan Sarıbal "imzacılar" için ne düşünüyor?

Yanı sıra amcasının oğlu Bursa Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal bu konuda ne diyor? Talimat genel merkezden mi geliyor iddialarına biraz da bu durum sebep oluyor.

Kılıçdaroğlu bu ayrımlara karşı "disiplin" demişti

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kurultay için imza verenleri hasım gibi görmüyoruz. İyi niyetle değişim isteyenlerin taleplerini önemsiyoruz. Bu konuyu gündemde tutmanın partimize bir faydası olmadığı açıktır. Bundan böyle imzacılar polemiği yaratanlar ile ilgili disiplin süreci çalıştırılacak” dediği ortadayken Sarıbal'ın ortaya koyduğu bu tavır parti kamuoyunda da şaşkınlığa sebep oluyor.

Parti bölünür!

Yanı sıra partinin kurultay delegelerinin nerede ise yarısına yakının bu süreçte imza verdiği düşünülürse, Kartal özelinde duyurduğumuz bu tavrın İstanbul geneline de hakim olduğunda, partide bir bölünmeye yol açması da olası ihtimaller arasında bulunuyor.

Sayın Sarıbal "Hangi gerekçe ile imzacıların listelere alınmamasını istemiştir?" Bunu da dile getirirse bilgi bekleyen partililer açısından daha aydınlatıcı olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum