Vural DAĞTEKİN

Vural DAĞTEKİN

Gündem

Tuzla bunu konuşuyor! CHP bir türlü duymuyor!

02 Ocak 2021 - 20:22 - Güncelleme: 02 Ocak 2021 - 21:27

Aradan geçen 1 yılda Tuzla CHP’den “Tık” yok!
.

Giriş cümlem ironik de olsa 2020’nin son 10 gününde yazı konusu olan ve hala CHP tarafından açıklık getirilmeyen “Akçeli İşler” konusunda birkaç kelam etmenin zamanı geldi de geçiyor. 2020’nin son günlerinde ortaya düşen iddialar karşısında, 2021 yılında suskun kalmaya devam edilirse Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir deyip geçemeyiz.
.

Neydi o iddia derseniz, hemen hatırlatayım.
.

Tuzla'da Akçeli İşler Skandalı! - Yalçın Yıldırım | Tuzlaistanbul.com
.
Gazeteci Yalçın Yıldırım bir köşe yazısı yazarak, CHP Tuzla Belediye Meclisi ve İmar Komisyonu Üyesi Barış Birtan Gündüz’ün hakkında, bir eğitim kurumunun plan tadilatına “grup” olarak “oybirliği” için destek vermek karşılığında “ekonomik kazanımlar” elde etme çabası olduğunu bildirdi.
.

CHP’den “TIK” yok!
Yazısında o kadar iddialı sözler kullandı ki herkes ama herkes “Tuzla’da kıyamet kopar” dedi.
Üzerinden 10 gün geçti. Kıyamet kopmasını geçtim, “Tık” bile çıkmadı.
Meclis Üyesi Gündüz’ün, Yıldırım’a cevaben yayınladığı metnin içerisindeki ifadeler bile başta beni ve Tuzla Kamuoyunu tatmin etmemişken, CHP’nin İstanbul İl Örgütü ve İlçe Örgütü’nün tepesindeki isimler acaba ne yaparlar?
.

Tuzla Gündüz’ü konuşuyor!
Geçtiğimiz hafta gecesi ve gündüzü ile Tuzla’da nabız yokladım. Esnafı, sanayicisi, vatandaşı yani bilmesi gereken herkes bu konuyu konuşuyor.
Yalçın Yıldırım adını vermediği için benim de yazmamın etik olmadığını düşündüğüm o eğitim kurumunun yöneticilerine yakın isimler ile konuştum. “Olay doğru” diyorlar.
.

Eren Ali Bingöl yıpranıyor!
Yani, ortada oybirliği ile meclisten geçmesini temin maksadı ile konuşulan bir kazanım öyküsü var. Üstelik bu diyalogdan başta CHP Tuzla Belediye Meclisi Grup Başkanı da olan İlçe Başkanı Eren Ali Bingöl’ün de haberinin olduğu herkes tarafından konuşuluyor.
Yanlış anlaşılmasın!
“Bu iş onun bilgisinde gelişti” demiyorlar. Ancak, “haberi oldu” diyorlar. Yazıdan çok önce…
Benim şaşırdığım Bingöl’ün bu konuda parti içi denetimi talep edip etmediği konusunda kamuoyunu bilgilendirmemesidir.
.

CHP İstanbul’dan ses yok!
Diğer yandan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da konudan haberdar olduğu konuşuluyor. Lakin o cepheden de tek bir satır açıklama yok
Tuhaf ki ne tuhaf!
.
Arkadaşlar burası muz cumhuriyeti değil!
Ortada vahim bir iddia var. Öyle ki CHP meclis grubunun tamamını töhmet altına atacak bir iddia bu!
Ama ne ilçeden ne ilden “Konuyu araştırıyoruz. Bu meclis üyemiz hakkında denetim ve gerekirse disiplin soruşturması yürütüyoruz.” diye tek kelime açıklama yapılmıyor.
.
Kamuoyunun merak ettiği sorular!
Şimdi bir de ben sorayım;
.

Tuzla Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Barış Birtan Gündüz!
İlçede bir eğitim kurumunun üst yönetimi ile görüşüp, “AK Parti’nin oyları ile geçse de bizim muhalefet şerhimiz olacak. Sonrasında bu size sorun olur. Bizimle anlaşın. CHP grubu da plan tadilatına olur desin. Oybirliği ile geçsin” dediniz mi?
Böyle bir görüşme yapmanın etik olmadığının farkında değil misiniz?
Bu görüşmenizden Tuzla CHP İlçe Başkanı ve Meclis Üyelerinin de haberi var mıydı?
Bu görüşme dışında İmar Komisyonu Üyesi olarak, başka arsa sahipleri ile de görüştünüz mü? Arsaların plan fonksiyonlarını tadil ettirmek isteyen tüm vatandaşlar ile görüşür müsünüz?
.

Tuzla CHP İlçe Başkanı Sayın Eren Ali Bingöl;
Meclis Üyeniz hakkındaki iddialar bu kadar ayyuka çıktığı halde neden suskun kalıyorsunuz?
Bu iddiaların doğruluğunu araştırdınız mı?
O Eğitim Kurumu ile görüşme yapmasının dahi yanlış olduğunu herhalde bilmektesiniz. Ortadaki “Akçeli İşler” iddiası kanıta muhtaç da olsa, meclis üyenizin, belediyeden “Plan Tadilatı” isteyen bir kurumun yöneticisi ile yalnız başına görüşmeye gitmesinin “Suiistimal” olduğu konusunda bir hukukçu olarak da fikriniz yok mudur?

.
Her iki kişinin de bu konuda ayrıntılı biçimde kamuoyunu aydınlatmaları gerektiğini düşünüyorum.
Yıllar sonra iktidara bu kadar yaklaşan CHP için bu gibi konular affedilmemesi gereken konuların başındadır. Yerelden genele giden bu yolda, en ufak hatanın dahi es geçilmemesi, iddiaların gerçekler ile izahı şarttır.
.
Lütfen!
Çok sevdiğim bir söz vardır. “Susmak ikrardandır.”
Susmayın! Sustukça kabullendiğiniz düşünülüyor.

.
Kalın sağlıcakla…

YORUMLAR

  • 0 Yorum