500 Günde DevriKartal

  KENT34-ÖZEL HABER Kartal Belediyesi, 500 günü dolduran yeni Başkanı Gökhan Yüksel ile birlikte ilçenin kronikleşen sorunlarını bir bir çözüyor. Yıllardır esnafı her yağmurda titreten taşkınlar bitirildi. Mahallelerde kabusa dönen bozuk yollar sil baştan yapıldı. Atıl duran parklar çiçeklerle ve çocuk sesleri ile bezendi. Bitmez denilen meydanlar tamamlanırken, ilçenin 25 yıllık altyapı işi sadece bu sürede bitirildi.

  500 Günde DevriKartal
  02 Eylül 2020 - 12:59 - Güncelleme: 02 Eylül 2020 - 13:48

  Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel göreve geldiği ay başlattığı mahalleleri dinleme toplantılarından elde ettiği, sorun, talep ve ihtiyaçlar ile şekillendirdiği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa oluşturduğu Stratejik Plan doğrultusunda ilçenin her mahallesine dokunuyor. Halkın öncelikli taleplerinden başlayarak ilerleyen çalışmalar sırasında ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar da bu sayede anında gideriliyor.

  Göreve başladığı gün temellerini attığı Komşu İletişim Merkezi’ni (KİMER) ülkenin belediyecilik markasına dönüştüren, buradan elde ettiği veriler ile vatandaşın memnuniyetini arttıran Gökhan Yüksel Başkanlığındaki Kartal Belediyesi, geride bıraktığımız 500 güne birçok icraat sığdırırken, bakanlıklara takılması muhtemel bir iki proje dışında seçim vaadi olarak ortaya konulan tüm projelerini de 5 yıllık süre bitmeden tamamlayacak gibi görünüyor.

  Peki bu 500 günde neler yapıldı? Hangi sorunlara neşter vuruldu? İlçede ne gibi bir değişim hamlesi yaşandı? Madde madde anlatalım…

  KARYAPSAN yollara damga vuruyor

  Kartal’ın özellikle E-5 üstünde kalan mahallelerinin asfalt istekleri yıllardır bekliyordu. Başkan Yüksel ilk önce bu bölgeden başlayarak asfalt işini ilçeye yaygınlaştırdı.
  Ürettiği asfalt ile İBB’nin İSFALT Fabrikasından daha kaliteli ürün ortaya koyduğu bilinen KARYAPSAN A.Ş.  tarafından, Başkan Gökhan Yüksel’in talimatı ile Hürriyet Mahallesi ilk uygulama alanı oldu. Mahallede 27 cadde ve sokak baştan başa yenilendi. Bu çalışma kapsamında Hürriyet Mahallesi’ne 14.000 ton asfalt serilirken, bozuk satıhlar da ihmal edilmeyerek onarıldı.

  Muhtar Ekiz: “Yatırımlara teşekkür ediyorum”

  Asfalt çalışması hakkında görüşlerine başvurduğumuz Hürriyet Mahhallesi Muhtarı Fatih Ekiz, belediyenin mahallelinin taleplerine hızla cevap verdiğini, kullanılan asfalt kadar, işin hızlı yapılması sebebi ile de Başkan Gökhan Yüksel’e teşekkür ettiğini belirtti.
  Mahalleye yönelik hizmetlerin siyaset kavgasına kurban edilmeyecek kadar önemli olduğunu da vurgulayan Ekiz, “Hangi siyasi görüşten olduğunuz değil, ayırım yapmadan herkese hizmet vermeniz önemlidir. Mahallemize yapılan yatırımlar sebebi ile teşekkür ediyorum. Ana caddemizin de yenilenmesini bekliyoruz. Orası da tamamlanırsa, uzun yıllardan bu yana eksik kalan bu işler tamamlanmış olacak” dedi

  Soğanlık Yeni Mahalle yenileniyor
  Soğanlık Yeni Mahalle’de İSKİ ile Kartal Belediyesi'nin iş birliğiyle yürütülen atık su ve yağmur suyu kanalizasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından bahse konu 14 sokakta asfaltlama çalışmaları yapılmaya başlandı.
  Kartal Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Ekipleri ve KARYAPSAN A.Ş. ortaklaşa çalışması ile ilçede Soğanlık Mahallesi de asfalt yatırımlarından payını aldı. Mahalledeki çalışmalar uzun süredir devam ediyor.

  25 yıllık sorun tek hamlede bitirildi!
  Bunların yanında Pandemi süreci de fırsat olarak kullanıldı. Bu sürede uzun yıllardır her yoğun yağışta taşkın hatta sel boyutunda tahribata uğrayan Kartal Çarşısı ve Meydanı, Neyzen Tevfik Meydanı, Spor Caddesi, Cengiz Topel Caddesi ve Yunus Mahallesi altyapı çalışmaları yapıldı. Bölgedeki tahliye boruları tamamen değiştirilirken, Kartal Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, İBB Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ile İSKİ tarafından yapılan çalışmalar sayesinde bu bölgelerin yol ve altyapı sorunları tamamen çözüldü.
  Kartal’ın merkezinde etkili olan su baskınlarını ortadan kaldıracak 2 bin metre uzunluğundaki yeni yağmur suyu ve atık hatları sadece 2 hafta içerisinde tamamlanarak hizmete alındı.
  Ayrıca Spor Caddesi’nde de hem kaldırım hem asfalt yenileme çalışmaları da Ağustos ayı sonu itibarı ile başlatıldı.

  Parklar yenilendi. Çevre hassasiyeti gelişti.

  Tabii ki bunlarla da yetinilmedi. Kronikleşen altyapı sorunları çözülürken, halkın kullandığı alanlarda üst yapı düzenlemelerine de ağırlık verildi. Kartal’ın hemen tüm parkları elden geçirildi. Her mevsim rengarek açan çiçekler, çocuklar için oyun grupları ve halkın dinlenebileceği alanlar hızla oluşturuldu.
  Bu çalışmalar sırasında uzun süredir enkaz halinde bekleyen Eski Kartal Stadı da değerlendirildi. Alanın güney kısmı halkın kullanımına park olarak açıldı. Enkaz kaldırıldı. İlçeye girişteki kötü manzara yerini renkli bir görüntüye bıraktı.
  Yakacık Bayram Demirkol Parkı içindeki tesis alanı KARTANSAŞ A.Ş. tarafından düzenlenerek halkın kullanımına açıldı. Tesiste hem çay-kahve servisi hem kahvaltı ikramı yapılmaya başlanırken, parktan faydalanan vatandaşların ihtiyaçlarını da gideren bir alan oluşmuş oldu. Ayrıca park içinde yer alan havuz temizlendi. Kullanılmayan ve bakımsız kalan alanlar da düzenlenerek iç açan bir park elde edildi.
  Yine ilçedeki sokak aralarında bulunan mini parklar dahil çocukların kullandığı her alan temizlendi. Dezenfekte edilirken, gerekli durumlarda oyun grupları ve bankları da yenilendi.
  Park demişken, Kartal Belediyesi’nin AYDOS Tepesi’nde bulunan ve yakında halkın hizmetine sunulması için hummalı bir çalışma yürütülen alanda da sık sık çevre hassasiyetini arttıracak etkinlikler düzenlendi. Atıl alanlardaki çöpler gönüllü vatandaşlar ve Çevre Müdürlüğü işbirliği ile temizlendi. Yine çevre müdürlüğü tarafından denizlerin temiz kullanımının önemini vurgulayan etkinlikler ile vatandaşlar sahillere akın etti.

  Kültür ve Sanat Pandemi’de durmadı

  Yeni dönemin ilk yaz mevsiminde ilçenin hemen tüm mahallelerinde yapılan “Mahalle Şenlikleri” ile vatandaşa harika Ramazan Akşamları yaşatan Kültür Müdürlüğü, çalışmalarını yaz boyunca da sürdürdü. Nostaljik Sinema ile Kartal Meydanı’nda Açık Havada sinema keyfini de yaşattı. Kültür Merkezlerinin halka dönük etkinlikleri ile ilçede nerede ise her gün ve gece cıvıl cıvıl yaşandı.
  Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in Koronavirüs ile mücadelenin en yoğun olduğu günlerde bile ihmal edilmemesini özellikle istediği hususların başında Kültür ve Sanat etkinlikleri geldi. Vatandaşın evine hapsolduğu o sıkıntılı günlerde gerek evlere kitap servisi gerek online sanat etkinlikleri ile birçok ilçeye örnek olan ve online kültür sanat etkinliklerinin yayılmasına da öncülük eden Kartal Belediyesi, yasakların gevşetilmesi ile birlikte etkinlikleri açık alanlara taşıdı.
  Eski Kartal Stadyumunda “Arabalı Açık Hava Sineması” etkinliği ile başlayan bu süreçte, mahallelere yayılan etkinlikler ile vatandaşın bu ihtiyacı da giderilmeye çalışıldı.

  Kreşleri de ülkeye örnek oldu

  Kartal Belediyesi’nin nerede ise her mahalleye uzanan kreşleri, Pandeminin en sıkıntılı günlerinde ailelere nefes olmayı başardı. Kartal belediyesi Kreş Müdürlüğü tarafından başlatılan On-Line Kreş Saati uygulaması sayesinde minikler evlerinde iken hem arkadaşları ile kavuşmanın sevincini yaşadı hem öğretmenlerinden bilgi aldı.
  Kreş Müdürlüğü’nün bu çalışması ülkede de örnek oldu. Kartal’ın ardından birçok ilçe belediyesi bu uygulamaya geçerek miniklerin sosyal ihtiyaçlarına bir nebze olsun katkı sağladı.
  Bu saatler sayesinde çocukları ekran karşısında olan veliler de nefes alırken, uygulamadan duyulan memnuniyet sosyal medya sayfalarından da paylaşıldı.


  YORUMLAR

  • 0 Yorum