Başkan Perihan Tekin: "Engelli, Yaşlı ve Hasta Vatandaşlar Mağdur!"

Kartal’ın nüfus bakımından ikinci büyük mahallesi olan Uğur Mumcu’da 21U hattının kaldırılmasına tepkiler devam ediyor. Vatandaşların tepkisini dinleyen Vatan Partisi Kartal İlçe Başkanı Perihan Tekin, mahalle muhtarı Soner Eker’i makamında ziyaret ederek konu ile ilgili detaylı bilgi edindi.

Başkan Perihan Tekin: "Engelli, Yaşlı ve Hasta Vatandaşlar Mağdur!"
09 Temmuz 2021 - 13:46 - Güncelleme: 09 Temmuz 2021 - 13:54

Haber: Yaprak Kaplan

Uğur Mumcu Mahallesi’nden hareket eden ve Kadıköy’e kadar giden, 21U otobüs hattının kaldırılması vatandaşlar tarafından oldukça tepki topladı.  Konu ile ilgili Vatan Partisi Kartal İlçe Başkanı Perihan Tekin, mahalle muhtarı Soner Eker ile görüştü. Başkan Tekin; “Mahalle muhtarı olarak konu ile ilgili size bilgi verildi mi? Şuan da yapılan bir çalışma var mı?” Sorularını yöneltti.

Muhtar Eker: "UTK Kararı Dendi"

Muhtar Soner Eker; “Kartal’da,  21 U ile birlikte Kadıköy’e giden dört hat iptal edildi.  Pendik ve Maltepe’den de dört hat iptal edildi. İETT başından beri böyle bir çalışmanın içerisinde. Yani bunun yönetim ile ilgisi yok. Sebebi de şu; Marmaray ve metro hatları açıldı. Sabah 07:00’dan 09:00’a kadar 21 U, metro ve Marmaray hepsi tıklım tıklım dolu gidiyor.  Fakat 10:00’da 21U, metro ve Marmaray kısmen boş gidiyor. Dolayısı ile bununla ilgili İETT kendisi böyle bir karar aldı. Bizler imza topladık, gerekli görüşmeleri yaptık ancak hepsinden aldığımız sonuç aynı; “Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UTK) Kararı”  Bu kararlar da en başından alınıyor ve uygulamaya sokuluyor.

6 Muhtar Birleşip Vatandaşların Sesini Duyurmaya Çalıştık!

Muhtar Eker; “Bu hattın iptali oldukça tepki topladı. Biz de 6 mahalle muhtarı birleştik, ortak bir dilekçe yazdık. Konunun öneminin anlaşılması ve gereğinin yapılması adına girişimde bulunduk. Uğur Mumcu, Yakacık Yeni, Yakacık Çarşı, Soğanlık Gümüşpınar, Soğanlık Orta, Soğanlık Yeni Mahalle muhtarları olarak toplu dilekçe yazdık. sonuç yine olumsuz geldi”

Vatandaşların zorlandığını ve mağdur olduğunu dile getiren Muhtar Eker; “Konu ile ilgili bize danışan veya fikrimizi alan olmadı. Mahallemiz için büyük önem taşıyan bu hattın iptali gerçekten birçok kişiyi zora soktu. Yaptığımız yazılı görüşmelerde bize; “Trafikte kaybedilen zaman kaybının önlenmesinden dolayı ücretsiz Metro entegre hattı olan KM35 numaralı (Kartal-Cevizli) hattına aktarma yapıldığı” bildirildi. Yani Kadıköy istikametine gidecek olan vatandaşlarımız; KM35 otobüs hattına binip metroya ücretsiz geçiş yapabilecek. KM34 hattı ise 6 araç ile günde 92 sefer yapıyor


Başkan Tekin: “Vatandaşın Durumu Düşünülmeden Alınan Karar!”

Yaşlı, hasta ve engellilerin bu konuda ihmal edildiğini belirten Başkan Perihan Tekin; “Trafiği ve zaman kaybını azaltmak için yapılan bu uygulamaya yaşlıların, engellilerin ve hastaların uyum sağlaması nasıl mümkün olacak? Metro gayet güzel. Ama yürüme yolu oldukça uzun. Yaşlı insanlar bu duruma tahammül edemiyor. Onlar için oldukça yorucu. Engelliler için yine öyle. Asansör yapılmış fakat o asansörlere binmek de öyle kolay olmuyor. Tekerlekli sandalyede bekleyen biri varken dizleri ağrıdığı için oraya binmesi gerektiğini anlatamaz insanlar. Zaten çoğu da binmeyi tercih etmiyor. Erken saatte kalkıp hastaneye yetişmek isteyen yaşlı, engelli ve hasta insanların metro ile ulaşımı oldukça zor. Zaten mahallemizin sakinleri de en çok bu tür sebeplerden dolayı karşı çıkıyorlar. KM 35 hattı AVM’lere gidenler için mi koyuldu? Onların işi kolaylaşıyor bu durumda. Yürüyen merdivenlerin çalışmaması ile sık sık karşılaşıyoruz. Vatandaşlar ciddi anlamda bu durumdan rahatsız.” Güvenlik sorununa da dikkat çeken Perihan Tekin; “Metro hatlarının girişi ve çıkışları incelenmelidir. Özellikle akşam saatlerinde ıssız ve tenha oluyor. Mecbur kalıp kullandığınızda korkuyorsunuz”  dedi.

Başkan Tekin: “Sokak Hayvanları İçin Yapılacak Çalışmaya Öncülük Ederim”

Uğur Mumcu Mahallesi’nde yaşayan sokak hayvanları için de fikir ve önerilerde bulunan Vatan Partisi Kartal İlçe Başkanı Perihan Tekin; “Ben sokak hayvanları için yapılacak olan çalışmada öncülük ederim. Çünkü gönüllü vatandaşlar ellerinden geldiği  kadar onlara yuva yapmaya çalışıyorlar. Buldukları malzemeler ile yapılan yuvalar hem dayanıksız oluyor hem görüntü açısından hoş olmuyor. Ayrıca karton gibi malzemeler de kullanıldığı için temizliğinde de zorlanıyorlar.  Belediyenin bu konu ile ilgili bir projesi yoksa ben bu konuda öncülük etmeye hazırım.  Mahallede bir kampanya başlatıp, her daireden bir TL alsak Uğur Mumcu’da harika kedi ve köpek yuvaları yaptırabiliriz” dedi.

Muhtar Soner Eker: “Projeyi Biz Hazırladık Ataşehir Uyguladı!”

Konu ile ilgili proje hazırladığını ancak uygulanmadığını belirten Muhtar Soner Eker; “Muhtarlık olarak bizim çıkıp her daireden para toplamamız olmaz. Bunun için derneklerin öncülük etmesi gerekir. Mahallemizin bir derneği var ama onlar da bu konularda oldukça işlevsiz. Daha önceden belediyeye bir proje sundum. Her sitenin bahçesine köpek kulübesi yapalım ve bunun temizliği ve hayvanların aşılanması ile belediye ilgilensin, dedik. Mama siteden, aşılanma belediyeden olsun, istedik. Ama proje Ataşehir’de uygulandı. Kartal’da uygulanmadı. Mahallemizde gönüllülerden oluşan sokak hayvanları grubumuz var. Ama onlar da zorlanıyorlar. Yine de yılmadan canı gönülden sokak canları için çalışıyorlar” dedi.  

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Perihan Tekin
    3 hafta önce
    Uğurmumcu mah.sakinlerinin sesini kamuoyuna duyuran KENT34 haber sitesine ve ,konuya özel ilgi gösteren Yaprak hanıma teşekkür ediyorum