• Reklam

Emeklilerin Geleneğine Koronavirüs Engeli

Türkiye Emekliler Derneği Kartal Şubesi’nin geleneksel olarak 30 Haziran Emekliler Günü’nde yaptığı kahvaltılı buluşma bu yıl koronavirüs engeline takıldı.

Emeklilerin Geleneğine Koronavirüs Engeli
01 Temmuz 2020 - 10:19 - Güncelleme: 06 Temmuz 2020 - 15:36

Türkiye Emekliler Derneği Kartal Şubesi 30 Haziran Emekliler Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaparak emekliler gününü kutladı.

Yapılan açıklama şöyle:

"Türkiye Emekliler Derneği Kartal Şubesi olarak, 30 Haziran Emekliler Gününü kutluyoruz. Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle bir araya gelememenin üzüntüsünü yaşıyoruz. 30 Haziran, cumhuriyetimizin kurucu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emekli olduğu gün olması nedeniyle uzun yıllardır, ‘Emekliler Günü’ olarak kutlmaktayız. Türkiye Emekliler Derneği’nin öncülüğünde yapılan emekliler günü kutlaması vesilesiyle emeklilerimizin talepleri de bir kez daha gündeme getirilmektedir. Emeklilerimize hak ettiği değerin verilmesi için ülkeyi yönetenler Atatürk’ün şu veciz sözüne bakmalıdır. ‘Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide muktedirken bütün kudretiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur.’

50 yıllık bir geçmişi ve 1 milyonu aşkın üyesiyle Türkiye Emekliler Derneği, emeklilerimizin sesine ses olan bir sivil toplum kuruluşundan fazlasıdır. Emeklilerimiz, haklarını savunan ve sorunlarına çözüm arayan Türkiye Emekliler Derneği’ne üye olmalı ve emeklinin hak arayışında gücümüze güç katmalıdır. Derneğimizin üye sayısı arttıkça saygınlığımız da artmakta ve ülkeyi yönetenlerin emeklilerimizin taleplerine daha fazla sahip çıkmalarına etki etmektedir.
Bilimsel çalışmalar yanı sıra birçok çalışmaya imza atan ve sosyal diyalogla sorunların çözümü için mücadele eden Türkiye Emekliler Derneği emeklilerimizin insanca yaşamaya yetecek bir aylığa sahip olmasını savunmaktadır.

30 Haziran Emekliler Günü nedeniyle çözüm bekleyen taleplerimiz şu şekilde sıralanmıştır:

2000 sonrasında emekli olanların intibkları yapılmalıdır.
Taban emekli aylığı asgari ücrete eşitlenmelidir.
Emekli aylıkları hesaplama sistemi değiştirilmeli ve sigortalı süre arttıkça emekli aylıkları da artmalıdır.
Altı aylık tüfe oranına göre emekli aylıklarına yapılan zamlar değiştirilmeli, yüzdeli artışlar yerine seyyanen zamlar uygulanmalı verefahtan da pay verilmelidir.
Bin lira olarak ödenen bayram ikramiyesi arttırılmalıdır.
Emeklilerden hiçbir ad altında katkı payı alınmamalıdır.
Evi olmayan emeklilerimize uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olması için devletimiz destek olmalıdır."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum