Mide Gazını Gidermek İçin Bitkisel Çözümler

02 Mayıs 2020 - 17:34

Gastointestinal sistemde biriken ekstra gaz genelde gaz, geğirme ve şişkinliğe neden olur. Sebepleri sayıca çok ve çeşitlidir. Örneğin, bazen gaz gıda intoleranslarının bir sonucudur. Diğer yandan, başka gaz tipleri ince bağırsakta çok fazla bakteri büyümesinden dolayı gerçekleşebilir. Eğer sık sık gazınız oluyorsa bir doktora danışmalısınız. Ancak bu tedavileri de aklınızda tutun, çünkü herhangi bir tıbbi tedavi için iyi birer tamamlayıcı olacaklardır.

1 / 4

Rezene
Öncelikle, mide gazı tedavisi için kullanılan, en iyi bilinen tedavilerden biri rezenedir. Rezenenin tohumları, kökleri ve yaprakları birçok ülkede sindirimi iyileştirmek ve yemekten sonra ortaya çıkan şişkinliği azaltmak için yaygın bir şekilde kullanılır.
Rezene karminatif özelliklere sahiptir. Bu da, eğer gazınız varsa bu gazın sindirim sisteminizden atılmasına yardımcı olduğu anlamına gelir. Ayrıca, mide ağrısını azaltmaya yardımcı olur, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır ve ishali durdurabilir.
Son olarak, rezene bebeklerde kolik hastalığını azaltmak için de idealdir. Bir çalışma, 12 haftadan küçük bebekler için rezene tohumu yağı kullanılmasını önerir. Bu tedavi bağırsak spazmlarını azaltmaya ve ince bağırsağın hareketini arttırmaya yardımcı olabilir.