İstanbul için şiddetli yağış ve fırtına uyarısı

  İBB Afet Koordinasyon Merkezi, bugün için öğle saatlerinden itibaren kuvvetli sağanak yağış uyarısı yaptı.

  İstanbul için şiddetli yağış ve fırtına uyarısı
  13 Ekim 2020 - 08:49

  Ekim ayının ortalarına geldiğimizde havalar serinlemeye başladı. Geçtiğimiz haftalarda da yağışlar yaşanan İstanbul için yeni bir yağış uyarısı yapıldı.

  İBB Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) ve İstanbul Valiliği'nden sağanak yağış ve fırtına uyarısı yapıldı.

  AKOM'DAN YAPILAN AÇIKLAMA

  AKOM'dan yapılan açıklamada "İstanbul’da hâlihazırda güneyli yönlerden hafif esen rüzgârın Salı öğle saatlerinden itibaren kuvvetlenerek, aralıklarla fırtına şeklinde (40-70km/s) eseceği ve beraberinde il genelinde gök gürültülü sağanak yağışların yaşanacağı tahmin ediliyor.

  Yağışların öğle saatlerinden (12:00) itibaren kentin batı bölgelerinden başlaması, öğle saatlerinden sonra (15:00) boğaz çevresi ağırlıklı olmak üzere il genelinde 20 ila 45 dk gibi kısa zaman diliminde yer yer kuvvetli şekilde etkili olması bekleniyor" denildi

  VALİLİĞİN AÇIKLAMASI

  "İstanbul’da Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre; sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar kuvvetli rüzgâr ve yer yer fırtına beklendiğinden dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

  MARMARA'NIN BATISINDA ETKİLİ

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre sabah saatlerinden itibaren akşam saatlerine kadar etkili olması beklenen rüzgârın; Marmara'nın batısında (İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Yalova) güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 Km/saat) yer yer hamleli kısa süreli fırtına (50-80 Km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

  OLUMSUZLUKLARA KARŞI DİKKATLİ VE TEDBİRLİ OLUNMALIDIR

  Meydana gelmesi muhtemel çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

   

  13 Ekim: Gök gürültülü sağanak yağış, en yüksek 27, en düşük 16 derece.

  14 Ekim: Sağanak yağışlı, en yüksek 24, en düşük 18 derece.

  UYARI KODU: SARI

  Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır."

   

  YORUMLAR

  • 0 Yorum