Kandilli'den vatandaşa çağrı: "Sağlam binada oturun!"

Bugün yaşanan Kartal depremi sonrası Kandilli Rasathanesi'nden vatandaşa "Sağlam binada oturun" tavsiyesi geldi. Bu tavsiyeye vatandaşların yorumu "Şaka mısın Kandilli?" oldu.

Kandilli'den vatandaşa çağrı: "Sağlam binada oturun!"
19 Haziran 2021 - 17:53 - Güncelleme: 19 Haziran 2021 - 18:08
Deprem sonrası yapılan açıklamada her zamanki gibi bölgenin deprem bölgesi olduğuna dikkat çekilirken, "sağlam binada oturulması" vurgusu vatandaşlarda şaşkınlık yarattı.

Sosyal medya yorumlarında evlerini imkansızlıklar sebebi ile dönüşüme sokamadıklarını, yetkililerin de mevzuat sebebi ile gereken desteği sağlayamadığını belirten vatandaşlar Kandilli açıklamasına tepki gösterdi.

İşte o açıklama:

"19 Haziran 2021 Tarihinde Kartal-Sultanbeyli merkez üstünde saat 15.07'de büyüklüğü 4.2 olan hafif şiddette bir deprem meydana gelmiştir. Depremin odak derinliği yaklaşık 15 kilometre civarında olup sığ odaklı bir depremdir.

Deprem İstanbul ili ve ilçeleri ile Marmara Bölgesinde hissedilmiştir. Bu ise bölgenin deprem tehlikesinin göreceli olarak il sınırının güneyinde (Marmara Denizi boyunca) yüksek olduğunu göstermektedir.

İstanbul ili Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun batı uzantısında Marmara Denizi içerisinden geçen ana kollarının etkisi altındadır. Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun ana kuzey kolu İzmit Körfezi'ne kadar uzanıp Marmara çukurlarından geçerek Ganos Fayı'na ve oradan Ege Denizi'ne ulaşmaktadır. Güney kolu ise İznik Gölü'nün güneyinden geçerek Gemlik Körfezi'ne oradan da güney Marmara'ya ulaşmaktadır.

Tarihsel dönemde (M.Ö. 1800-M.S. 1900; Soysal ve diğ., 1981) bölgede özellikle İstanbul'un güneyinde Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun ana kolları üzerinde şiddet değeri Io=IX-X aralığında olan hasar yapıcı depremler meydana gelmiştir.

Aletsel Dönemde İstanbul'un güneyinde Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun ana kolları üzerinde büyüklükleri M=7.0-7.9 aralığında hasar yapıcı depremler meydana gelmiştir. İl merkezine en yakın deprem 30 kilometre uzaklıkta olan 1963 Adalar- İstanbul depremidir.

Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın depreme dayanıklı binalarda oturmaları veya satın alacakları konutların depreme dayanıklı olarak inşaa edilmiş olması depreme karşı alınacak en güvenli tedbir olacaktır."


YORUMLAR

  • 0 Yorum