• Reklam

Kartal Belediyesi İşçileri Grev Hazırlığında

Kartal Belediyesi’nde çalışan işçiler bugün belediye binası önünde toplanarak grev hazırlığı yaptıklarını açıkladılar.

20 Ocak 2021 - 16:44 - Güncelleme: 20 Ocak 2021 - 17:14

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)’e bağlı işçiler; belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada; “Ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu şartları ayrıntıları ile konuşmamızın çok da gereği yok. Çünkü biz bu şartları yaşıyoruz.  Bizler ne yaşıyoruz, nasıl yaşıyoruz? Adaletsiz vergi bedelleri, kaldıramadığımız zamlar! Bir de yetmiyormuş gibi umutla beklediğimiz kadro yalan oldu. Birçok taşeron şirket patronlarının sırtımızdan elde ettiği karlar, belediye şirketlerine geçtikten sonra bizim cebimize girmedi. Enflasyon farkları, asgari ücret zamlarına verilmedi. Kısa çalışma ödeneği saçmalığı ile sanki bize destek veriyorlarmış havasına girdiler.  Aklımızla alay ettiler.

Pandemi döneminde; emeğimizi, alın terimizi ve daha önemlisi canımızı korumaya çalışarak Kartal halkına hizmet vermeye devam ediyoruz. 2020 yılı hepimiz için kara bir yıl oldu.  2427 işçi kardeşimiz iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.   Belediyelerde çalışan 141 işçi hayatını kaybetti.  Maalesef Kartal Belediyesi’nde de iki işçi kardeşimiz Covid-19 nedeni ile hayata gözlerini yumdu.

Bu kadar sıkıntılı ve zor şartlar altında çalışırken işçiler olarak bizler ne istiyoruz?
İnsan onuruna yakışacak çalışma şartlarına kavuşmak ve geçinebileceğimiz bir ücret istiyoruz.
Özgür bir sözleşme yaparak; 2020 ve 2022 yıllarında haklarımızı netleştirmeye çalıştığımız bu dönemde, sizlerden gelen talepler doğrultusunda; şube yönetimi, avukat ve temsilcilerden oluşan DİSK komitesi ile birlikte titiz bir çalışma yaparak sözleşme taslağını hazırladık.  Kartal, Kadıköy ve Ataşehir belediyelerinde masaya getirdik. Sözleşme taslağı altı aydır masada duruyor. Bütün iyi niyetlerimize rağmen sadece üç oturum yapılabildi. Artık yasal yollardan grev aşamasındayız” dediler.


YORUMLAR

  • 0 Yorum