MHP'den 'Çin Tuzu' Teklifi

Kimyasal bir ürün olan Çin Tuzunun yasaklanması için MHP, Meclise yasa teklifi verdi.

MHP'den 'Çin Tuzu' Teklifi
25 Şubat 2020 - 11:47
Tat verici olarak özellikle Çin lokantalarında kullandığı için adı Çin Tuzu olaarak kalan bu maddenin açık adı “Mono Sodyum Glutamat”. Kısaltılmışı “MSG”. MSG glutamik asidin tuzu.

Bilim insanları, özellikle sinir sistemi için toksik bir madde olduğunu, vücutta iltihabi reaksiyonları tetikleyebileceğini söylüyorlar. Alzheimer’dan parkinsona, öğrenme bozukluklarından baş ağrılarına, bulantı, çarpıntı, nefes darlığı, yüz, boyun, ense ve kollarda yanma ile ortaya çıkan nöbetlere, hatta kilo almaya ve şeker hastalığına neden olabileceğini ileri sürüyorlar. Alerjileri tetikleyebileceğini, gözlerde harabiyete yol açabileceğini, insülin direncini hızlandırabileceğini ileri sürenler var.

MHP, hamburger, salam, sosis köfte harçları, cips, kraker, hazır çorba üretiminde kullanılan ve doyma hissini baskılayarak çocuklarda ve yetişkinlerde daha çok yeme arzusu oluşturan 'Çin tuzu'nun yasaklanması için yasa teklifi verdi.

 MHP'nin teklifini Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) da destekledi. Başkan Vekili Sinan Vargi, "31 yıldır bunun yasaklanması için mücadele ediyorum. MHP'nin teklifiyle umarım artık bu hayal gerçek olur. İnsanlarımızın daha fazla zehirlenmesi önlenir" dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum