NATO'nun 4 ve 5'inci maddesi nedir?

İdlib’de rejim güçlerinin saldırısı sonucunda 33 Mehmetçiğin şehit olması üzerine Türkiye NATO’yu acil toplantıya çağırdı. Çağrının, NATO antlaşmasının '4. Maddesi' uyarınca yapıldığı açıklandı. Peki bu ne anlama geliyor?

NATO'nun 4 ve 5'inci maddesi nedir?
28 Şubat 2020 - 11:20 - Güncelleme: 28 Şubat 2020 - 11:30

NATO antlaşmasının ilgili 4. Ve 5. Maddesi şöyle;

Madde 4
Taraflardan herhangi biri, taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır.

Madde 5
Taraflar, Kuzey Amerika’da veya Avrupa’da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldın olursa BM Yasası’nın 51. Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak saldırıya uğrayan Taraf ya da Taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. Böylesi herhangi bir saldın ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi’ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum