Tarihi Yapılar İşte Böyle Yok Oluyor!

Kartal’ın önemli mahallelerinden olan Yakacık’ta tarih yok oluyor. Geçmişte doğal güzellikleri, yeşili, ormanı ve eşsiz manzarası ile İstanbul’un sayfiye semtlerinden olan Yakacık’ta 32 tarihi çeşmeden yalnızca yedi tanesi ayakta kalmayı başarabildi.

Tarihi Yapılar İşte Böyle Yok Oluyor!
28 Mayıs 2021 - 12:17
Onlardan da su akmıyor ve hem insan unsurunun tahribatı sonucunda hem bakımsızlıktan yarı yıkık yarı ayakta kalmış haldeler.

Uzun Süredir Gündeme Geliyor!

Kartal’da doğup büyüyen Gazeteci Fethi Satıcı’nın uzun süreden beri güdeme getirdiği tarihi çeşmeler ve tarihi hamamların bakım ve onarımı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan Anıtlar Kurulu’na ait. Yaklaşık 15 yıldan bu yana hiçbir adım atılmaması ve gerekli önlemin alınmaması sonucunda zamana yenik düşen bu tarihi yapılar kentin hafızası olacak nitelikte.  Hem belediye hem vatandaşlar bu yapıların aslına uygun şekilde onarılmasını ve kentte ucube gibi durması yerine tarihten günümüze ulaşan bu eserlerin kıymetinin bilinmesini istiyor. Belediyenin de Anıtlar Kurulu ile yaptığı görüşmelerden hala sonuç çıkmadı.  

Yakacıklılar Mahallelerine Sahip Çıkıyor

Kartal’ın en eski yerleşim yerlerinden olan Yakacık’ta yaşayan vatandaşların çoğu orada doğup, büyümüş insanlar. Tarihi çeşmelerini ve tarihi hamamın onarılmasını, mahallelerine yeniden kazandırılmasını istiyorlar.

Tarihi yapılar, geçmişten günümüze hatıra gibi değil bakımsızlıktan görüntü kirliliği gibi duruyor. Bu da her fırsatta tarihi ile övünen bizlere ve gerekli kurumlara hiç yakışmıyor.

Gazeteci Fethi Satıcı’nın fotoğrafları ile tarihi çeşmelerin bugünkü hali;


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum