TÜİK Yöntem Değiştirdi

  TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Tüketici Güven Endeksi Eylül ayında yüzde 3,2’lik artışla 82 puan oldu. TÜİK’in güven endeksi hesaplamasında yaptığı değişiklikten bir gün sonra tüketici güveninde yaşanan artış dikkat çekti.

  TÜİK Yöntem Değiştirdi
  23 Eylül 2020 - 10:56

  Sözcü'de yer alan habere göre, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “tüketici güven endeksi” hesaplamasında dün duyurduğu değişiklik sonrasında endekste yukarı yönlü çok sert bir değişim oldu.

  TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, eylül ayında bir önceki aya göre %3,2 oranında arttı; Ağustos ayında 79,4 olan endeks, Eylül ayında 82,0 oldu. 

  Hesaplama değişikliği öncesi duruma göre hesaplanan tüketici güven endeksi ise, eylül ayında bir önceki aya göre %3,7 oranında arttı; Ağustos ayında 59,6 olan endeks, Eylül ayında 61,8 oldu.

  İŞSİZ SAYISI VE TASARRUF ENDEKSLERİ ÇIKARILMIŞTI

  TÜİK, “tüketici güven endeksi” hesaplamasında kullandığı dört alt endeksten ikisi olan “işsiz sayısı beklentisi” ve “tasarruf etme ihtimalini” hesaplamadan çıkardı. Açıklamada, değişikliğin “Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Finansal İşler Genel Müdürlüğü’nün (DG ECFIN) tavsiyeleri doğrultusunda” yapıldığı belirtildi.

  Bu endeksler yerine “geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu” ve “gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi” endeksleri hesaplamaya dahil edildi.

   

  YORUMLAR

  • 0 Yorum