Üsküdar'da yer gök kitap oldu

Hayata geçirdiği etkinliklerle Üsküdar’ı İstanbul’un kültür sanat merkezi haline getiren Üsküdar Belediyesi tarafından, her sene geleneksel olarak düzenlenen Üsküdar Kitap Fuarı’nın 6’ncısı başladı.

Üsküdar'da yer gök kitap oldu
12 Şubat 2020 - 14:16

Onur Konuğu, Prof. Dr. Sadettin Ökten, Onur Yazarı Teoman Duralı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’in katılımıyla açılışı yapılan fuar, tüm İstanbulluları kültür ve edebiyat dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Üsküdar 6. Kitap Fuarında 9 gün içinde (8-16 Şubat), 2000 m2’lik 2 büyük salonda 120 yayınevi ve marka ile 250 yazarla 350 söyleşi gerçekleştirilecek.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, yayıncılığın bütün aktörlerinin 6. Üsküdar Kitap Fuarında buluştuğunu söyledi: ‘’Üsküdar biliyorsunuz bir gelenekler şehri. İstanbul’un üç eski ve kıymetli beldesinden biri. Bu fuarımız da bizim gelenekler zincirimize bir halka olarak eklendi. Bu fuar ile her yıl yüz binden fazla okurun buluşma noktası oluyoruz. Fuarımızda yazarlar, kitaplar, okurlar, yayıncılar, çevirmenler, çizerler ve editörler buluşuyorlar. Kitabın, yayıncılığın bütün aktörleri burada.. 9 gün boyunca bu aktörler kurdukları doğrudan iletişim sayesinde kazanımlar elde ediyorlar. Bu etkileşimi önemsiyoruz. Kitap sevgisini artıran, kitap dünyasını büyüten, kültür ve sanata temas eden her girişim memleketin kazanç hanesine yazılan bir artıdır. Fuarımız genç, dinamik, geniş bir yelpazeye sahip. Bütün İstanbullulara hitap ediyor. Tabii bu şölenimiz sadece satış ve tanıtım stantlarından ibaret değil. Söyleşiler, imza günleri, dinletiler, yazar-okur buluşmaları gibi kitap dünyasının değişmeyen etkinlikleri de var. 9 gün boyunca Üsküdar’ın kalbi kitap diye atacak. Hedefimiz 200 bin ziyaretçiyi geçmek olacak.” dedi.
Kitapla ilgili her türlü girişimi desteklediklerini belirten Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, bunun Türkiye’nin geleceği ile ilgili mesele olduğunu vurguladı.
‘’Tabii bütün bu organizasyon, bu çabamız boşa değil. Bizim bir hedefimiz var. Geçen yıl yine burada ifade etmiştim. Türkiye’de kültürün, sanatın demokratikleşme serüveni henüz tamamlanmadı. Ama büyük mesafeler kat edildi. Kitabın okunmasını, yeni kitapların yazılmasını, kitaba erişimi her zaman yeni çözümlerle kolaylaştırmamız gerekiyor. Millet Kıraathaneleri açılıyor, yeni kütüphaneler kuruluyor. Yeni yayıncılık teknolojileri, yeni formatlar gelişiyor... Kitapla ilgili atılan her adım, her girişim başımızın üstündedir. Bu doğrudan Türkiye’nin geleceği ile ilgili bir meseledir. Türkiye’de bugün evet kitap okuyan, yazan, tartışan, düşünen, bilgi sahibi ve fikir üreten insanlar var. Hepimiz el ele bu halkayı genişletmeliyiz. Ki Türkiye’yi ne kadar sevdiğimiz belli olsun...’’ şeklinde konuştu.
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’da yaptığı konuşmasında, ‘’Ömrünün 25 yılını Üsküdar’da geçirmiş biri olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Bugün bir siyasetçi olarak değil bir Üsküdarlı olarak burada bulunuyorum. Kitap düşünce ve dilin bir ürünü. Bugün teknolojiyi transfer ettiğimiz gibi düşünceyi de transfer ediyoruz. Hegel düşünce ve düşünmeyi insanın kendi zamanındaki düşünceyi ve fikri anlaması olarak değerlendiriyor. Transfer edilen değil bugünü anlamamızı sağlayacak düşüncelere ihtiyacımız var. Kitap geçmişe dair neler olduğunu anlatabilir ama bugün neler yaşadığımızı anlayıp kavramamız gerekiyor. Bugün zihni allak bullak bugüne ve geleceğe yönelik hiçbir fikri olmayan bir öfke biçimi hakim. Bunu kitapla ve okuyarak aşabiliriz.’’ dedi.

Alanında lider yüzlerce seçkin yayın evi ve yazarın katılımıyla adeta bir edebiyat şölenine dönüşecek olan fuar süresince; çok önemli isimlerle söyleşi ve imza etkinlikleri de düzenlenecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum