Uzmanlardan korkutan uyarı: Tüm vücudu etkiliyor

Dünya çapında panik ve korku yaratan corona virüsünün solunum yolları haricinde tüm vücudu etkilediğine yönelik yeni bulgular ortaya çıktı.

Uzmanlardan korkutan uyarı: Tüm vücudu etkiliyor
17 Mayıs 2020 - 11:59

CNN'in haberine göre, corona virüsü nedeniyle gözetim altında tutulan 38 yaşındaki bir hastanın durumunun, virüs komplikasyon riski yüksek olan hastalarla aynı olmadığı ortaya çıktı.

Hastalığın ilk 10 gününde nispeten iyi durumda olan hastayla ilgili ABD Westchester Tıp Merkezi'nde Kalp ve Damar Cerrahı olan Dr. Sean Wengerter, “Hasta evdeyken hafif akciğer semptomları vardı. Acil bakım kliniğinde teşhisi konmuştu ve durumu evde iyi gidiyordu. Biraz öksürüğü vardı” dedi.

KAN PIHTILARINA SEBEP OLABİLİR
Dr. Sean Wengerter, hastalıkla ilgili daha sonra şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktığını belirterek, “Sonra iki bacağı da uyuşmuş hâlde ayağa kalktı ve üşüyordu. Çok güçsüzdü, yürüyemedi” ifadesini kullandı.

Doktor Wengerter, yaş açısından risk grubunda olmayan hastada aort damarı tıkanıklığı olduğunu belirtiyor. Vücudundaki ana arterde büyük bir kan pıhtısı, farklı komplikasyonlara neden oluyor. İlliak arterlerine kan gitmemesi nedeniyle hastanın bacakları güçsüz kalıyor.

İlk defa karşılaşılan bu durumun, hastalarda %20 ile %50 oranında ölüme neden olabilecek tehlikede olduğu kaydedildi. Wengerter, CNN'e yaptığı açıklamasında “bunun 38 yaşındaki bir hastada ortaya çıkması alışıldık bir şey değil” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum