Yunanistan Silahlanıyor!

Askeri gücünü artırmak üzere yeni adımlar atan Yunanistan, Fransa'dan ve Almanya'dan tedarik edeceği yeni araçlarla birlikte askeri gücünü artırmayı planlıyor.

Yunanistan Silahlanıyor!
08 Ocak 2021 - 12:50

Fransa Savunma Bakanı Yunanistan'a silahların satışı konusunda güçlü bir teklifle geldiği belirtilirken, Yunanistan'ın aldığı ABD yapımı Sikorsky SH-60 Seahawk 'Romeo' helikopterlerinin toplam maliyeti 295 milyon dolara ulaştı.

Yunanistan’ın, son teknoloji Tip 214 denizaltıları için 36 yeni Alman ağır hizmet torpido satın alma anlaşması da devam ederken, anlaşma aynı zamanda Yunan denizaltılarında bulunan eski SUT torpidolarının bazılarının modernizasyonunu da içeriyor.

Yunanistan ordusunun halihazırda son teknoloji silah sistemlerine sahip olduğu biliniyor, ancak bu, ileri teknolojiye sahip akıllı silahlara ve mevcut silahları güncellemeye gerek olmadığı anlamına gelmiyor. 

Almanya'dan araçlar bu ay içerisinde gelecek

Ordunun yenilenme listesinin başında ise G3 silahının değiştirilmesi ve Yunan ordusunun ünlü Mercedes' araçlarının yenileriyle değiştirilmesi yer alıyor. 1.000'den fazla M1117 zırhlı aracın satın alınma süreci ise hala devam ediyor. Ordu, tam operasyon kabiliyetinde olan 80 Mercedes aracı Almanya'dan almaya hazırdı, ancak koronavirüs nedeniyle araçların gelişi ertelendi. 

Ancak Genelkurmay, bir Yunan heyetin binden fazla zırhlı araç seçmek üzere ABD'ye gitmeye hazırlandığı günlerde, Alman araçlarının bu ay içerisinde ülkeye ulaşacağı konusunda iyimser. 

Aynı zamanda, Genelkurmay'ın yoğun ilgi gösterdiği silah sistemlerinden biri de İsrail'in tank karşıtı füzeleri Spike.

İsrail Savunma Bakanlığı bünyesindeki Rafael Advanced Defense Systems tarafından geliştirilen taşınabilir güdümlü tanksavar füzesi sistemi Spike, Lübnan, Afganistan ve Irak gibi savaş alanlarında kullanıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum