• Reklam

Gökhan Yüksel: "Önceliğimiz Halkın Mutluluğu"

Kartal Belediyesi 2019 yılı Faaliyet Raporu meclisten oy çokluğu ile geçti. Temmuz ayı meclis görüşmelerinde oylanan 2019 yılı Faaliyet Raporu’nun CHP’li üyelerin oyları ile geçmesinin ardından Başkan Yüksel meclis kürsüsünden üyelere hitapta bulundu.

Gökhan Yüksel: "Önceliğimiz Halkın Mutluluğu"
10 Temmuz 2020 - 23:00 - Güncelleme: 11 Temmuz 2020 - 00:50

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel şöyle konuştu: “Meclis üyesi arkadaşlarım. 2019 yılı Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü toplantıda, oy çokluğu ile de olsa Faaliyet Raporunun kabul edildiği için meclisimize teşekkür ederim.  AK Partili arkadaşlarımız hem muhalefetlerini yaptılar hem teveccühlerini göstermediler oy kullanırken. Elbette ki bizler eleştirilerini dikkate alacağız. Sadece bu oturumda değil bundan önceki oturumlarda da arkadaşlarımızın eleştirilerini dikkate aldığımızı belirtmek isterim. Eleştirilerin dışında hak teslimi de vardı. Bunun için de ayrıca teşekkür ediyorum arkadaşlarımıza.

“Stratejik Planlarımızı Halkımızın Önceliklerine Göre Planladık”
Öncelikle 31 Mart sürecinde göreve geldiğimiz andan itibaren 6 Mayıs’ta İBB seçimlerinin tekrarına kadar elbette 23 Haziran belediye seçimlerine odaklandık.  Hizmetlerimizi aksatmamak kaydı ile bir yandan da seçimi takip ettik. Ne mutlu ki 23 Haziran’da İBB Başkanı olan Sayın Ekrem İmamoğlu ile beraber o vakitten sonra hem Kartal’a hem İstanbul’a kazandırılacak işler için mücadelemize ve koşturmaya başladık.  

Bu süreç içerisinde geriye kalan zaman zarfında 2019 sonuna kadar planlarımız oldu.  Attığımız adımlar, incelediğimiz konular oldu. Hareket geçtiğimiz konular oldu. İlk başta Kartal’ın 20 mahallesinde ayrı ayrı toplantılar yaptık. Bu toplantılar ile vatandaşı dinledik, hizmet sıralamasında onların önceliklerini dikkate aldık. Stratejik planımızı bu önceliklere göre yaptık.

“Dönem Sonunda Sizleri Mutlu Edeceğiz”
Bir Kartallı olarak, burada yaşayan, geçtiğimiz beş yıl içerisinde meclis üyeliği yapan ve son iki yılında başkan yardımcılığı görevini üstlenen bir arkadaşınız olarak konulara ne kadar vakıf olsak da yine mahalledeki komşularımız neyi önemsiyor, bunlara baktık. Az önce Muammer Bektaş’ın proje kitapçığı ile kürsüye çıkması beni geçen döneme götürdü. Temel Yaz’da Sayın Altınok Öz’ün proje defterini alır, faaliyet raporu görüşmelerinde meclis kürsüsünde eksik etmezdi bunu. Önümüzdeki yıllarda da proje defterini getireceğinizi biliyoruz. Vaatlerimizi gerçekleştirerek, inşallah dönemin sonunda sizi hem mahcup hem mutlu ederiz.

“Kreş Sayımız Artıyor”
Arkadaşlarımız uzun uzun hem rutin belediyecilik faaliyetleri ile ilgili hem projeler ile ilgili bilgileri paylaştılar. Kartallı komşularımız ile daha iyi iletişim sağlayabilmek adına, proje defterimizde de görüldüğü gibi bir iletişim merkezi kurduk. Komşu İletişim Merkezi (KİMER). Bu merkez ile beraber Kartal’daki komşularımıza daha çok kulak vermeye çalıştık. 

İlçemize kalıcı eserler kazandırmak hepimizin görevi. Geçtiğimiz dönemde kazandırılan ve şu an da içerisinde bulunduğumuz Kartal Belediye binası gibi. Bizler de kalıcı eserler kazandırmak isteyeceğiz. Bir kreş ile başlayıp on dört kreş sayısına ulaşmak gibi bizler de kalıcı eserler için çalışacağız.  Göreve geldiğimizde on dört kreşimiz vardı. Bir kreş daha kazandırdık Kartal’a.  Yalı Mahallesi’nde yapımı devam eden bir kreşimiz daha var.  O tamamlandığında on altıncı kreşimiz de açılmış olacak.  Kreşimizin olmadığı mahallemizde de İBB ile ortak çalışmamız neticesinde Karlıktepe’de tamamlandı. Araya pandemi süreci girdi. Yeni eğitim dönemine hazır.  Yine İBB ile koordinasyon halindeyiz. Yunus Mahallesi’ne de bir kreş planlamıştık. Onunla beraber kreş sayımızda ki artış devam edecek.

“Çocuklarımızı İçin Yatırımlarımıza Devam Ediyoruz”
Soğanlık Gümüşpınar Mahallemizdeki Eğlenceli Çocuk Kütüphanemizin büyük oranda inşaatı tamamlanmıştı. Biz de son detaylarını gerçekleştirdik. Şu anda oradaki komşularımızın hizmetine sunduk. Fakat corona ile beraber bunun açılışını yapamadık ve komşularımıza duyuramadık.  Oradaki temel amacımızda Masal Müzesi’nde olduğu gibi Sanat Akademisi’nde olduğu gibi Kartallı çocuklarımızın gelişimine kültürel, sportif ve eğitici anlamda katkıda bulunmaktır.  Bu anlamda, kültür evleri, sporda tesisleşme gibi konularda faaliyetlerimize ve yatırımlarımıza devam edeceğiz. Umarım bu corona belasından kurtulduğumuzda bunların açılışını hep birlikte gerçekleştirmiş olacağız. 

“Taş Üstüne Taş Koyana Teşekkür Ederiz, Bundan Gücenmeyiz”
Kartallı komşularımıza söz verdiğimiz üzere Komşuluk ve Dayanışma Parkı’nın açılışını yaptık. Park kısmının açılışını gerçekleştirdik. Kültür merkezinin açılışını da inşallah dönemimizde tamamlayacağız. Oradaki kültür merkezinin açılışı ile komşularımıza hem kültürel hem sportif anlamda hizmet götürmüş olacağız.  Açılışı yapılan parkımız da 15 dönümlük bir alana sahip bunun da hızlı bir şekilde hazırlanıp, toparlanıp, sonuçlandırılması. Oradaki komşularımızın hizmetine sunulması da küçümsenmemesi gereken bir hizmettir. 

Arkadaşımız hatırlattı, elbette orada emeği geçen oranın kazandırılmasında katkıda bulunan Rahmetli Arif Dağlar’a açılışında da teşekkür ettim.  Buranın plan anlamında da eksikleri vardı. Sevgili Altınok Başkanım döneminde de o anlamda eksiklikler tamamlandı. Hatta ihalesine dahi çıkılmıştı. Tamamlayıp, hızlıca bitirmek bize nasip oldu. Bu anlamda kimin emeği varsa biz teşekkür etmeyi iyi biliriz. Taş üstüne taş koyan herkese teşekkür etmeyi ilke edindim. Hiç erinmeyiz, gücenmeyiz çok da hoşumuza gider.

“Su Sporları Merkezi'de doğru olanı yaptık”
Su Sporları Merkezi ile ilgili olmayan rakamlardan bahsedildi. Orada bir ticari faaliyet gerçekleştirilme düşüncesi ile birlikte Milli Emlak’ın bir dört yıllık şartı vardı. Tam benim geldiğim dönemde de o dört yıl tamamlandığı için daha yüksek bir bedel ile ödenen bedelin belki on katına çıkan bir rakam ile kullanım süresi devam edecektir. Tabi biz buna müsaade etmedik ve oradaki süreci durdurduk. Görüşmelerimizi yaptık. Bunu iptal ettik. Şunu anlattık; biz burada ticari bir faaliyet sürdürmeyeceğiz.  Kartal’daki çocuklara amatör spor kulüpleri ile birlikte kano, kürek, yelken, yüzme gibi spor faaliyetlerini triatlon kulüpleri ile birlikte eğitim vermektir. Bildiğiniz gibi triatlon kulübü var ilçemizde. Çok fazla olmayan bir kulüptür. Bu da ilçemizin zenginliklerinden biridir. Çocukları uyuşturucudan, madde bağımlılığından uzaklaştırıyorsunuz.  Bunun yanı sıra da her birine katkısı büyük olan kıymetli bir iş yapmış oluyorsunuz.  Bunları anlattık ve daha düşük bedel ile kiralamayı gerçekleştirmek üzere de adımlarımız atıldı. İşin açıkçası bir yanlışa gitmedik.

“Asfaltlama ve Altyapı Çalışmalarımız Sürüyor”
Geçtiğimiz yıl saydığım sebeplerden dolayı asfalt serim noktasında 20 bin noktasında kaldık.  Sonuçta bu işin süreçleri vardır.  İlk üç ayda Ocak, Şubat Mart döneminde planlamanızı yaparsınız. Nisan gibi Mayıs gibi ihaleniz biter.  Nereleri asfaltlayacaksanız bunların planlaması da biter.  Fakat seçim döneminin olması münasebeti ile bu planlamalar düşük tutuldu. Yeni döneme bırakıldığı için. Sadece bu yıl için söyleyeyim; geçtiğimiz yıl dökülen 20 ton asfaltı geçtiğimiz bir buçuk ayda döktük. Hala da çalışmalarımız devam ediyor. Bu süreçlere mahalle mahalle girmeye gayret gösteriyoruz. Hürriyet Mahallesi ile başladık. Şu anda Orhantepe Mahallesi’nde işlem devam ediyor.  Planlı bir şekilde bölge halkının ve muhtarların bilgisine sunarak alt yapı ile ilgili çalışmaların yapımına devam ediyoruz.Tabi konumuz 2019 yılı Faaliyet Raporu.  Bunlar 2020 yılı içinde olan işlerimiz. Yine de meclis üyesi arkadaşlarımı bilgilendirmek istedim.

Kartal’ın Meydanı’nda yapılan alt yapı işlemleri, yağmur suyu kanalları, atık su kanallarının birbirinden ayrışması. Neredeyse iki farklı koldan iki kilometreye yaklaşan uzunlukta 8 metreküp çapında iki ayrı kol ile iki ayrı derenin oluşması. Kartal’ın uzun yıllardır, beklediği alt yapı çalışmasıdır. İBB ve İSKİ koordine ettiğimiz önemli bir çalışmadır. Yine bu yılın planlamaları arasında çalışmanın yapıldığı alanlara ait iyileştirme, güzelleştirme ve yeni meydan çalışmaları da gerçekleşecektir. Buradan en azından müjdesini vermiş olayım. 

Neyzen Tevfik Meydanı’ndan tutun, tren istasyonun altındaki alandan, Kartal’ın Hürriyet Caddesi’ndeki noktaya kadar iyileştirmeler, güzelleştirmeler gerçekleşecektir.

Bu arada ufak tefek de olsa, Kartalspor’un yanındaki alanda dinlenme yerleri, Kartal Baba Alt Geçidi’nin yanında ki dinlenme yerleri gibi Kartal’ı güzelleştirme ile alakalı çalışmalarımız devam edecek. Hepimiz burada yaşıyoruz.  Ne kadar kalıcı ve iyi işler yaparsak daha çok takdir kazanacaktır.

“Kariyer Merkezimiz Gençler İçin Çalışıyor”
Bir Kariyer Merkezi planlaması yaptık. Birkaç ay içinde de olsa arkadaşlarımız yine de istihdam yarattılar. Corona süreci ile sekteye uğrasa da inşallah ekonominin ve sürecin düzelmesinden sonra istihdam ile ilgili Kariyer Merkezi’miz de genç arkadaşlarımız için elinden geleni yapacak.

“Kapadokya Kartal Otel’in İşletmeciliğini Verdik. Otel ile Anlaşmamız Devam Ediyor”
Kapadokya’dan ve Ada Otel’den bahsetti arkadaşlar. Kapadokya’daki süreç devam ediyor. Orası 29 yıllığına Kartal Belediyesi’ne ait. Zaten geçtiğimiz dönemki yönetim bu kiralamayı gerçekleştirmişti. Çok da makul şartlarda gerçekleştirmişti.  Biz sadece corona sürecinde önümüze çıktığı için, zaten böyle bir çalışmamızda vardı.  Turizmin biteceğini, turizm ile ilgili öngörülerin çok olumsuz olmasından kaynaklı olarak biz oradaki işletmeciliğimizden geri adım attık.  Yani kendi şirketimiz işletiyordu orayı özel sektörden orayı daha iyi tanıyan, bilen bir şirkete orayı kiraladık.  Fakat biz sözleşmemizi devam ettirdik. Kartal’dan giden ziyaretçilerimiz için özel ek maddelerimizi yaptırdık.

Kartal’da daha önce Hacı Bektaş’a, Mevlana’ya gidemeyen komşularımızı ara ara gönderiyorduk. Otele hiç gitmemiş, Mevlana’yı, Hacı Bektaş’ı ziyaret edememiş birçok özellikle kadın ağırlık komşularımızdan çok güzel dönüşümler alıyorduk.  Biz bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kontenjanımız olacak. Bir şekilde iyileştirilmiş bir sözleşme ile yolumuza devam edeceğiz.

“Ada Tesisi ile İlgili Net Karar Aldık”
Adadaki tesisimiz ile ilgili corona süreci de işin içine girince orada da net bir karar aldık. Bakanlığımız ile kira indirimi konusunda görüşmelerimizi gerçekleştirdik. İhale iptal olmadan böyle bir şeyin mümkün olamayacağını net bir şekilde öğrenince hiç zaman kaybetmeden Mart ayının hemen başında bu kararı aldık ki en azından önümüzdeki altı ay turizmin nerdeyse duracağı zamanda kira bedeline ve oradaki diğer sabit giderlerimize katlanmak istemedik.  Yoksa Kartal’daki komşularımızın yaz döneminde bir günde bazen 750 bazen 1000 komşumuzun deniz ile buluştuğu, on yıldan bu yana da hizmet verdiğimiz tesisimiz için önlemimizi aldık. Bu bir öngörü arkadaşlar.  Corona sürecinde düzelme devam eder, sağlık ile ilgili problemler ortadan kalkarsa da sonrasına tabi ki bakılır.  

“Pandemi de Ek Katkı Beklerken, İller Bankası’ndaki Payımız Bile Tam Yatmadı”
Faaliyet Raporu’ndaki net bütçe ve faiz giderleri ile ilgili arkadaşlar sitem ettiler. Ama hem 2019 hem 2018 sürecindeki enflasyon rakamları bu faiz oranlarını çok yukarıya çıkarttı.  İBB meclisinde de söylemiştim. Büyükşehir Belediyesi’nde 2018 yılında katlanılan faiz maliyeti 150 milyon civarı iken 2019’daki beklenti 1 milyar 200 milyon civarına fırlamıştı. Burada da dile getirmeye çalışmıştım. Tabi orada çok astronomik bir şekilde artan bir süreç vardı.  Aynı örnek gibi olsun istemem ama bu kadar fazla fark olan bir süreçte arkadaşlarımız da belirttiler,

Sayın Cumhurbaşkanımız kesinti olmayacak demişti. İller Bankası Nisan ayında kesinti olmadan bir ay vaat ettiği tahakkuku yatırdı. Fakat sonraki aylar çok düşük bedeller geldi.  Ben eminim sadece Kartal’a değil diğer bütün belediyeler de bu şekilde kesinti oldu. Fakat biz pandemi sürecinde katkı beklerken, ek bütçe, ek kaynak beklerken; İller Bankası’ndaki payın bile tam yatmaması bizleri zor durumda bıraktı.

Biz yine öngörerek sadece coronayı değil belediyeciliğin gittiği durumu da öngörerek borçlanma kararımızı aldık.  Kararı alamayan belediyeler de zaten süreçte hemen olağanüstü meclisi toplayarak bu kararı aldı. Biz %10 limitimiz ile borçlanırken Üsküdar, Ümraniye Belediyeleri biri 75 milyon, biri 100 milyon borçlanma talebinde bulundu. Bunları bir ima olarak belirtmiyorum. Hatırlatmak istiyorum sizlere.

“Mahallelerimizde Çalışmalarımız Yapılıyor ama Covid Sürecinde Çoğunu Duyuramadık”
Yine mahallelerimizde kazandırdığımız irili ufaklı parkların da küçümsenmemesi gerektiği kanısındayım. Soğanlık Orta Mahalle’de, komşularımızın sorunu haline gelen alanı kullanır hale getirdik.  Esnafın otoparkını karşıladık.  Ama tabi ki covid bunları sizlerle buluşturmamızı engelledi. Esentepe’de iki lisenin olduğu alanda tabiri caizse bütün malzemeleri, aksaklıkları söküp yeni bir park haline getiriyoruz. Öğrencilerin rahat geçebileceği bir yer oluyor.

Atalar Mahallesi’nde yapacağımız bir futbol tesisimiz var. Hem de orada komşularımıza bir park kazandırıyoruz. Yine corona ile aksamaya uğrasa da Eylül’ün başında sizler ile beraber bir kısmını Kartallı komşularımız ile buluşturacağız.”


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum