Yaprak Kaplan

Yaprak Kaplan


Onlar İçin Atılan Her Adım İnsanlık Vazifesidir!

26 Mayıs 2021 - 12:17

Hayvanlar da insanlar kadar yaşam hakkına sahipler. Kentlerin plansız gelişmesi sadece insanları değil sokak hayvanlarını da yerlerinden yurtlarından ediyor, onlara yaşam hakkı tanımıyor. 

Ülkemizde görülen şiddet vakaları arasında  "sokak canlıları da" yer alıyor. Kedi ve köpeklerin sokaklarda, mahallelerde, hatta yol kenarında dahi yaşamasına izin vermek istemeyen kişi sayısı oldukça fazla. Üstelik onlara eziyet eden, ses tellerine zarar veren, zehirleyen onca insan varken sokaklar can dostlarımız için oldukça tehlikeli hale geldi. 

Hepsi Değil Ama Özellikle Eziyet Görenler ve Aç Kalanlar İçin Barınak Şart!

Gazeteci Fethi Satıcı'nın da dile getirdiği hayvan barınağı konusu Kartal için oldukça önemli bir konu. Özellikle bir yanı orman olan Uğur Mumcu Mahallesi'ne terk edilen hayvan sayısı bir hayli fazla. Aç, susuz kalan, insanlardan eziyet görüp onlara güveni kalmayan ve kendini her insan gördüğünde savunmaya geçen hayvanlar, insanları korkutuyor. 

Hayvan barınağı konusuna gelince; hayvanseverlerin pek çoğunun korkulu rüyasıdır barınaklar. Neden mi? Yetersiz personel ile çok sayıda hayvana bakılması beklenir. Barınak vardır ama yeterli bakım malzemesi yoktur. Bakımsızlıktan ölen, hatta oraya bırakıldıktan sonra hayatını kaybeden birçok canlı mevcuttur.


Barınakların amacı ortama uyum sağlayamayan, doğal ortamından kopan hayvanların bakımıdır. Bu da ciddi bir iştir. 

Kartal’da Olsun Örnek Olsun!

Kartal Belediyesi Barınak için kolları sıvarsa örnek bir proje olsun. Hayvan oteli, hayvan eğitim alanı, sahipsiz, kent yaşamına uyum sağlayamayan hayvanların ayrı ayrı ve özenle bakıldığı. Personelin eğitimli ve orada görev yapmayı zül saymadığı, gerekli malzemelerin olduğu, teknik açıdan da donanımlı bir tesis olmasını isteriz.

Başkan Gökhan Yüksel’in projeleri arasında yer alan; “SOKAK HAYVANLARI REHABİLİTASYONU” başlığı altında yer alan maddeleri gerçekleştirebilmek bile önemli bir adım.  Merak edenler için linki de paylaşayım ; “SOKAK HAYVANLARI REHABİLİTASYONU”


Bu projede belirtilen; su ve mama dağıtımı, aşılama gibi konularda yol alındı ancak “Bir Kulübe Bir Köpek” hayata geçirilemedi. Pandemi koşullarının bu konuya da darbe vurduğunu düşünüyorum. Çünkü hayvanseverler ile işbirliği içerisinde yapılacak olan proje için gerekli toplantıları yapabilmek ve kişilere ulaşabilmek mümkün olmamıştır muhtemelen.

 

Ülke Genelinde Vasat!

Yerel yönetimlerin veteriner kliniklerine gelince; birçoğu yetersiz. Sadece aşı ve kısırlaştırma işlemi yapılabiliyor. Nedeni ise personel değil.  Gerekli teknik donanımın olmaması.  Bilmem kaç milyon TL’lik belediye bütçelerinde ağzı olan dili olmayan, yazın sıcaktan, kışın soğuktan telef olan, yetmezmiş gibi bir de insanlar tarafından ezilip, işkenceye uğrayan hayvanlar için temel bakım malzemeleri bile bulunmuyor ya da çok çok eski modeller bulunuyor. Mesela görüntüleme cihazları, klinik laboratuvar cihazları gibi. Orada çalışan veteriner hekimin bir yaralanma vakası geldiğinde nasıl bir çözüm bulmasını bekleniyor? Şimdi yerel yönetimleri bu yönden ele alıp, vurun abalıya mı demeli? Yoksa; 2020’den bu yana TBMM’de Hayvanları Koruma Kanunu’nun çıkmamasına sitem mi etmeli?

Aslında her ikisi de!

Hayvanları sevmek, sevmemek konu olmamalıdır. Yaşayan bir canlının “yaşam hakkı” konu olmalıdır. Ağacı, kedisi, köpeği, martısı ve sayamadığım binlercesi ile bu dünyayı paylaşıyoruz. Bence hayatı paylaşmayı da öğrenmeliyiz. Onları tanıdıkça daha çok seveceksiniz.

Fethi Satıcı Yine Vicdanlara Değdi! Yine Gönüllerde Taht Kurdu

Toplumsal olan her konu gibi buna da değinen ve önemseyen Kartal’ın gündemine getiren Altın Kemerli Gazeteci Fethi Satıcı’ya binlerce kez teşekkürler.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak konuya dikkat çeken ve Kartal’da daha önce yapılması planlanana ancak siyasete kurban giden “barınak” meselesine değinen Fethi Satıcı; “Kartal Belediye Başkanımız Sayın Gökhan YÜKSEL, ZORUNLU olarak rafa kaldırılan PROJEYİ HAYATA GEÇİRMESİ HER BAKIMDAN YARARLI OLACAKTIR. Kartal da ve özellikle Yakacık Uğur Mumcu Mahallesi’nde onlarca SOKAK KÖPEĞİ ve SOKAK KEDİLERİ bulunmaktadır. Kartal’ın Spor caddesini MESKEN tutan onlarca KÖPEK ve KEDİ VARDIR. Sokak hayvanları her türlü bakımdan, kontrolden yoksundur” diyerek çağrıda bulundu ve konunun hassasiyetine dikkat çekti.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum