Yaprak Kaplan

Yaprak Kaplan


Kartal'da Kadınların Kongresinde Yaşananların Perde Arkası (2)

18 Şubat 2020 - 12:23

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Kadın Kolları Kongresi yapıldı.  Kongreni yeri ve organizasyon çok tartışıldı eleştirildi. Bunların yanı sıra yanlış bir tercih olan Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nin yan kapısının da kongre ortasında açılması farklı iddiaların da ortaya atılmasına hatta kongrenin şeffaflığına gölge düşürdü. Hadi o süreci ve adayların neler yaşadıklarına bir bakalım…

Kongre sürecinin başlaması ile kadın adayların fazla sayıda çıkması partide heyecan yarattı. Bu kez katılım fazla olacak, kadınlar daha aktif olacaklar hayalleri ise kongre gününe kadar devam etti.  

İki dönem Kartal Kadın Kolları Başkanlığı yapan Necla Erdem’in adaylığını daha geç açıklaması ise; Erdem aday olmayı düşünmüyordu acaba ikna mı edildi? Sorularını gündeme getirdi.  

Seçime iddialı iki isim damgasını vurdu!

Gülçin Zaza Koştu ve Necla Erdem!

Kartal’da kadın kolları başkanlığı yapmış, yeterli deneyime sahip iki adayın yarışması kıyasıya mücadeleye döndü. Öyle ki, adaylardan çok taraftarları büyük laflar etti, bomba iddialarda bulundu. Bunları yazmadan önce siyasette Uğur Mumcu Delege seçimleri ile yıldızı parlayan isim Gül Altınöz’den söz etmek isterim. Sayın Altınöz’ün aday olarak girdiği ilk seçimdi. Sanırım hayatının tecrübesini edinmiştir.  Çünkü süreç öyle farklı ilerledi ki, Sayın Necla Erdem, adaylığını açıklayana kadar en güçlü iki adaydan biriydi. Hatta bazı siyasi büyüklerin Altınöz’ü destekleyecekleri bile konuşulmuştu. Peki, ne oldu? Neden ortalık bir anda toz duman oldu?

Seçimin iddialı üç ismi netleştikten sonra olan oldu. İlçede başkan olan seçime zaten bir sıfır önde başlar. Sayın Erdem’de öyle başladı. Buraya kadar her şey normal.

Her iki adayında isyan ettiği ve itiraz ettiği konu; işe ilçe yöneticilerinden Mehtap Erdoğdu’nun ve (yedek ilçe yönetim kurulu üyesi) Nurten Mutlu’nun taraf olmasıydı! Her iki aday hem Sayın Altınöz hem Koştu bu durumu etik bulmayarak seçime bir hafta kala ayyuka çıkan bu “aleni taraftarlığı” İlçe Başkanı Sayın Argunşah’a belirtmelerine rağmen, süreç böyle devam etti. Adayların yaptıkları çalışmalarda dernek ziyaretlerinde ve kadın toplantılarında duydukları bu iki isim sürecin sonuna kadar da geri adım atmadı. Tabi bunlar tarafların duyumları ve üzüldükleri konular arasında ilk sırayı alıyor. Her iki ilçe yöneticisi ismin de konu ile ilgili açıklamalarını almak ve yine buradan yayınlamak isteriz. Adaylar, daha çalışmalarını yaparken gittikleri ziyaretler de bu isimleri duyduklarında “tercih edilmeyen olduk” düşüncesi ile de baş başa kaldı.

Bir diğer çok tartışılan konu ise kongreye gelip, oy veremeden giden kadınlar oldu. Kültür merkezinin arka kapısının seçimin ortasında açılması oldu. Öyle ki kapının açılması sıra bekleyenleri de sinirlendirirken, ev sahipliğini yapan ve aday olan Necla Erdem ve ekibini de zan altında bırakan bir diğer nokta oldu. Erdem’e bu konuda itirazlar gittikten sonra anons yapılması diğer iki adayın bastırması ile oldu, söylentilerini de başlattı. Şimdi sadece oy kullanmak için içeride ki salonda bekleyenler değil eminim adaylar da şunu merak ediyordur; sıraya arka kapıdan kaynak yapıldı mı? Neden bizlerin haberi olmadan kapı açıldı? Öyle ki, salonun dışında oy kullanmadan gitmemesi için ikna çalışmaları yapan her iki aday sonradan kapının açıldığını öğrenince böyle düşünmelerine şaşmamak lazım!

İlçe başkanlığı seçiminde, ekmek arası dönerden, sıcacık çay ikramlarına kadar düşünen Kartal Belediyesi, burada hiçbir ikramı düşünmemiş, belki de seçimin bu kadar uzun süreceğini bile hesap edememişti.  Partideki kadın kotasından bahsedenlere sesleniyorum; kadınlar organizasyonlarında değil, kongrelerinde bile bu kadar yalnız bırakılıyorlar. Kaldı ki sayıları partide artsın!

Sayın Argunşah, kongre başlamadan önce kadınlara hitapta bulundu. Argunşah, kimseye taraf olmadıklarının altını çizdi ve şöyle dedi;

 "Partimize yerel iktidarı kesinlikle kadın seçmenlerimiz ve kadın kollarımız getirmiştir. Ancak 15 bin üyeli ilçe teşkilatımızda kadın üyelerimizin yüzde 30 civarlarında kalması bizi üzmüştür. Bence kadın kotası yerine erkek kotası getirilmelidir. Ben hiç bir aday arkadaşımızı işaret etmiyor tam aksine hangi adayımız kazanırsa kazansın uyumlu çalışma sözü veriyorum."

Bu sözlerden anlaşılıyor ki, kadın kolları seçiminde de süreç değişti. O taraf, bu taraf meselesi gündeme geldi. Bilemiyoruz, belki Sayın Erdem yerine diğer iki adaydan biri de seçilebilirdi. Onlar kimin adayı olacaklardı? İlçenin, belediyenin, İlgezdi’nin… Yani evet bir tek örgütün kadınlarının adayı yok!

Seçimden hemen önce; Sayın Erdem ilçenin adayı, Sayın Koştu Battal İlgezdi’nin adayı, Sayın Altınöz ise kendi reklamını yapmak için aday oldu söylentileri aldı yürüdü.  Her seçim öncesi iddialı adaylar varsa bu gibi söylentiler dolaşıp durur. Ancak iki ilçe yöneticisinin adının geçmesi ve bunların ilçe başkanına belirtilmesi buna rağmen de geri adım atılmaması seçimin şeffaflığına gerçekten gölge düşürmüştür.

Şunu da belirtmek isterim ki; görüştüğüm her iki aday da hem Gül Altınöz hem Gülçin Zaza Koştu; ilçe başkanına olan sevgilerini ayrıca belirttiler. Her iki aday da bu konuda çok üzgün ve haksız rekabete uğradıklarından yana.  

Seçimin galibi Sayın Necla Erdem ile de görüştüm. Kendisi bir mevlitte olduğu için sorularıma yanıt veremedi. Bugün veya yarın onunda açıklamalarını alacağım, soru işaretlerini gidermeye çalışacağım.

Toplumsal barışı düşlediğimiz şu günlerde kadınların kendi seçimlerinde bile neler ile mücadele ettiğini sizlere az da olsa yansıtmak istedim. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum