Vural DAĞTEKİN

Vural DAĞTEKİN

Gündem

Eşekli Kütüphaneci diye diye AK Parti'de yükselmek

27 Ekim 2020 - 14:18 - Güncelleme: 27 Ekim 2020 - 15:36

Yaklaşık 33 senelik medya geçmişimin, 11 senesini okurlarına hizmet ederek geçirdiğim Kartal'da son haftanın gündemi "AK Parti'de Kartal İlçe Başkanı Kim Olacak" sorusuna aranan cevap polemiği etrafında şekilleniyor.
.
Gündem AK Parti yani iktidarın ilçe başkanlığı koltuğuna kimin oturacağı olunca insan geçmişe bakmadan duramıyor. Geçtiğimiz dönem ilçe başkanlığı görevine getirilen Sayın Gürkan Akyol, yeni planlamada yok. Yerine gelecek isim de tabii ki Ankara'dan belirlenecek.
.
Peki bu kader mi? Mesele AK Parti olunca cevap evet oluyor. AK Parti Genel Merkezi İstanbul'un ilçelerinde makbul kişi mi yoksa lider ruhlu yöneticiler mi arıyor? Bence makbul olmak yeterli oluyor.
.
Partinin genel işleyişini bir kenara bırakıp, objektif davranılırsa günümüz teşkilatını tanıyan isimlerden birinin göreve getirileceğini düşünebiliriz. Ancak ne yazık ki Kaz'ın ayağı öyle değil!
.
Bakınız CHP Kartal'da bugün itibarı ile oldukça sevinçli bir hava hakim oldu. Sebebi nedir diye soracak olursanız, "Gürkan Akyol" sonrasında AK Parti'nin ilçedeki temsilcisinin Ebubekir Taşyürek olacağının birkaç kaynaktan zikredilmesidir. CHP kulislerine hakim bir gazeteci olarak bu heyecanı net gördüm diyebilirim.
.
Peki Taşyürek'in isminin dahi gündeme gelmesi neden CHP'de menuniyet yaratır ki? Sonuçta AK Parti'ye İlçe Başkanı olacak ve muhalefet yapacak.
.
Anlamak için bilmek lazım... Bilmek için anlatanı dinlemek ya da okumak... Anlatayım.
.
Ebubekir Taşyürek kimdir?
Kartal'da AK Parti'nin son dönemdeki belediye başkan adayıdır. Başkan adaylığı sırasında Arnavutköy Belediye Meclisi üyesi olması, İBB'nin Anadolu Yakası'ndaki danışmanlarından biri yapılmasına engel teşkil etmediği gibi, adaylığı kesinleşene kadar da Ataşehir'de yaşamış bir siyasetçidir.
.
Kendisini uzun yıllardır takip ederim. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Vedat Demiröz ile ortaklığı sayesinde siyasette tutunan, fakat bu yakınlık ile aday olduğu Kartal'da seçim boyunca dönemin belediye başkanı Altınok Öz'ün yaptırdığı "Eşekli Kütüphaneci" anıtını vatandaşlara anlatmaktan usanmayan, seçim propagandasını proje ve hizmetlerini anlatmak yerine heykellere yaslayan enteresan bir kişiliktir.
.
İnanmazsınız ama Soğanlık'ta vatandaş "CHP tapularımızı verdi. Ama İBB söz verdiği camiyi bitirmedi. Soğanlık Merkez Camii ne zaman bitecek" deyince bile Eşekli Kütüphaneciyi anlatmıştır.
.
Yunus Mahallesi'nde söz verdiği toplantıya, yeterli katılım göremeyince il başkanı ile toplantısından dönememiş (!) sonrasındaki toplantısında da 'Eşekli Kütüphaneci'yi öve öve pardon anlata anlata bitirememiştir.
.
Projelerini açıkladığı Hasan Doğan toplantısında bile "Eşekli Kütüphaneci" demiş başka bir şey dememiştir.
.
Öyle ki tanıdığım birçok Kartallı vatandaş Taşyürek'in anlatımları sonrası kimdir bu "Eşekli Kütüphaneci" diyerek Kartal Meydanı'na inmiş, Mustafa Güzelgöz amcayı hayırla yad etmiştir.
.
Diyeceksiniz ki amma da abarttın!
Ben abartmadım ama Sayın Taşyürek cidden abartmıştı.
İnsanlığına, beyefendiliğine, kişiliğine sözüm yok!
Çünkü o kadar yakından tanımadım.
Lakin siyaset biçimi ve sığ argümanlarına ciddi ciddi tanık oldum.
.

Geçtiğimiz yerel seçimlerde Binali Yıldırım'dan çok Eşekli Kütüphaneci'yi anlatan, AK Parti İBB adayını Mustafa Güzelgöz'ü tanıttığı kadar duyuramayan Ebubekir bey, Kartal'a İlçe Başkanı yapılacakmış.
.
O seçimde önceki seçime göre 10 bin oy daha fazla fark yiyen adayın, bakan yardımcılığı, genel müdürlük ya da başkaca bir görev olmaması sebebi ile Kartal İlçe Başkanı yapıldığı aşikardır. Ancak, yokluktan dolayı verilen bu koltuğu çok daha liyakat ile taşıyacak isimler varken bu tercihin yapılması, siyasetin körleştiğinin de belgesidir.
.
Ben gazeteciyim. Duygularımı belli etmem doğru olmaz ama düşüncelerimi açıkça yazayım.
Sayın Taşyürek AK Parti Kartal İlçe Başkanlığı görevini gerçekten alırsa Kartal'ı bir kütüphane ile mahalle mahalle gezmelidir.
Mustafa Güzelgöz'ü rahmet ile anmalıdır.
.
"İyi ama eşek var mı ki?" diye soran hınzırları duyar gibiyim. 
.
AK Parti'de görev yapanlar kusura bakmasınlar ama teşbihte hata olmaz.
Lafın tamamı da aptala söylenir.

.
Kalın sağlıcakla...

YORUMLAR

  • 0 Yorum