Vural DAĞTEKİN

Vural DAĞTEKİN

Gündem

Kartal Planları... Bayram Ali Baştan imzası...

19 Ekim 2020 - 17:21 - Güncelleme: 19 Ekim 2020 - 19:34

Kartal Belediyesi'nin İBB Meclisi'ne gönderdiği planların tamamı geçtiğimiz Perşembe günü oybirliği ile geçti. Hepimiz bu gelişmeyi Belediye Başkan Yardımcısı Bayram Ali Baştan'ın sosyal medya hesabından öğrendik. 
Aynen şöyle yazmıştı Baştan:
.

1/1000 Ölçekli Kartal Kordonboyu Uygulama İmar Planları; 1/1000 Ölçekli Soğanlık Uygulama İmar Planları (Eski Köyiçi Kentsel Sit); 1/1000 Ölçekli Kartal Merkez Sit Uygulama İmar Planları; Yençok (kat yükseklikleri) değerlerinin belirlenmesine ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişiklikleri; 1/1000 ölçekli E-5 Kuzeyi Uygulama İmar Planı plan notu değişiklikleri (Toplulaştırmaya yönelik plan notları) iBB Meclisinde onaylanarak oybirliği ile geçti.
Göreve geldiğimiz günden beri; Belediye Başkanımız Sn.Gökhan Yüksel’in destekleriyle, kısa süre içerisinde, gecesini gündüzüne katarak çalışan Planlama Müdürlüğü ekibimize; emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza, yöneticilerimize, Kartal Belediye Meclis Üyelerimize, İBB Meclis Üyelerimize, İBB ve Kartal İmar Komisyonu üyelerine teşekkür ederim. Kartal’ımıza hayırlı olsun.

.
Tabii ki yıllardır beklenen, ilçe ve İBB iktidarının başka siyasi partilerde oluşuna yorulan, bir türlü sonuç alınamayan bu konularda gelinen nokta hali ile herkesi şaşırttı. Her ne kadar İBB ve Kartal CHP'de olsa da Büyükşehir'de AK Parti'nin meclis çoğunluğu olduğu ve her kararın geçemediği de biliniyor.
.

Peki nasıl oldu da yollanan her plan oybirliği ile geçti? Aslında işin sırrı diyalogda gizli...

Kartal Belediyesi'nde Planlama, İmar, Kentsel Dönüşüm gibi konuların en yetkili ismi Bayram Ali Baştan'ın yönetim anlayışını göreve geldiği günden bu yana takip ediyorum. Tam bir diyalog ve uzlaşı mimarı gibi çalışıyor. Bu planlar Kartal Belediye Meclisi'ne gelmeden önce hazırlık aşamasında Plan Proje Müdürü Nurettin Canpolat ve 5 kişilik ekibi sadece mesai saatlerinde değil, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde dahi çalışarak, nerede ise hastalık ve ailevi sebepler dışında mola vermemişler.
.

Yani önce ekip inanmış ve çalışmış.

.
İşin maliyetini de sordum. Bu planları belediye dışarıya verse ne kadar ödeme yapardı? 2 ayrı uzmandan aldığım yanıt hemen hemen aynıydı. Yaklaşık 1 milyon TL ve üzeri bir bütçe gerekliydi.
.

Yani kamu kaynakları verimli kullanılmış.

.
Planlar hazırlanırken gerek ilgili vatandaşlar gerek uzmanlar gerek siyaset her aşamadan haberdar edilmiş. Gelen talep, dilek ve temenniler gözardı edilmeden planlara yansıtılmış. Kimsenin aleyhinde bir durum oluşmaması için gereken her şey yapılmış.
.

Yani toplumsal uzlaşı en baştan sağlanmış.

.
Planların meclise gelmesinden önce İmar Komisyonu'nda ele alınışı bildik kavgalar yerine, karşılıklı anlayış ve dinleme ile halledilmiş. Burada AK Partili komisyon üyelerinin hakkını da teslim etmek gerekiyor. Planlar Kartal Belediye Meclisi'ndeki MHP ve İYİ Parti ile de şeffafça paylaşılmış, onların da fikirleri alınmış ve oybirliği ile meclisten geçirilmiş.
.

Yani kavga değil toplum menfaati öne çıkarılmış.

.
Büyükşehir'de ise Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve Başkan Yardımcısı Bayram Ali Baştan İmar Komisyonu'nu birlikte ziyaret ederek gereken desteği istemişler. Orada da siyaset değil vatandaş menfaati güdülerek olumlu rapor verilmiş ve İBB Meclisi de planlara oybirliği ile "Tamam" demiş.
.

Yani vatandaşa hizmet için bahaneler değil çözüm aranmış.

.
İşin özeti budur. 
Kartal Belediyesi, yeni dönem anlayışının baştan sona çözüm odaklı olduğu kadar, sorunları konuşarak, tartışarak ve sonunda da orta yolu uzlaşarak bulmak olduğunu da bu süreç ile resmen tescil etti.
Bu tavır elbette ki halk nezdinde takdir görecektir. Üstelik başarıyı hiç kıskanmadan, diğer siyasi unsurların katkısını inkar etmeden, ayırmadan duyurmak da finaldeki en güzel paylaşım olarak Bayram Ali Baştan'a takdir getirdi.
.

Bayram Ali Baştan demişken eklemeden geçmeyeyim. Kendisi geçmişte Kartal'da esnaflık yapan Bayram Baştan'ın oğludur. Babası kendisi daha bebekken vefat edince Kartal'dan kopan ailesi ile Trabzon'a giden Bayram Ali Baştan, ilk, orta ve lise tahsilini orada tamamlamış. Daha sonra da Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İnşaat Mühendisliği okumuş. Kartal Belediyesi'ne de 1997 yılında mühendis olarak girmiş. Mıntıka Mühendisi, Kentsel Dönüşüm Şefliği, Projeler ve İskan Koordinatörlüğü, İmar Müdürlüğü yapmış tecrübeli bir belediyecidir.

Yani tam 23 yıllık bir kurum hafızasıdır. Kartal'ın yapısal sorunlarına hakim bir kişiliktir. İşinin de ehlidir.

.
Kordonboyu Planları, Merkez Kentsel SİT Planları, Soğanlık SİT Planları, E-5 Kuzey Plan Notları düzenlenmesi yıllardır beklenen işlerdi. Önceliğin bu planlara verilmesi, Kartal Belediyesi'nin kulağının üstüne yatmadığının da bir belgesidir.
.
Ancak eklemeden geçmek istemediğim bir husus daha var ki o da 20 Şubatta değişen kanun kapsamında yükseklik irtifasının belirlenmesi çalışmalarıdır. Kartal bölgesinin yüzde 90'ı kat adedi serbest bir yapılaşma bölgesiydi. Malumunuz DAP Marina, Manzara Adalar, Moment İstanbul, Tual Adalar vb. projeler kentin içinde olur olmaz noktalarda yükseldi. İstanbul'da da genel durum bu haldeydi. Ancak Şubat ayında alınan o karar sonrası yençok yani kat yükseklikleri düzenlemesi sebebi ile Kartal Belediyesi Temmuz ayı sonrası ruhsat veremez hale gelmişti. Kat adedini belirlemeden ruhsat verilemeyeceğini fark ederek Pandemi arasında zaten yoğun olan plan çalışmalarına bir de bu işi eklemek gerçekten büyük bir başarıdır.
Birçok belediye daha bu düzenleme için çalışmaya bile girişmemişken, İstanbul'da bu konuda İBB meclisinden geçen ilk belediye Kartal oldu. Bu sayede ilçede önümüzdeki aylarda inşaat sektörü hızlanacak ve acil dönüşmesi gereken yerlerde çalışmalara başlanabilecek.
.

Yani iş disiplini ve öngörü var.

.
Kartal Belediyesi'ni bu planların geçişi sürecindeki tavrı sebebi ile tebrik ediyorum.
Belediye Başkanı Gökhan Yüksel'in vizyonunu doğru kararlar ile uygulamaya koyan Başkan Yardımcısı Bayram Ali Baştan ve ekibini kutluyorum.
.Belediyenin görünmeyen yüzü olan Plan Proje Müdürü Nurettin Canpolat ile 5 arkadaşına, Kartal'ın geleceğine yol açtıkları ve ailelerinden çok işlerine verdikleri zaman için teşekkür ediyorum.
.

Kartal'ın vizyonunu anlamayan ve yeni hiçbir şey yok diyenlere de selam olsun. 
Kartal Yüksel'iyor.

.
Kalın sağlıcakla...
.

YORUMLAR

  • 0 Yorum