Vural DAĞTEKİN

Vural DAĞTEKİN

Gündem

Asgari ücret CHP belediyelerinde de 3100 TL olsun mu?

06 Ocak 2021 - 13:27 - Güncelleme: 06 Ocak 2021 - 15:52

.
Geride bıraktığımız 2020 yılı hatıralarımızda sağlığın kıymetini anladığımız, özelde temizliğe, genelde insanlar ile mesafeye hassasiyet gösterdiğimiz, kıyafetlere bir de maske eklediğimiz asla unutulmayacak bir sene olarak hep taze kalacak.
.
Allah bu acı yılı unutturacak başka keder vermesin.
.
Tabii ki bu sürede yaşadığımız fırtınalar ile dolu günlerde ülkemiz bir de komşuları, hatta AB ve ABD ile yaşadığı sorunlarla da iyice bunaldı. Zaten ciddi yıkım yaşanan ekonomik durumumuza bir de dış etkenler eklenince iyice bunaldık.

Türk Lirası dolar karşısında 2019 kapanışı ile 2020 kapanışı arasında yüzde 20 değer kaybetti. Yani cebimizdeki para o melun yılda 5 liradan 4 liraya düştü.

Her şeyi dolarla almıyoruz ki "size ne dolardan?" diyenlere inat enflasyon resmi rakamlara göre yüzde 14,6 olurken, aslında halkın en fazla kullandığı gıda ve elektronik eşyada artış yüzde 28 oldu.

Bu şu demek; önceki yıl 31 Aralık akşamı markete giden vatandaş, 250 TL harcayıp yaptığı alışverişe, geçtiğimiz 31 Aralık akşamı 340 TL ödemek zorunda kaldı.

.
Ancak halkın harcamalarına yansıyan zamlar hanesinin gelirine yansımadı. Vatandaşların enflasyon karşısında ezdirilmeyeceği hükümet programına yansısa da asgari ücret açlık sınırı olan 2592 TL'den sadece 280 TL daha fazla ilan edildi.

Ülkede çalışanların yüzde 40'ının asgari ücretle aldığı, yani bunun bir anlamda standart maaşa dönüştüğü görüldüğünde, 2021 yılında Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşlarının nerede ise yarısının, evine, üstüne bir şey alamamayı geçtim, açlık ile de mücadele edeceğini söyleyebiliriz.

.
Bunlar iktidarın halka reva gördüğü 2020 bilançosundan yansıyan kısa ama en önemli gerçekler...
.
Gelelim muhalefetin bu yapılanlara karşı attığı adımlara...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz yerel seçimler öncesinde ve ardından 2020 yılının ilk ayında yaptığı açıklamalar ile kendi belediyelerinde asgari ücretin ne olacağını vermişti. 
.
Kılıçdaroğlu 2019 yılında net 2.200 TL, 2020 yılında net 2.500 TL olarak ilan ettiği belediyelerindeki net asgari ücreti, bu yıl asgari ücret 3.100 TL olsun diyerek daha da büyük bir kampanyaya dönüştürdü.
.
Şimdi CHP belediyeleri de işçileri ile anlaşma masasındalar ve bu rakamı referans almaları gerekmez mi? Ancak Ataşehir Belediyesi işçileri grev hakkını kullanmaya hazırlanıyor. Sebep önerilen asgari ücretin, Kemal Bey'in açıkladığı rakamın da altında kalması olarak belirtiliyor.
.
Belediye Başkanlarına çağrımdır...
.
Partinizin açıkladığı net rakam 3.100 TL'nin bir lira altına düşmeyin. Aksine çıkabildiğiniz kadar üzerine çıkınız.
Yemek ve yol paralarını bu rakamların içine katmayın.
İnsanların çok zor günler yaşadığı bu zamanlarda yapılan iyilik ve umursamazlık asla unutulmaz. Yarın önünüze konulur. Kendi işçisinin güvenini kaybeden başkanlar, seçimlere 1-0 mağlup başlar ki eldeki belediyelerinizi kaybedebilirsiniz.
.
Benden söylemesi...
.
İktidarın halkı ekonomik darboğaza soktuğu bu günlerde, muhalefet ederken bu materyali kullanan CHP, yarın sokakta ikiyüzlülük ile itham edilir. Buna sebep olmayın.

.
Kalın sağlıcakla...

YORUMLAR

  • 0 Yorum