Vural DAĞTEKİN

Vural DAĞTEKİN

Gündem

Devrimler sancılı olur

23 Eylül 2020 - 12:51 - Güncelleme: 23 Eylül 2020 - 14:28

Kartal'da AK Parti'nin kendisinden önceki partileri ile birlikte toplam 25 yıllık iktidarını 2009'da sonlandıran Cumhuriyet Halk Partisi, Altınok Öz ile aldığı bayrağı şimdilerde Gökhan Yüksel ile daha yükseğe taşımaya kararlı görünüyor.
.
Geçmişin algı propagandaları ile dolu dolu geçen 10 yılının ardından bayrağı düşürmeden teslim alan ve güzünü yükseğe diken Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, aslında mevcudu korumayı başararırken, eksik kalan konuları kapatarak, bir de iletişimin büyüsünü de kullanarak konuya tam hakim olmayı başardı.
.
Yenilikleri ile de sahada "Kartal Belediyesi çalışıyor" imajını kuvvetlendirdi.
.
Şimdilerde ortaya çıkan projeleri ile de farkını ortaya koyuyor.
.
Eleştiriler duyuyorum. Haklı ya da haksız diye ayırmadan hepsini alıyorum. Sonra inceliyorum. 
.
Ne değişti de bazı partililer Başkan Yüksel'den bu kadar rahatsız oldu?
.
Sayalım. Anlayalım...
.
Öncelikle Belediye Başkanı tavrı değişti.
Önceki dönemde başkan tüm ilişkileri, çalışmaları ve görüşmeleri bizzat yürütüyordu. Bu sebeple de olan, olmayan, yapılan, yapılmayan her işin müsebbibi oluyordu. Sorumlu tutuluyor. Suçlanıyor. Hatta yerden yere vuruluyordu. 
.
Şimdi parti işleri ile belediye işleri birbirinden ayrıldı. Parti örgütünün talepleri ilçe başkanlığına gidiyor. Oradan çözümleniyor. Belediyedeki işler ise Başkan Yardımcıları eli ile müdürlükler tarafından hallediliyor. Yani siyaset belediyenin içine giremiyor. Siyasetin talepleri CHP ilçe Başkanı ile Belediye Başkanı arasında karara bağlanırken, kimse ben başkandan şunu istedim yapmadı diyerek Gökhan Yüksel'i suçlayamıyor.
.
Peki neden eleştiriliyor?
Tabii ki görüşmediği için...
Randevu vermediği için...
Taleplere net cevap vermediği için...

.
Başka? Başka yok!
.
Yani aslında Kartal'da değişen bir şey yok! İstediğini alamayan eleştiriyi basıyor!
.
Eksikler yok mu? Tabii ki var. Ama bu süreçte onlar da düzelecektir. Her şey zamanla...
.
Peki var olan başarının kahramanları kimler? Tabii ki tüm belediye!
Ancak bazı isimler de öne çıkıyor. 
.
Geldiğimiz bu noktada tartışmasız iki başkan yardımcısını öncelerim. Biri Ali Apaydın, diğeri Adem Uçar...
.
Apaydın'ın Pandemi döneminde elindeki iş ve müdürlükleri doğru idare ederek, altyapı konusunda ilçenin ciddi açıklarını kapatan Başkan Gökhan Yüksel'i tecrübesi ve birikimi ile doğru yönlendirdiğini düşünüyorum.
Zaten sonuçları da ortada... 
.
Belediyenin en tecrübeli ikinci başkan yardımcısı Adem Uçar ise, birikimini işine yansıtarak, Kartal imajına katkı yapan, krizde dahi kültür ve sanatın ara vermediğini herkese gösteren yaklaşımı, kurduğu doğru iletişimi ile öne çıkmakta zorlanmadı.
.
Tartışmasız başarılı müdürlükler var. İyi reklam yapanlar var. Sessiz kalanlar var. Ama haklarını teslim edeyim, siyaset yapan yok.
.
Basın ile ilişkilerini doğru temelde sürdüren, yanı sıra olumsuz haberlerde dahi açıklamalarında "Haberi yapan gazeteye teşekkür ederiz" ibaresini koyarak, tartışmaların uzamasını engelleyen, Pandemi döneminde tüm ülke basınında Kartal Belediyesi ve başkanını açık ara önde tutmayı başaran, aslında olumsuz habere ters tepki vermek yerine, bardağın dolu tarafına bakılmasını önceleyen yaklaşımı ile Hüseyin Güler tecrübesini konuşturdu. Bazı CHP'li belediyeler hakkında incir çekirdeğini doldurmayan haberlerin ulusal basında nasıl manşetlere çıktığını da gördük. Buna izin vermeyen Güler'in hakkını teslim edelim.
.
Kartal Belediyesi'nin gururu tabii ki Kreş Müdürlüğü...
Enif Dipşar, hem eğitimi hem pandemi süresindeki online yenilikleri hem istikrarlı başarısı ile övgüyü hak ediyor.
.
Bu süreçte bilgi ve birikimini sahaya yansıtan bir başka isim de Dilek Kars... Çevre Müdürülüğü yaptığı dönemde, İstanbul'da birçok belediyenin onun yaptığı işleri alıp tekrar ettiğine şahit olduk. Kampanyalardaki samimiyeti, vatandaşa dokunan ve konuşulan işlerinin yanında, isim olarak öne çıkmak yerine işi ile öne çıkan saygın bir bürokrat olarak dikkat çekiyor.
.
Listemde bir isim daha var.
Destek Hizmetleri Müdürü Cem Çetin...
Bulunduğu görevde her geçen gün daha da tecrübe kazanan, üstelik gerek pandemi gerek deprem gerek afet gibi koşullarda belediyenin her koşulda her olay hazır olmasını sağlayan dikkati ve disiplini ile dikkat çekiyor. Gözle görülmeyen tüm lojistik operasyonları, malzeme alımları ve adı üstünde birçok müdürlüğe destek olma görevini layıkı ile yapıyor.
.
Bu ismi de sona ayırdım.
Cengiz Türkmen...
Sahada en çok sevilen, sağdan sola her ismin takdir ettiği, belediyenin personel sıkıntısına rağmen gerektiğinde bizzat sahada çalışan, son bir yıldır yüzünü dahi görmediğim ama her yerde adından övgü, kişiliğinden sevgi  ile bahsedildiğini duyduğum bir kişilik...
Türkmen, Kartal gibi, kimliklerin, mezheplerin, ayrışmaların yoğun olduğu bir yerde bu kadar ortak paydayı nasıl yakalamış. Bu da bir tez konusudur. Söylemeden geçmeyeceğim.
.
Sözün özü...
Kartal Belediyesi çalışıyor. Belediye Başkanı Gökhan Yüksel çıtayı her gün daha yükseğe kaldırıyor.
Ancak görülen o ki belediye orkestrası da bu melodiyi sorunsuzca çalmak adına enstrümanlarını iyi kullanıyor. 
.
İsimlerini anmadıklarım alınmasın. Mutlaka ki çalışıyorlar. Lakin yazının da bir sınırı var.
Elbette ki onları da irdeleyeceğim.
.
Başarıları daim olsun.

Yazının başında dediğim gibi devrimler sancılı olur. Bu süreç bazen asli unsurları gibi görünenleri de yer. Ancak ilçede kesin olan şey şu ki Kartal'da bir değişim ve dönüşüm dönemi yaşanıyor. Bu süreçte giden başarısız değil gelen özel değil. Sadece orkestra şefinin tercihleridir. Sonuçta şef odur. Takdir onundur.
.
Kalın sağlıcakla...

YORUMLAR

  • 0 Yorum