Vural DAĞTEKİN

Vural DAĞTEKİN

Gündem

Hiçbir başarı tesadüf değildir. Pandemi şampiyonunun rakamsal öyküsü!

16 Ağustos 2020 - 22:03 - Güncelleme: 17 Ağustos 2020 - 19:43

Geçtiğimiz ay yayımlanan ve büyük yankı uyandıran “İstanbul’un Pandemi’de en başarılı belediye başkanları” listesinde 2. olan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in başarısının sırrı açığa çıktı.

Kartal Belediyesi’nin yasakların ve beraberinde geçim sıkıntısının tavan yaptığı dönemde Kartallılar ile nasıl bir dayanışma sergilediğini, belediye personelinin nasıl fedakarca çalıştığını ortaya koyan, sonuç olarak verilere yansımada yüzde 96 memnuniyet oranına ulaşmanın kısa ama şaşkınlık verici öyküsünü rakamlarla anlatacağım.  Bu veriler ışığında Kartal Belediyesi’nin çevresindeki birçok belediyeyi de geride bırakarak zirveye çıkışının hiç de tesadüf olmadığı açıkça görülüyor.

Kartal Belediyesi’nin Gökhan Yüksel dönemindeki lokomotifi olarak hiç şüphesiz Komşu İletişim Merkezi öne çıkıyor. Kısa adı KİMER olan merkezin çalışmaları o derece başarılı ki proje İstanbul ve Anadolu’da birçok belediye tarafından farklı isimle ama aynı içerikle kopyalanarak kısa zamanda hizmete konuldu. Ancak, KİMER başladığı ilçede belediye başkanını da zirveye taşıyarak ne denli doğru bir çalışma olduğunu da ispatladı.

Kartal Belediyesi Komşu İletişim Merkezi (KİMER) 61 birim personeli ile hizmet veriyor. Bu ekibe müdürlüklerden de 60 persoel de temsilci olarak destek veriyor.

Pandemi sürecinde personelin 7’si hariç tamamı mesaisine devam ederken, çalışanların 28’i evde, 26’sı Belediyede görev yaptı. Birim personellerinin 6’sı da Sosyal İşler Müdürlüğü dağıtım ekibine destek verdi. Tüm belediye çalışanları da gerek duyulduğunda merkezin koordinasyonunda çalışmalara destek verdi.

Taleplere cevap %84, memnuniyet %96!

KİMER’e 17 Mart 2020 – 28 Mayıs 2020 tarihleri arasında toplamda 83.699 çağrı gelmiş.  Yani her gün yaklaşık 1200 talep telefonu ve istek mesajı gelmiş. Bu çağrıların 75.887 ’üne cevap verilmiş. Geri dönüş yapılmasına karşın ulaşılamayan çağrı sayısı ise 7.807 olmuş.

Cevaplanan çağrıların aylara göre dağılımı ise şöyle olmuş.
Mart 12.564, Nisan 37.739, Mayıs 25.584.

Dönem içerisinde 50.925 başvuru kayıt altına alınırken, 3999 başvuru hemen cevaplanarak kapatılmış.
Dış kuruma yönlendirilen 1.952 talebin, 1.796 tanesini İBB’den beklentiler oluşturmuş.

Mart Mayıs döneminde 46885 yeni talep müdürlüklere yönlendirilmiş. Bu taleplerin  44762’si müdürlükler tarafından sonuçlandırılmış. Bu kapsamda 32277 vatandaşa geri dönüş yapılmış.

Vatandaş başvurularına yapılan işlemlerde talep gerçekleştirme oranı ortalama %88.4, yapılan
iş ve verilen hizmetten vatandaş memnuniyet oranı ise %96 olarak sonuçlanmış.

Şampiyon Hürriyet Mahallesi!

Talep sıralamasında Hürriyet Mahallesi 5235 ile ilk sırada iken, taleplerin mahalle nüfusuna oranına göre baktığımızda ise %16.3 oran ile Yukarı Mahalle ilk sırada yer almış. Diğer bir deyişle Yukarı Mahalle’de yaşayan vatandaşlardan 6 kişiden 1’i belediyeyi aramış ve talepte bulunmuş.

Mahallelerin talep sıralamasında ilk 6 ise şöyle gerçekleşmiş.
Hürriyet Mahallesi 5235
Karlıktepe Mahallesi 4018
Uğur Mumcu Mahallesi 3581
Esentepe Mahallesi 3232
Petrol İş Mahallesi 3213
Atalar Mahallesi 3154

Gelen taleplerin üçte ikisi yardım!

Yönlendirilen taleplerin müdürlük dağılımına baktığımızda 32.323 taleple ilk sırayı Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü alıyor. Bunun gelen taleplere oranı %63.4’dür.

Müdürlüklerin talep alıma göre ilk 6 sırası da şöyle oluşmuş.
Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü 32323
Temizlik İşleri Müdürlüğü 5711
Zabıta Müdürlüğü 2660
Veteriner İşleri Müdürlüğü 2164
Fen İşleri Müdürlüğü 912
Park ve Bahçeler Müdürlüğü 832

Dönem içinde Mart ayından bugüne yaşadığımız Pandemi sürecinde kuruma ulaşan Korona kaynaklı başvuru sayısı ise 36548 olarak gerçekleşmiş.
Taleplerin ilk 6 sırası da şöyle:
Gıda Yardımı Talepleri 20524
Korona Hijyen & Maske Talepleri 7562
Sokak Hayvanları İle İlgili talepler 1800
Çöp & Temizlik & Konteyner Talepler 2895
Korona İlaçlama Talepleri 2616
Ağaç Budama Talepleri 384

İlaçlamada rekor alana ulaşıldı!

Pandemi Dönemi içinde Mart ayından bugüne, Korona tedbirleri kapsamında yaklaşık 2,5 milyon metrekareye yakın ilaçlama yapılmış. Bu alanın içerisinde başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere, eğitim, sağlık ve dini tesisler, halkın yoğun olarak kullandığı alanlar, toplu ulaşım araçları, ihtiyaç sahibi ve muhtaç kişilerin yaşam alanları da bulunuyor. Metrekareyi Kartal’ın kapalı alanlarına kıyasladığımızda ise nerede ise ilçenin 4’te 1’inin ilaçlandığını söyleyebiliriz.

Tüm bunların ışığında Kartal Belediyesi, vatandaşın kendisine en fazla ihtiyaç duyduğu Pandemi döneminde neden İstanbul’da 2., Anadolu Yakası’nda 1. Belediye oldu diye sormaya gerek kalmıyor sanırım.

Vatandaşının yanında durmayı görev değil, komşuluğun gereği olarak gören bu anlayış, her ne kadar İstanbul’da 2. olsa da gönüllerin şampiyonudur.

KİMER, CHP’nin Vizyon Projesi olmalı!

Bir sözüm de CHP Genel Merkezi’ne olacak.

Parti bu örnek modeli iyice inceleyip, tüm belediyelerine uygulanması konusunda çağrı yaparsa “Komşuluk Bilinci” temelinde başarılı olan KİMER, CHP’nin de “Vizyon Projeleri” arasında hak ettiği yeri alacaktır.

Sonuçta bu başarıyı taçlandırmanın yanında, ülkeye ve insanlığa da önemli bir katkı sağlanmış olacaktır.

Ayırmayan, ayrıştırmayan, ötekileştirmeden tüm vatandaşlarına eşit şekilde yaklaşan, belediyeciliğin bu önemli modeli ile hizmet almayı her vatandaş hak ediyor.

Henüz 33 yaşında olmasına rağmen, sorumluluğunu hakkı ile yerine getirmeyi başaran ve belediyesini de bu inançla koordine eden Gökhan Yüksel’e en büyük ödül de bu olacaktır.

Bu uyum örnek olmalı!

Son olarak Basın Yayından sorumlu Başkan Yardımcısı Sayın Adem Uçar ve Basın Yayın Müdürü Sayın Hüseyin Güler'e de değinmek isterim. Pandemi döneminde hem basına doğru, şeffaf ve hızlı bilgi sundular hem Anadolu Yakası belediyeleri arasında belki de en fazla bilgi paylaşan kurumu olmayı başardılar..

Mesleğimize saygılı, kamu bürokrasisinin bu iki güler yüzlü yöneticisi, yapılan hizmetleri kamuoyuna doğru olarak aktarırken, Kartal Belediyesi ve Başkan Gökhan Yüksel'in kamuoyunda iyi tanıtılmasına da ciddi katkı sunuyorlar.

Sonuç olarak, orkestranın şefi güzel yönetiyor ama enstrümanları seslendirenler de müziği iyi yapıyor. Bu uyumlu yönetim kadrosu tüm belediyelere örnek olmalı...

Sözün özü; John Calvin Maxwell'in dediği gibi;  "Hiçbir başarı tesadüf değildir. Sadece gerekenleri yapanlar başaracaktır."

Kalın sağlıcakla…

YORUMLAR

  • 0 Yorum