Vural DAĞTEKİN

Vural DAĞTEKİN

Gündem

Yerel Basının Kraliçeleri fark yaratıyor

08 Ocak 2020 - 18:13 - Güncelleme: 16 Ocak 2020 - 02:40

Gazeteci denilince filmlerde bile elinde makinesi, sırtında çantası ile toz içinde oradan oraya koşan erkekleri gösterirlerdi. Sonra TV çıktı. Ekranların hakimi yine erkeklerdi. Son 10 yılda bu düzen değişti. Artık kadınlar hem TV hem gazetede erkekleri tasfiye ediyor. İyi de ediyor...

Yıllardır her alanda olduğu gibi yerel basının da hakimi olan erkekler, koltuklarını birer birer kadınlara kaptırıyor.

Günümüzün en çok merak edilen, en fazla okunan, en çok izlenen yerel ürünlerini ortaya koymaya başlayan kadın gazeteciler, gerek tecrübeleri gerek ürünleri ile öne çıkıyor, beğeni topluyorlar.

Siyasete angaje olmadan, bir güç grubunun şemsiyesine sığınmadan, sadece kendi becerileri ile başarıyı yakalayan bu gazetecilerin arasından 3 yıldızı sizin için derledim.

Sevgi Yazıcı Özdemir / Haberde İmza (Facebook)

Geçtiğimiz yılın son haftalarında Facebook üzerinden Haberde İmza TV adı ile başlattığı yayınlar ile Maltepelileri ekrana kilitledi. 

Buradan izleyebilirsiniz. HABERDE İMZA YAYINI

Eşi Uğurlu Özdemir ile birlikte ortaya koydukları yayın performansı, geçmişte yaygın medyadaki tecrübelerini de ortaya koyarak günden güne yükseltiyorlar.

Yerel basına bu anlamda yeni bir yol gösteren Sevgi hanımın, hem habercilik aşkı hem özverili yayıncılık macerası hem bu yeniliği ile fark yarattığını kabul etmemek mümkün değil...

Her alandan konu ve konukları ile siyasetten bunalmış yerel basın okurlarına da farklı bir pencere açtıkları için ayrıca kutluyorum.

Nergiz Süslü / DOĞUŞ TV

Dile kolay nerede ise 6 senedir İnternet TV sektöründe yıkılmadan ayakta kaldı. Bu alanda birçok yatırımcı adım atmak için 10 kere düşünüp vazgeçerken, onun cesareti ve azmi sayesinde DOĞUŞ TV sosyal medyada da marka kanal oldu.

Doğuş TV'yi buradan izleyebilirsiniz. DOĞUŞ TV

Özellikle Ekrem İmamoğlu'nun İBB adaylığı sürecinde hemen her anı canlı yayınlayan, tüm sıkıntılarına rağmen yayıncılık prensiplerinden taviz vermeyen Nergiz Hanım kırılması güç rekorlara da imza attı.

Bazı haber videoları 3 milyon izlenme rakamlarını yakalarken, canlı yayınlanan bazı programlarında 45.000 anlık izleyici rakamlarına ulaşarak ulusal televizyonlara adeta taş çıkarttı.

Bu uğurda kendini ihmal eden, nerede ise sağlığını tamamen yitirecek noktaya gelen yayıncı arkadaşımıza hem geçmil olsun diyorum hem başarılarının devamını diliyorum.Yaprak Kaplan / KENT34 Genel Yayın Yönetmeni

Sırada bizden biri var.
Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Yaprak Kaplan...

Yaprak hanım öyle zembille falan almadı o unvanı...
Üniversite eğitimi sonrası KENT34 ile başladığı gazetecilik serüveninde sıfırdan zirveye ulaşan, yani başarı öyküsü yazan bir kadın gazeteci olarak yerel basına örnek oldu.

Bugün Alexa Türkiye raporlarına göre Kartal'ın açık ara en çok okunan, Anadolu Yakası ve İstanbul'un en fazla tıklanan 5 haber sitesi arasına girmesi için çok mücadele verdi.

Alexa Kent34 sıralamasına buradan bakabilirsiniz. https://www.alexa.com/siteinfo/kent34haber.com

Haberin mutfağında muhabir, redaktör, editör gibi görevleri hazmederek öğrenen, gazeteciliğin temel ilkelerinin yanında basın ahlak ilkelerine de uyarak mesleğini yapan Yaprak Kaplan, son dönemde KENT34'te çok okunan haberlere de imza attı.

Yaprak Kaplan'ın son haberi...

Yaprak hanımı anlatım dili, Türkçemizi layıkı ile kullanması, okunası yazılar üretmesi ve meslek aşkını hep zirvede tutması sebebi ile kutluyorum.

Boynuz kulağı geçer derler...
Geçmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

*  *  *

Kadınlar ürettikçe medya daha da güzelleşiyor. Kadının olduğu alanda renklilik olur. kadınlardan korkmayın. teşvik edin. Gerisini onlara bırakın. İnanın çok güzel olur...

Kalın sağlıcakla...

YORUMLAR

  • 0 Yorum